Connect with us

ACTUALITATE

Uniunea Europeană suspendă ajutorul financiar și cooperarea cu Niger în urma loviturii de stat

Publicat

comisia europeana
fotografie cu caracter ilustrativ

Şeful diplomaţiei europene, Josep Borrell, a declarat sâmbătă că Uniunea Europeană "nu recunoaşte şi nu va recunoaşte autorităţile instituite în urma loviturii de stat" din Niger. În urma acestei poziţii, UE va suspenda imediat ajutorul financiar şi toate acţiunile de cooperare în domeniul securităţii cu ţara din Sahel, potrivit informaţiilor furnizate de AFP şi Reuters.

Preşedintele Mohamed Bazoum, înlăturat de la putere în urma unei lovituri de stat militare, ''a fost ales în mod democratic, şi rămâne, prin urmare, singurul preşedinte legitim al Nigerului. Eliberarea sa trebuie să aibă loc necondiţionat şi fără întârziere'', a spus Borrell într-un comunicat.

Pe lângă suspendarea întregului ajutor financiar, ''toate acţiunile de cooperare în domeniul securităţii sunt suspendate sine die cu efect imediat'', a adăugat el.

După Mali şi Burkina Faso, Nigerul, până acum aliat al ţărilor occidentale, devine a treia ţară din Sahel, afectată de atacuri ale grupărilor jihadiste, care cunoaşte o lovitură de stat din 2020 încoace.

Uniunea Europeană suspendă ajutorul financiar și cooperarea cu Niger în urma loviturii de stat. Uniunea Africană (UA) a cerut „întoarcerea imediată” a militarilor nigerieni

La rândul său, Uniunea Africană (UA) a cerut ''întoarcerea imediată'' a militarilor nigerieni la cazărmile lor şi ''restabilirea autorităţii constituţionale'' în termen de 15 zile, după lovitura de stat împotriva preşedintelui Mohamed Bazoum.

Consiliul de Pace şi de Securitate al UA ''le cere militarilor întoarcerea lor imediată şi necondiţionată la cazărmi şi restabilirea autorităţii constituţionale, în termen de maximum cincisprezece zile'' în Niger, se arată într-un comunicat publicat vineri după o reuniune a acestei instanţe.

Consiliul ''se declară profund îngrijorat de resurgenţa tulburătoare a loviturilor militare'' pe continent şi condamnă ''cu cea mai mare fermitate'' preluarea puterii de către militari la Niamey şi răsturnarea unui ''preşedinte ales în mod democratic'', cerând eliberarea sa imediată.

Organizaţia panafricană a afirmat că este gata să ia ''toate măsurile necesare, inclusiv sancţiuni, împotriva autorilor loviturii de stat, în cazul în care drepturile deţinuţilor politici nu sunt respectate''.Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Moșii de iarnă 2026: Când pică Sâmbăta morților și ce tradiții se respectă în ziua de pomenire a celor adormiți

Publicat

sâmbetele postului mare, zile de pomenire a celor adormiți în

Publicitate

Moșii de iarnă, cunoscuți și ca Sâmbăta morților, sunt prăznuiți sâmbătă, 14 februarie. În această zi, credincioșii îi pomenesc pe cei trecuți la cele veșnice, participă la slujbe și aprind lumânări pentru sufletele celor adormiți. Pentru multe familii, este un moment de reculegere și de rugăciune, dar și o tradiție păstrată din generație în generație, prin care se oferă pomană și se face milostenie în amintirea celor plecați...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Rezultatele tragerilor la LOTO de duminică, 18 ianuarie 2026

Publicat

rezultatele tragerilor la loto de duminică, 18 ianuarie 2026

Publicitate

LOTERIA ROMÂNĂ a continuat, duminică, 18 ianuarie 2026, seria extragerilor Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc.

Numerele extrase, 18 ianuarie 2026:

Loto 6/49: 26, 2, 32, 23, 28, 11

Loto 5/40: 35, 37, 9, 19, 14, 26

Joker: 24, 21, 33, 4, 41 + 19

Noroc: 3 8 7 0 2 2 0

Publicitate

Noroc Plus: 2 3 6 5 9 0

Super Noroc: 2 7 9 4 6 8

...
Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

MOMENTUL DE CULTURĂ. CU GEORGICĂ MANOLE (422)

Publicat

momentul de culturĂ. cu georgicĂ manole (422)

Publicitate

O rubrică realizată de profesor Georgică Manole, scriitor, epigramist:

O ÎNTREBARE PENTRU MIHAI C. V. CORNACI

Georgică Manole: În calitate de pasionat colecționar, secretar al Secției Numismatice Botoșani (din 1982) și consilier al Societății Numismatice Române (din 27.03.2010), faceți câteva precizări referitoare la istoricul numismaticii în spațiul geografic botoșănean.

Mihai C.V. Cornaci: Înainte de statuarea activităților numismatice în...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FC Botoșani începe 2026 cu o înfrângere, 0-1 cu Csikszereda, pe frig și teren înghețat la Miercurea Ciuc

Publicat

fc botoșani începe 2026 cu o înfrângere, 0 1 cu csikszereda,

Publicitate

FC Botoșani a debutat cu stângul în anul 2026 și a cedat duminică după-amiază, scor 0-1, în deplasare la Csikszereda, în etapa a 22-a din Superliga. Într-un meci jucat la Miercurea Ciuc pe ger și pe un teren înghețat, elevii lui Leo Grozavu au avut momente bune, dar n-au reușit să scoată nimic dintr-o partidă decisă de un singur gol, marcat chiar înainte de pauză.

Unicul gol al întâlnirii a venit în minutul 45, când Marton Eppel a punctat...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe