Connect with us

EVENIMENT

Ungaria ÎNĂSPREȘTE restricţiile privind călătoriile în străinătate. Autoritățile recomandă evitarea deplasărilor în afara granițelor țării

Publicat

Ungaria a anunţat introducerea unor reguli mai stricte începând de luna viitoare pentru călătoriile în străinătate şi a recomandat cetăţenilor ei ca din septembrie să evite călătoriile în afara ţării, ca urmare a înrăutăţirii epidemiei de COVID-19 în Europa, potrivit unei declaraţii date miercuri de şeful de cabinet al premierului Viktor Orban, Gergely Gulyas, citat de agenţiile MTI şi Reuters.

”Situaţia în Europa se deteriorează şi în cel mai bun caz stagnează în unele ţări”, a spus Gulyas la un briefing de presă.

”Nicio relaxare a restricţiilor existente nu este aşadar posibilă. Dat fiind că în cele mai multe ţări numărul cazurilor (de COVID-19) creşte, va fi nevoie de reguli mai stricte”, a atenţionat oficialul ungar.

El a precizat că structura operativă de coordonare a răspunsului Ungariei faţă de epidemia de coronavirus va prezenta propunerile sale la şedinţa de guvern de săptămâna viitoare.

În acest context, Gergely Gulyas a recomandat cetăţenilor ungari să nu-şi planifice călătorii în străinătate în luna septembrie, mai ales în ţările din partea sudică a Europei.

Ungaria se află cu numai câteva săptămâni în urma tendinţei de creştere a răspândirii coronavirusului din alte zone ale Europei, prin urmare guvernul de la Budapesta nu poate relaxa restricţiile de călătorie, a explicat el.

Consilierul premierului Viktor Orban a mai spus că guvernul doreşte să asigure reluarea în siguranţă a anului şcolar la 1 septembrie şi va decide de asemenea săptămâna viitoare cu privire la paşii de urmat la acest capitol.

Ungaria a înregistrat miercuri 32 de noi cazuri de COVID-19, al căror total de la începutul pandemiei ajunge astfel la 5.002, dintre care 609 decese.

Conform măsurilor în vigoare în prezent în Ungaria, persoanele care vin din ţări cu rate ridicate de infectare cu noul coronavirus trebuie să rămână 14 zile în autoizolare sau să obţină două rezultate negative la testarea pentru COVID-19. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Vasile Dîncu cere PSD să respingă „festivalul toporului” și să revină la misiunea socială

Publicat

vasile dincu.jpg

Într-un editorial tranșant, clujeanul Vasile Dîncu, președintele Consiliului Național al PSD, cere partidului să nu se lase prins în logica austerității și propune, ca alternativă la tăieri, cumpătarea – o viziune matură, rațională și solidară pentru guvernare.

Într-un editorial pentru Digi24, Dîncu arată că, după fiecare rundă de alegeri, apare mantra „Trebuie să tăiem!”, care a devenit, spune el, lipsită de strategie și periculoasă.

„Această…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

LOTUL Naționalei și cel al Universității Cluj pentru meciul CARITABIL de sâmbătă de pe Cluj Arena

Publicat

cluj arena noaptea cj cluj.jpg

Sâmbătă, 7 iunie, de la ora 17.00, pe Cluj Arena se va disputa partida caritabilă pentru Dr. Dan Dragoș Crăciun, un meci între foști componenți ai Naționalei și ai Universității Cluj.

Fostul președinte al Universității se confruntă cu grave probleme de sănătate: o criză diabetică severă a dus la amputarea piciorului drept, obligându-l să-și continue viața într-un scaun cu rotile.

Toate fondurile vor fi direcționate către sprijinirea doctorului Crăciun….

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Protest la Cluj-Napoca, sâmbătă, împotriva violenței asupra femeilor, după uciderea Teodorei Marcu

Publicat

protest.jpg

Sâmbătă, 7 iunie, de la ora 17, Queer Sisterhood Cluj va organiza, în Piața Mihai Viteazul din Cluj-Napoca, un protest împotriva violenței asupra femeilor, după uciderea Teodorei Marcu care a zguduit o țară întreagă.

Un protest împotriva violenței asupra femeilor va avea loc sâmbătă, la Cluj-Napoca, sub motto-ul „Nu mai îngropăm femei. Îngropăm sisteme. Oprește femicidul”. Manifestația vine în urma uciderii Teodorei Marcu, al cărei caz a zguduit opinia…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Dubiță răsturnată între Corpadea și Apahida. Șoferul, dus la spital

Publicat

ac 1.jpeg

Un accident rutier a fost înregistrat, joi după amiază, pe DN 16, între localitățile Corpadea si Apahida, o dubiță fiind răsturnată.

Din primele cercetări efectuate la fața locului, polițiștii au constatat că un bărbat de 45 de ani, din comuna Apahida, care conducea o autoutilitară înspre localitatea Aphaida, ar fi pierdut controlul asupra direcției de deplasare după o curbă la stânga, în condiții ce urmează a fi stabilite în cadrul cercetărilor, ulterior…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe