Connect with us

ACTUALITATE

Ungaria va ridica majoritatea restricţiilor COVID-19 în acest weekend

Publicat

Ungaria va ridica în acest weekend, majoritatea restricţiilor COVID-19, inclusiv cele pe timp de noapte. Suspendarea măsurilor vine odată cu atingerea pragului de 5 milioane de persoane vaccinate, a anunţat, vineri, premierul Viktor Orban.

Premierul ungar a declarat, la postul public de radio, că va fi eliminată măsura purtării măştilor în public, iar în aer liber vor fi permise adunări de până la 500 de persoane. Evenimentele în spaţii închise vor fi permise doar persoanelor cu adeverinţe de vaccinare.

„Aceasta înseamnă că am învins al treilea val al pandemiei”, a spus Orban, citat de Reuters.

Singura țară din UE care a utilizat vaccinuri rusești și chinezești

Ungaria este singura ţară din UE care a aprobat şi utilizat vaccinuri ruseşti şi chinezeşti, în cantităţi mari, înainte ca Agenţia Europeană a Medicamentului să le examineze sau să le aprobe.

Acest lucru a permis Ungariei să atingă una dintre cele mai mari rate de inoculare ale UE, 50% din populaţia sa de aproximativ 10 milioane având deja vaccinată cu cel puţin o doză.

Cele mai multe zone ale industriei de servicii sunt deja deschise: respectiv hoteluri, restaurante, spa-uri, teatre, cinematografe şi săli de sport.

Economia a scăzut cu 5% anul trecut

Economia a scăzut cu 5% anul trecut, iar Orban, care se confruntă cu alegeri în 2022, a declarat că PIB-ul din acest an ar putea fi mai mare decât proiecţia actuală a guvernului, de 4,3%.

Pe de altă parte, România îşi propune să atingă pragul de 5 milioane de persoane vaccinate la 1 iunie. În ţara noastră sunt aşteptate noi relaxări pe 1 iunie, 1 iulie şi 1 august. Din 15 mai s-a eliminat purtarea măştii în exterior şi s-au eliminat restricţiile de circulaţie de noapte.

sursa: mediafax.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Casa lui George Enescu din Dorohoi intră în reabilitare: Proiect finanțat prin Timbrul Monumentelor Istorice

Publicat

casa lui george enescu din dorohoi intră în reabilitare: proiect

Publicitate

Muzeul Județean Botoșani anunță semnarea, în calitate de Beneficiar, a contractului de servicii având drept obiect elaborarea documentației tehnico-economice (fazele DALI, DTAC, DTOE, PTE) pentru realizarea obiectivului de investiții „Reabilitare Muzeul Memorial „George Enescu” și Anexă”, cu Asocierea S.C. Acicad New Expert S.R.L. – S.C. Via Pro It Consulting S.R. în calitate de Prestator.

Demersul are loc în contextul finanțării…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

România trăiește pe datorie. Bolojan: „La fiecare trei lei pe care îi cheltuim ca să funcţionăm, un leu este luat împrumut”

Publicat

„beneficiarii” veniturilor de lux sau milionarii de la stat ai

Publicitate

România trăiește pe datorie. Premierul Ilie Bolojan spune că o treime din banii pe care statul român îi cheltuie pentru a funcţiona provin din împrumuturi. 

”Gândiţi-vă că, pentru a putea funcţiona, la fiecare trei lei pe care îi cheltuim ca să funcţionăm, un leu este luat împrumut.

Şi atunci, eu sunt foarte rezervat să împrăştii banii pe care nu-i am, pe care ştiu că trebuie să îi iau împrumut, sau să pun o sarcină în plus pe…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Acțiune a polițiștilor la Dorohoi. Zeci de amenzi, au fost retrase 7 certificate de înmatriculare

Publicat

acțiune a polițiștilor la dorohoi. zeci de amenzi, au fost

Publicitate

Luni, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dorohoi împreună cu cei ai Secțiilor de Poliție Rurale nr. 4 Dorohoi, nr. 5 Mihăileni și nr. 6 Pomârla au organizat o acțiune pentru impunerea unui climat de siguranță rutieră, creşterea gradului de vizibilitate, precum şi fluidizarea traficului rutier în condiţiile manifestărilor ocazionate de deschiderea anului şcolar 2025-2026.

 

În cadrul activităților desfășurate, au fost legitimate…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Mandat de executare a pedepsei închisorii, pus în aplicare de polițiștii botoșăneni

Publicat

final de drum pentru un hoț din botoșani: prins și

Publicitate

Luni, polițiștii Serviciului de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Botoșani, în baza unor informații de interes operativ, au identificat un bărbat, de 42 ani, din municipiul Suceava, pe numele căruia era emis un mandat de executare a pedepsei închisorii.

 

Acesta a fost condamnat la o pedeapsă de trei ani și patru luni pentru săvârșirea infracțiunilor de dare de mită și cumpărare de influență.

 

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe