EVENIMENT
Urmările sărăciei din copilărie se resimt în viața de adult. Salvați Copiii: O treime dintre copiii români, în zona de risc

Urmările sărăciei din copilărie se resimt în viața de adult: O treime dintre copiii români, adică 1,255 milioane de copii, erau în risc de sărăcie sau excluziune socială în 2024, peste media din Uniunea Europeană, de 24,2%. România se plasează pe locul trei în topul UE al celei mai mari rate de sărăcie în rândul copiilor, după Bulgaria (35,1%) și, în mod surprinzător, Spania (34,6%). La polul opus se află Slovenia (11,8%), Cipru (14,8%) și Cehia (15,4%).
Între 2019…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Șofer testat pozitiv pentru canabis, trimis în judecată de magistrații din Sebeș. Ce subastanță i-a ieșit și la proba de sânge

Un șofer depistat pozitiv la un test drug test va fi judecat de magistrații Judecătoriei Sebeș. Mai exact, după ce a fost tras pe dreapta de polițiști pe Autostrada A1, acesta a fost testat pozitiv pentru THC.
Testarea a fost realizată pe 6 aprilie 2024. La mai bine de un an și jumătate șoferul a fost trimis în judecată pentru conducere sub influența drogurilor.
Însă, în timpul procesului magistrații vor fi nevoiți să afle dacă capacitațile șoferului de a conduce erau…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Taiwo Quadri a semnat cu Universitatea Cluj. Atacantul de 19 ani a impresionat cu un hattrick în amicalul cu ASA Târgu Mureș

FC Universitatea Cluj a anunțat transferul atacantului nigerian Taiwo Quadri, în vârstă de 19 ani.
Tânărul fotbalist va putea evolua oficial pentru „studenți” doar după obținerea vizei de lungă ședere în România, au precizat reprezentanții clubului.
A convins prin evoluțiile din meciurile de pregătire
Quadri s-a aflat în ultimele săptămâni sub observația staff-ului tehnic al formației clujene,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Actriţa Balogh Dorottya de la Teatrul “Puck” din Cluj, premiul de interpretare la Banja Luka

Actriţa Balogh Dorottya de la Teatrul de Păpuşi „Puck” din Cluj-Napoca a fost distinsă recent cu Premiul pentru interpretare al Festivalului Internaţional de Teatru pentru Copii din Baja Luka (Bosnia şi Herţegovina). Premiul festivalului de la Banja Luka a fost acordat pentru interpretarea rolului Regina furnicilor în spectacolul „Fun fact”.
Premiu pentru măiestrie şi talent actoricesc
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
„Încoronarea de la Alba Iulia: istoria unei sărbători”: evenimente la Sala Unirii, miercuri, 15 octombrie

Cu ocazia împlinirii a 103 ani de la Încoronarea regilor Ferdinand și Maria la Alba Iulia, Muzeul Național al Unirii Alba Iulia prezintă expoziția „Încoronarea de la Alba Iulia: istoria unei sărbători”.
Evenimentul se va desfășura în data de 15 octombrie 2025, începând cu ora 16.30, în Sala Unirii.
Este ”o călătorie în istorie care îmbină conținutul publicațiilor academice, patrimoniul muzeal și reconstituirea istorică”, transmit reprezentanții muzeului.
Va…
Citește mai mult pe Alba24.ro