EVENIMENT
Unul dintre participanţii la Neversea, un bucureştean de 34 de ani, a murit în timpul festivalului
Unul dintre participanţii la festivalul Neversea care se desfăşoară pe plaja Modern din Constanţa, un bucureştean de 34 de ani, a murit, duminică seară, fiind găsit în stare de inconştienţă, în apropierea uneia dintre cele cinci scene ale evenimentului, de către un voluntar SMURD.
Potrivit Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) "Dobrogea", cadrele medicale ale unui echipaj de prim-ajutor au încercat în zadar resuscitarea bărbatului.
"Un voluntar SMURD a descoperit, în perimetrul festivalului, o persoană inconştientă. La faţa locului a sosit imediat echipajul de prim-ajutor, care a început protocolul de resuscitare. Bărbatul, în vârstă de 34 de ani, nu a răspuns manevrelor de resuscitare, fiind declarat decesul", a transmis ISU.
Din primele cercetări efectuate de poliţişti s-a stabilit că pe trupul turistului nu sunt urme vizibile de violenţă.
"În jurul orei 21,15, poliţiştii au fost sesizaţi cu privire la faptul că o persoană se află decedată, în perimetrul festivalului. Deplasaţi la faţa locului, poliţiştii au identificat persoana în cauză ca fiind un bărbat, în vârstă de 34 de ani, din Bucureşti. S-au dispus măsurile specifice pentru efectuarea cercetării la faţa locului. Din primele cercetări s-a stabilit faptul că pe trupul neînsufleţit nu sunt urme vizibile de violenţă", a informat Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Constanţa.
Poliţiştii au întocmit un dosar de cercetare penală în acest caz, ancheta fiind efectuată sub coordonarea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanţa.
Festivalul Neversea, la care zilnic au participat zeci de mii de persoane, se desfăşoară în perioada 4 - 7 iulie. AGERPRES
EVENIMENT
FOTO. Accident grav la Livada. Bărbat încarcerat, scos de pompieri dintr-o mașină. O tânără a fost, de asemenea, rănită
Pompierii din cadrul Detașamentului Dej au intervenit de urgență, în urmă cu puține momente, la un accident rutier produs pe raza localității Livada, în care au fost implicate două autoturisme.
Trei persoane au fost rănite, între care un bărbat care a rămas încarcerat.
Bărbat de aproximativ 55 de ani, scos din mașină de pompieri
În urma impactului, un bărbat în vârstă de aproximativ 55 de ani a...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Cozonacii de Crăciun, mai scumpi în acest an. Producătorii anunță că vor scoate pe piață peste 7 milioane de bucăți
Patiseriile vor scoate pe piață peste șapte milioane de cozonaci în perioada sărbătorilor de iarnă. Prețurile vor fi însă cu 12% mai mari decât anul trecut, în contextul creșterii taxelor și al majorării prețurilor la energie și combustibili, susține președintele Patronatului Român din Industria de Morărit, Panificație și Produse Făinoase (ROMPAN), Aurel Popescu.
„În perioada Sărbătorilor de Iarnă mergem tot cu o cifră de peste șapte milioane de cozonaci. Este...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO Nicușor Dan anunță referendum pentru justiție: CSM va pleca dacă răspunsul este că nu acționează în interes public
Preşedintele Nicuşor Dan a declarat duminică că va iniţia în luna ianuarie un referendum în rândul corpului magistraţilor. Aceștia vor trebui să răspundă la o singură întrebare: „CSM acţionează în interes public sau în interesul unui grup din interiorul sistemului judiciar”?
Potrivit președintelui, dacă răspunsul e că nu reprezintă interesul public, „CSM va pleca de urgenţă”.
„Voi iniţia în ianuarie, imediat după Sărbători, un referendum n cadrul...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Pompierii din cadrul Detașamentului Dej au intervenit pentru stingerea unui incendiu izbucnit într-o casă din localitatea Rugășești, comuna Cășeiu.
Flăcările au fost lichidate rapid, fără a se înregistra victime. O femeie însă s-a speriat foarte tare.
Focul a pornit, cel mai probabil, de la o veioză ornamentală
Apelul de urgență a fost primit în jurul orei 12.35, iar la fața locului au fost trimise...
Citește mai mult pe Cluj24.ro


