Connect with us

ACTUALITATE

Ungaria anunţă ce reguli se vor aplica după ce jumătate din populație va fi vaccinată. Facilități suplimentare pentru cei cu certificate de vaccinare

Publicat

Ungaria anunță reguli noi din momentul în care va ajunge să vaccineze 4 milioane de oameni. Țara vecină anunță facilități pentru persoanele vaccinate.

Guvernul a publicat o listă de noi reguli care vor intra în vigoare atunci când numărul persoanelor vaccinate împotriva COVID-19 va ajunge la 4 milioane.

Conform anunțului publicat pe kormany.hu, interdicţia de circulaţie pe timpul nopţii va începe la ora 24:00, iar magazinele rămân deschise până la ora 23.00.

Cei care au certificate de vaccinare vor putea avea acces în hoteluri, inclusiv cu copiii.

Locurile de agrement, închise din noiembrie, se vor redeschide pentru deținătorii certificatelor de vaccinare. În această categorie intră grădinile zoologice, muzeele, teatrele, cinematografele și bibliotecile.

De asemenea, sălile de sport, piscinele și patinoarele se vor redeschide pentru cei care au certificate și tuturor sportivilor profesioniști cu vârsta sub 18 ani.

La evenimente sportive pot merge la fel cei care au certificate, însoțiți de copii, până la ora 23.00, iar purtarea măștilor nu va fi obligatorie. Mediafax

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

VIDEO: Hramul Sfântului Cuvios Antonie cel Mare, prilej de rugăciune și bucurie pentru credincioșii din Botoșani

Publicat

video: hramul sfântului cuvios antonie cel mare, prilej de rugăciune

Publicitate

Zeci de credincioși au umplut, vineri seară, până la refuz, bisericuța din cartierul Rotunda, adunați în duh de rugăciune și evlavie pentru a-l cinsti pe Sfântul Cuvios Antonie cel Mare, ocrotitorul spiritual al parohiei. Atmosfera de sărbătoare a marcat începutul hramului unuia dintre cei mai mari asceți ai creștinătății.

Slujba Vecerniei cu Litie a fost oficiată de un sobor impresionant de preoți din municipiul Botoșani, în frunte cu...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO&VIDEO: Copiii din clasele primare au celebrat Ziua Culturii Naționale la Biblioteca Județeană „Mihai Eminescu” Botoșani

Publicat

foto&video: copiii din clasele primare au celebrat ziua culturii naționale

Publicitate

Ziua Culturii Naționale a fost marcată la Botoșani printr-o amplă suită de manifestări culturale desfășurate în perioada 12–16 ianuarie 2026, la toate secțiile și filialele Bibliotecii Județene „Mihai Eminescu”. Programul a reunit expoziții de carte, lucrări plastice, exponate documentare, dar și momente artistice emoționante, susținute de elevi din mai multe instituții de învățământ din municipiu și din județ.

Un punct de atracție...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Autostrăzile Iași-Ungheni și Suceava-Siret trebuie să fie finalizate până în 2030, a dat asigurări premierul Ilie Bolojan

Publicat

câţi km de autostradă şi drum expres vom avea în

Publicitate

Premierul Ilie Bolojan a declarat vineri, la Iași, că finanțarea pentru cele două capete de autostradă din Moldova – Iași-Ungheni și Suceava-Siret, a fost aprobată de Comisia Europeană, proiectele fiind considerate esențiale pentru conectivitatea regiunii și pentru componenta de apărare.

‘În primul rând, vom discuta despre cum punem în practică cel mai important proiect de conectivitate în Moldova, cele două capete de autostradă înspre...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Primarul Botoșaniului ia în calcul acordarea de sprijin financiar persoanelor cu handicap, pentru a putea plăti impozitele

Publicat

primarul botoșaniului ia în calcul acordarea de sprijin financiar persoanelor

Publicitate

Primarul municipiului Botoșani, Cosmin Andrei (PSD), ia în calcul acordarea unor ajutoare financiare pentru persoanele cu handicap, astfel încât acestea să își poată achita taxele și impozitele locale pentru anul în curs.

El a declarat, pentru AGERPRES, că măsura ar putea fi adoptată după aprobarea bugetului local, ca urmare a faptului că, începând din acest an, persoanele cu dizabilități nu mai sunt scutite de la plata impozitului pe clădiri,...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe