EVENIMENT
UPDATE FOTO. Livrator lovit de mașină, pe strada Avram Iancu din Florești

Un livrator a fost lovit de mașină pe strada Avram Iancu din comuna Florești. Este evaluat de echipajul SMURD.
„Din primele date, este vorba despre un accident rutier între un autoturism și o motocicletă. Persoana aflată pe motocicletă va fi evaluată de către echipajul SMURD. La misiune iau parte doar paramedicii, echipajele de pompieri nefiind solicitate. Solicitarea a venit pe strada Avram Iancu din comuna Florești”, a transmis ISU Cluj.
Update
„La data…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Clujenii au la dispoziție peste 100 de cișmele cu apă potabilă în oraș. Harta este disponibilă online

În perioada caniculară, Primăria vine în sprijinul locuitorilor cu peste 100 de cișmele cu apă potabilă în întreg orașul, alături de puncte de hidratare deschise zilnic în zona centrală. Harta interactivă a cișmelelor este acum disponibilă online.
În contextul temperaturilor ridicate din aceste zile, Primăria Cluj-Napoca reamintește locuitorilor că în municipiu sunt disponibile peste 100 de cișmele cu apă potabilă, distribuite în zone-cheie din oraș….
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO. Probleme pe strada Uliului. Locuitorii se tem de o nouă alunecare de teren: Doamne ferește să vină niste ploi torențiale

O nouă alunecare de teren amenință strada Uliului din Cluj-Napoca, în zona situată deasupra intervențiilor realizate anul trecut. Locuitorii trag un semnal de alarmă după ce, Primăria a autorizat trei construcții sub nivelul drumului, iar drumul a început deja să cedeze.
„Se duce strada Uliului. Au autorizat trei case sub drum, au săpat și pleacă iar drumul, nu e stabil. E gravă situația. Doamne ferește să mai vină niste ploi torențiale”, a spus un locuitor…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
După caniculă, vin furtunile. Clujul intră sub cod galben de ploi torențiale, descărcări electrice și grindină

După două zile de caniculă, meteorologii anunță instabilitate atmosferică severă. Începând de vineri dimineață, 27 iunie, județul Cluj intră sub cod galben de furtuni, valabil până în noaptea de sâmbătă.
Meteorologii au emis o avertizare meteo Cod Galben de instabilitate atmosferică temporar accentuată, în intervalul 27 iunie, ora 8 – 28 iunie, ora 2.
În Banat, Crișana, Maramureș, Transilvania, Moldova, vestul și nordul Olteniei precum și la munte, vor…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
AUR cere Guvernului Bolojan să oprească risipa de miliarde pentru rachetele Mistral și să respecte legea transparenței

AUR îl acuză pe premierul Ilie Bolojan de lipsă de transparență și de risipă a banilor publici în cazul achiziției rachetelor Mistral din Franța.
Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, denunță includerea acestei achiziții în programul de guvernare și cere explicații publice privind costurile, condițiile contractuale și sursa finanțării, în contextul îndatorării tot mai mari a României:
„Îi punem în vedere prim-ministrului că în conformitate cu…
Citește mai mult pe Cluj24.ro