EVENIMENT
UPDATE: Accident pe DN 67, în Gorj. Două persoane au fost rănite, după impactul dintre trei autovehicule
Un accident rutier a avut loc, sâmbătă după-amiază, pe DN 67, într-o localitate din Gorj. Două persoane au fost rănite după ce trei autovehicule s-au ciocnit. Impacttul s-a produs între două mașini și o autoutilitară cu semiremorcă.
Potrivit Centrulului INFOTRAFIC din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române, pe DN 67 Târgu Jiu – Drobeta Turnu Severin, în localitatea Bălești, județul Gorj, a avut loc un eveniment rutier.

Din cercetările efectuate de polițiști a reieșit faptul că un bărbat de 55 de ani, din comuna Padeș, în timp ce conducea un ansamblu rutier format dintr-o autoutilitară și semiremorca, pe DN 67 Ceauru,din direcția municipiului Târgu Jiu către municipiul Motru, ar fi acroșat un autoturism care se deplasa în fața sa, condus de un bărbat de 33 de ani, din comuna Lelești, acesta fiind proiectat într-un autoturism condus de un barbat de 31 de ani,din municipiul Târgu-Jiu.
În urma evenimentului rutier a rezultat rănirea conducătorilor auto de 33 și 31 de ani, aceștia fiind transportați la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale.
Conducătorii auto au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative.
Ulterior producerii evenimentului rutier dintre cele trei autovehicule, un bărbat 44 de ani,din municipiul Târgu-Jiu, în timp ce conducea un autoturism pe DN 67, a acroșat semi - remorca ansamblului de vehicule, rezultând doar pagube materiale.
La fața locului s-au deplasat 2 echipaje pentru descarcerare și un echipaj SMURD din cadrul Detasamentului de Pompieri Tg-Jiu precum si 2 echipaje din cadrul SAJ Gorj care au constatat că în urma impactului au rezultat 2 victime de sex masculin dintre care una era blocată într-unul dintre autoturisme.
În cauză s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.
Sursa foto/ Facebook
EVENIMENT
U-BT, victorie clară contra KK Split în Liga Adriatică. Clujenii își iau revanșa pe teren propriu
Luni, 22 decembrie, de la ora 19:00, U-Banca Transilvania și-a jucat revanșa împotriva echipei KK Split din Croația. Gruparea clujeană antrenată de Mihai Silvășan a luptat în etapa a XI-a a competiției din Liga Adriatică, pe terenul de acasă la BT Arena.
Meciul s-a încheiat cu victoria clară a campioanei României în fața formației KK Split, la o diferență de aproape 20 de puncte, scor final 105–87.
U-BT...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
„Family Weekend” la Iulius Mall Cluj: timp petrecut în familie, reduceri și experiențe pentru toate vârstele
Finalul de an este despre apropiere, bucuria de a fi împreună și momentele petrecute în familie. Iulius Mall Cluj te așteaptă cu un „Family Weekend” de poveste, în perioada 27–28 decembrie, cu oferte dedicate familiilor, experiențe de relaxare și activități perfecte pentru tine și cei mici.
În acest weekend, vizitatorii se pot bucura de reduceri și pachete speciale care transformă vizita la mall într-o...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Daniel David confirmă demisia din funcția de ministru al Educației: „Reformele pot continua fără mine”
Ministrul Educației și Cercetării, Daniel David, a anunțat oficial că și-a depus demisia, luni, 22 decembrie, la exact un an de la momentul în care a fost invitat să preia portofoliul Educației.
„Astăzi, 22 decembrie 2025, la exact un an de la invitația de a deveni ministru al Educației și Cercetării (22 decembrie 2024), i-am solicitat premierului eliberarea mea din funcția de ministru al Educației și...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Posibile reduceri de personal în administrație, de anul viitor. Anunțul premierului Bolojan
Reduceri de personal în administrație: Premierul Ilie Bolojan a afirmat luni seară că, anul viitor, măsurile convenite pentru reducerea cheltuielilor în administrație vor implica, în anumite locuri, inclusiv reduceri ale aparatului bugetar.
Șeful Executivului a fost întrebat, într-o emisiune la Antena 3, dacă, în perioada următoare, vor exista reduceri de personal în sectorul public, transmite Agerpres.
Vezi și Ce prevede ”Ordonanța trenuleț” 2026: Guvernul a pregătit...
Citește mai mult pe Alba24.ro


