ACTUALITATE
Unitatea 2 a Centralei de la Cernavodă a fost reconectată la Sistemul Energetic Național
Nuclearelectrica anunță că Unitatea 2 a CNE Cernavodă a fost reconectată la Sistemul Energetic Național în după-amiază zilei de 16 octombrie.
Unitatea 2 a CNE Cernavodă s-a deconectat automat de la Sistemul Energetic Național în dimineață zilei de 14 octombrie 2021 că urmare a declanșării intrerupatoarelor de livrare a energiei în Sistemul Energetic Național, precizează compania.
Deconectarea automată a Unității 2 precum și lucrările de remediere nu au avut impact asupra securității nucleare a reactorului, personalului unității, populației și mediului înconjurător, acestea desfășurându-se în conformitate cu procedurile aplicabile în astfel de situații.
Decuplarea Unității 2 a dus la creșterea importurilor de energie electrică la un nivel record în această perioadă.
(sursa: Mediafax)
ACTUALITATE
Coletele cu valoare mai mică de 150 de euro, provenite din afara UE, vor fi taxate cu 25 de lei
Citește mai mult pe Botosani24.ro
ACTUALITATE
Vânt, lapoviță, ninsoare, polei în întreaga ţară şi un cod galben de viscol la munte. Anunțul meteorologilor
Citește mai mult pe Botosani24.ro
Citește mai mult pe Botosani24.ro
