EVENIMENT
UPDATE: ACCIDENT la intrarea în Șard. Bărbat în stare gravă, după un impact între un autoturism și o autoutilitară. Trafic blocat

Un accident rutier s-a produs joi după-amiaza, în jurul orei 15:50,pe DN 74, la intrarea în localitatea Șard dinspre Micești. Din primele informații, în evenimentul rutier a fost implicat un autoturism și o autoutilitară. Traficul rutier este blocat.
UPDATE 3, ora 16:10 – Potrivit ISU Alba, la ajungerea forțelor de intervenție la locul producerii accidentului, în autoturism se află o persoană de sex masculin, încarcerată.
Persoana a fost extrasă din autoturism de către…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Performanță pentru o elevă a Colegiului HCC din Alba Iulia. S-a calificat la trei olimpiade și două concursuri naționale

Atunci când bucuria de a studia, inteligența și pasiunea se întâlnesc, rezultatele nu întârzie să apară. Este cazul elevei Ecaterina Adam, elevă în clasa a IX-a, profil Științele Naturii, la Colegiul Național „Horea, Cloșca și Crișan” din Alba Iulia, care s-a calificat la trei olimpiade și două concursuri naționale.
Tânăra va participa la etapa națională la Olimpiada de Lingvistică, Olimpiada de Limba și Literatura Română, Olimpiada de Chimie, Concursul…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Lucrările de extindere a rețelelor de apă în trei sate din județul Cluj au fost finalizate. Investiție de 2 milioane de lei

Comuna Borșa din județul Cluj beneficiază acum de o rețea extinsă de alimentare cu apă, datorită lucrărilor finalizate recent. Investiția a fost realizată cu fonduri provenite de la Consiliul Județean Cluj, prin intermediul Companiei de Apă Someș.
Lucrările au vizat extinderea rețelei de alimentare cu apă în localitățile Borșa, Borșa Cătun și Giula, acestea având o lungime totală de 6,233 de kilometri.
Lucrările de extindere a rețelelor de apă în trei…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Monitorizarea obligatorie GPS e-Transport poate aduce sancțiuni pentru transportatorii rutieri de mărfuri din aprilie 2025

Sancțiunile pentru nerespectarea obligației monitorizării GPS e-Transport au fost suspendate până la 31 martie 2025 (începând cu luna septembrie 2024).
De la începutul lunii aprilie 2025 însă, transportatorii menționați pot fi sancționați dacă nu utilizează o aplicație a Ministerului Finanțelor de monitorizare prin GPS e-Transport. Operatorul de transport rutier are obligația să asigure transferul datelor de poziţionare a vehiculului de transport, pe toată durata…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Angajații vor putea verifica online contractele de muncă. Guvernul a aprobat noul Registru General de Evidență a Salariaților

Angajații vor putea verifica online contractele de muncă. Guvernul a aprobat noul Registru General de Evidență a Salariaților în format online – REGES-ONLINE, care va înlocui vechiul sistem REVISAL, a transmis joi Ministerul Muncii. Astfel, salariații vor putea verifica corectitudinea elementelor negociate și introduse în contractul de muncă, în timp real, printr-un portal web securizat.
Guvernul a aprobat, la propunerea Ministerului Muncii, Familiei, Tineretului și…
Citește mai mult pe Alba24.ro