Connect with us

EVENIMENT

Ungaria preia din atribuțiile statului român și construiește o identitate națională în Transilvania - susține Asztalos Csaba, președintele CNCD

Publicat

Președintele Consiliului Național pentru Combaterea Discriminării (CNCD), Asztalos Csaba, a declarat într-un interviu pentru Europa Liberă că Ungaria ”preia atribuțiile statului român și construiește o identitate națională pe un teritoriu care depășește granițele de stat”.

El a mai spus că Ungaria face pentru minoritatea maghiară din Transilvania ceea ce nu face statul român, care ”închide ușa în nas comunității maghiare”, iar ”maghiarul a apărut întotdeauna ca fiind un pericol” pentru români și că ”avem o lipsă de conciliere istorică”.

„Am cerut Universitate în limba maghiară și nu am primit. Așa că statul ungar a înființat Universitatea Sapientia; am cerut televiziune în limba maghiară.

Nu am primit. Așa că a venit statul maghiar și a înființat entitățile de media. Am cerut la Universitatea de Medicină din Târgu-Mureș să avem și predare în limba maghiară.

Această Universitate de Medicină din Târgu Mureș a fost înființată de Regele Mihai, ca universitate cu predare exclusivă în limba maghiară, și astăzi s-a ajuns acolo încât nu se respectă Legea Educației și nu s-a înființat linia de predare în limba maghiară, nu poți să faci practică bilingv în acest moment.

Așa că oamenii se gândesc să creeze o altă universitate de medicină în limba maghiară.

Din nou, tot ce v-am spus înseamnă, cumva, autoizolare, dacă doriți, nu neapărat în sensul peiorativ. Am solicitat anumite bunuri, retrocedări de imobile, unele le-am primit, altele nu, altele sunt renaționalizate.

Ani la rând statul maghiar a investit în infrastructura imobiliară, școlară, socială, grădinițe etc. Am solicitat, la un moment dat, administrarea unui stadion în Sfântul Gheorghe, adică așa cum s-a făcut și în cadrul altor localități.

S-a refuzat, a decis guvernul că are să finanțeze cu nu știu câte milioane de euro construcția unui nou stadion, ca atare se lucrează la acest lucru, și pot să vă dau multe alte exemple în care statul român, într-un fel sau altul, a închis ușa, câte o dată chiar în nas, comunității maghiare”, a spus Asztalos Csaba pentru Europa Liberă.

Președintele CNCD susține că românii îi văd pe maghiari ca un pericol și constată că nu și-au cerut scuze reciproc pentru faptele reprobabile pe care și le-au făcut unii altora, astfel încât dialogul dintre cele două națiuni a ”scăzut spre inexistent”.

”În mentalul colectiv din România maghiarul a apărut întotdeauna ca fiind un pericol și s-a exprimat elementul de neîncredere în mod constant. Înainte de 1989, național-comunismul s-a construit pe acest element de pericol. Avem o lipsă de conciliere istorică.

Întotdeauna ne folosim de acele evenimente istorice care ne sunt utile nouă, unei comunități sau alteia, nu am reușit să ne cerem scuze pentru faptele reprobabile pe care le-am săvârșit unii împotriva celorlalți de-a lungul istoriei și, practic, dialogul româno-maghiar, după integrarea României în UE, a scăzut spre inexistent în acest moment”, a declarat Csaba.

Sursa: Europa Libera

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Un tânăr de 16 ani cu obezitate supermorbidă, operat pro bono la Medicover Cluj prin chirurgie bariatrică robotică

Publicat

dr. radu motocu 1.jpeg






La Spitalul Medicover Cluj, un adolescent de doar 16 ani a primit o nouă șansă la viață. Diagnosticat cu obezitate supermorbidă, tânărul a fost supus unei intervenții complexe de chirurgie bariatrică robotică, realizată pro bono de echipa multidisciplinară a spitalului.

Cazul face parte din proiectul pro bono inițiat de Spitalul Medicover, dedicat copiilor și tinerilor cu vârste de până la 22 de ani, care se...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Piezișă, „strada petrecerilor”, intră în modernizare. Consiliul Local Cluj-Napoca a aprobat proiectul de peste 11 milioane lei

Publicat

strada piezisa modernizare.jpg






Strada Piezișă, una dintre cele mai vibrante și frecventate zone din Cluj-Napoca, va intra oficial într-un amplu proces de modernizare. Consiliul Local a aprobat miercuri proiectul care prevede transformarea completă a arterei din zona campusului Hașdeu într-o zonă pietonală modernă, cu acces auto limitat și infrastructură refăcută din temelii.

Investiția se ridică la peste 11,3 milioane de lei cu TVA și va...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Accident grav la Fundătura. Femeie scoasă dintre fiarele contorsionate de pompieri. Alte 2 persoane duse la spital

Publicat

accident gherla.jpg






Un accident rutier grav, în care au fost rănite trei persoane, a avut loc miercuri la Fundătura.

Două autoturisme au fost implicate, iar o femeie a rămas încarcerată, fiind nevoie de intervenția echipelor de descarcerare.

Femeie de aproximativ 70 de ani, extrasă din mașină cu echipamente speciale

Pompierii din cadrul Punctului de Lucru Gherla, echipaje SMURD și ambulanțe au ajuns la locul accidentului....

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Câteva zeci de clujeni au ieșit din nou să protesteze împotriva corupției din Justiție: „Demisia Savonea”

Publicat

protest justitie main.jpg






În jur de 70 de clujeni au ieșit, miercuri, din nou în stradă pentru a protesta împotriva „corupției din justiție”.

Oamenii, în număr mult mai mic decât în weekend, cer din nou demisia președintei Înaltei Curți de Casație și Justiție, Lia Savonea, dar și a ministrului Cătălin Predoiu și a șefului Direcției Naționale Anticorupție.

Un nou protest la Cluj împotriva corupției din justiție

În...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe