Connect with us

ACTUALITATE

UPDATE VIDEO Intervenție dificilă a echipajelor SMURD Câmpeni: O lăuză în stare gravă și copilul de 3 zile, preluați de salvatori

Publicat

Pompierii din Câmpeni intervin duminică, 5 februarie, în jurul orei 10.40, la un caz medical, în localitatea Scărișoara. Intervenția este una grea din cauza drumului greu accesibil și a stratului mare de zăpadă. 

Potrivit ISU Alba, un echipaj SMURD altături de o ambulanță au fost solicitați pentru a interveni la un caz medical ( o persoană în stare de inconștiență).

UPDATE 11.30: Persona a fost preluată de către pompierii militari și predată echipajelor medicale. Este vorba despre o persoană de sex feminin, în vârstă de aproximativ 33 ani care a născut acum 3 zile, fiind la a 7-a sarcină. La momentul de față i se acordă îngrijiri medicale de către echipajul SAJ cu medic.

UPDATE 11.56: Femeia a intrat în stop cardio-respirator, și s-au început manevrele de resuscitare de către echipajul SAJ, au transmis reprezentanții ISU Alba.

Sugarul va fi transportat la CPU Câmpeni de către echipajul SMURD. Acesta este conștient, fără probleme medicale, au mai transmis pompierii militari din Alba.

Aceasta este în stare de inconștiență, dar cu funcții vitale.

Totodată, a fost preluat de către echipajul SMURD Câmpeni și nou-născutul, în vârstă de 3 zile, în vederea evaluării medicale al acestuia.

Din cauza drumului greu accesibil și a zonei înzăpezite au fost suplimentate forțele de intervenție cu 1 APIC și 1 UTV(autoșenilată) de la Stația de Pompieri Câmpeni pentru facilitarea accesului echipajelor medicale la locul solicitării și transportul persoanei la ambulanță.

Știre în curs de actualizare.

Urmăriți Alba24.ro și pe Google News

Pompierii din Câmpeni intervin duminică, 5 februarie, în jurul orei 10.40, la un caz medical, în localitatea Scărișoara. Intervenția este una grea din cauza drumului greu accesibil și a stratului mare de zăpadă. 

Potrivit ISU Alba, un echipaj SMURD altături de o ambulanță au fost solicitați pentru a interveni la un caz medical ( o persoană în stare de inconștiență).

UPDATE 11.30: Persona a fost preluată de către pompierii militari și predată echipajelor medicale. Este vorba despre o persoană de sex feminin, în vârstă de aproximativ 33 ani care a născut...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

„Fraților… un strigăt de durere și de rugăciune”: Patru copii, Xenia, Iustin, Alexe și Filoftea și mama lor, Diana, au nevoie de rugăciunile noastre

Publicat

lângă noi: mașină răsturnată în albia râului bistrița, la suceava.

Publicitate

„Fraților… un strigăt de durere și de rugăciune
Fraților, nu este un anunț.
Este un strigăt.
Este un plâns.
Este o rană deschisă.
În ziua Epifaniei, în ziua în care cerul s-a deschis peste Iordan, peste o familie de preot s-a prăbușit un cer întunecat. Un accident cumplit. Fără avertisment. Fără milă. Soția părintelui Ioan Cosma și copiii lui – zdrobiți într-o clipă care a schimbat totul.
Matei, un adolescent… nu un prunc,...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

MOMENTUL DE CULTURĂ. CU GEORGICĂ MANOLE (419)

Publicat

momentul de culturĂ. cu georgicĂ manole (419)

Publicitate

O rubrică realizată de profesor Georgică Manole, scriitor, epigramist

„România literară” nr. 50 din 28 noiembrie 2025. Carmen Brăgaru publică articolul „Renașterea Miorcanilor”. Rețin: 1. „De curând, în prezența autorităților locale și județene, Conacul Pillăteștilor din Miorcani și-a redeschis porțile. Domeniul, cumpărat de botoșăneanul Nicolae Pillat (bunicul poetului) pe la 1850 de la un membru al familiei Suțu, a fost moștenit...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO&VIDEO: Credincioșii din municipiul Botoșani, uniți în rugăciune la hramul Bisericii „Sfântul Ioan Botezătorul”

Publicat

foto&video: credincioșii din municipiul botoșani, uniți în rugăciune la hramul

Publicitate

A doua zi după Botezul Domnului, Biserica Ortodoxă îl prăznuiește pe Sfântul Proroc Ioan Botezătorul, cel care L-a botezat pe Mântuitorul Iisus Hristos în apele Iordanului. Este o sărbătoare veche, rânduită încă din primele veacuri creștine, ca semn de cinstire față de cel care a avut misiunea unică de a pregăti venirea Domnului.

Sărbătoarea a fost trăită cu intensitate și la Biserica „Sfântul Ioan Botezătorul” din municipiul...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Copila de 13 ani din comuna Stăuceni, găsită în siguranță de polițiști

Publicat

minoră de 13 ani dispărută din stăuceni. polițiștii din botoșani

Publicitate

Copila  Andreea Manuela Hoidrag, în vârstă de 13 ani, din comuna Stăuceni, județul Botoșani, a fost identificată de polițiști în cursul nopții, în localitatea de domiciliu.

Potrivit informațiilor transmise de autorități, fata nu a fost victima vreunei infracțiuni pe perioada în care a lipsit de acasă. Starea acesteia este bună, iar cazul nu a necesitat alte intervenții de natură penală.

Reamintim că, în data de 6 ianuarie, în jurul orei...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe