Connect with us

EVENIMENT

Urmărire ca-n filme, cu focuri de armă în Suceava. Polițiștii au oprit un șofer beat. Ce alcoolemie avea

Publicat

masina politia fb politia romana.jpg
Arhivă foto

Un șofer băut a fost oprit cu focuri de armă, după o urmărire în trafic în Suceava. Evenimentul s-a produs sâmbătă dimineață. Acestea avea o alcoolemie de 0,91 miligrame per litru alcool în aerul expirat.

Potrivit IPJ Suceava, în data de 26.11.2022, în jurul orei 05:20 un echipaj de ordine publica din cadrul Secției 9 Politie Rurala Șcheia-Poliția Municipiului Suceava, aflându-se în serviciul de patrulare pe raza comuna Șcheia a observat în trafic un autoturism înmatriculat în județul Suceava despre al cărui conducător auto existau date ca a consumat băuturi alcoolice.

UPDATE: Șoferul a încercat să-și asigure scăparea și a manevrat vehiculul pe direcția înapoi, lovind cu spatele autospeciala de poliție.

„Având în vedere natura evenimentului și pericolul public asociat, polițiștii au depus toate diligențele necesare urgentării activităților de cercetare penală, în aceeași zi reușindu-se obținerea buletinului de analiză toxicologică care a evidențiat faptul că șoferul avea la momentul producerii incidentului o alcoolemie de 2 grame/1000 ml sânge.

În cauză s-a dispus indisponibilizarea autoturismului condus de către șoferul de 51 de ani, acesta fiind ridicat și introdus în parcul cu auto confiscate aparținând IPJ Suceava.

De asemenea, în urma probatoriului administrat, prin ordonanța din data de 26.11.2022, a organelor de cercetare penală ale poliției judiciare, s-a dispus efectuarea în continuare a urmăririi penale față de suspectul de 51 ani pentru săvârşirea unei infracțiuni de „conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanțe” prev. de art. 336, alin. (1) Cod penal și a unei infracțiuni de „distrugere” prev. de art. 253, alin. (1) Cod penal, cu aplicarea art. 35, alin. (1) Cod penal, ambele cu aplicarea art. 38, alin. (1) Cod penal.

Urmărire ca-n filme, cu focuri de armă în Suceava. S-au tras focuri de armă

Suspectul a fost audiat cu respectarea drepturilor procesual-penale, iar ulterior, prin ordonanța din data de 26.11.2022, polițiștii SPR9 Șcheia au dispus reținerea acestuia, pentru o perioadă de 24 de ore, acesta fiind introdus în arestul IPJ Suceava.

Totodată, se vor analiza regulile de circulație încălcate de către șoferul de 51 de ani pe timpul urmăririi acestuia, iar ulterior se va dispune măsura sancționării contravenționale”, au precizat polițiștii.

Echipajul de poliție a efectuat semnale acustice și luminoase pentru oprirea autoturismului, însă șoferul nu s-a conformat și a mărit viteza de deplasare, fiind efectuată o urmărire în trafic pe o distanță de circa 4 km pe mai multe străzi din comuna Șcheia, iar ulterior pe raza municipiului Suceava.

În momentul în care vehiculul urmărit a ajuns într-o intersecție principala de pe raza municipiului Suceava, conducătorul auto a frânat brusc, iar polițiștii au coborât din autospeciala pentru a-l intercepta.

Conducătorul auto a efectuat o manevra de mers cu spatele și a pornit din nou în viteză, moment în care cei doi polițiști au făcut uz de armă, trăgând în anvelopele autoturismului, fără să se pună în pericol viața sau integritatea altor persoane sau bunuri.

Urmărire ca-n filme, cu focuri de armă în Suceava. Șoferul avea permis de conducere

Un echipaj din cadrul Serviciului pentru Acțiuni Speciale a intervenit, de asemenea, și a reușit blocarea autoturismului.

Conducătorul auto de 51 ani din comuna Șcheia, județul Suceava a fost extras din vehicul, iar în urma testării cu aparatul etilotest a rezultat o valoare de 0,91 ml/l alcool în aerul expirat.

În urma verificărilor s-a stabilit ca șoferul este posesor de permis de conducere valid.

În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de distrugere și conducerea unui vehicul sub influenta alcoolului, cercetările fiind continuate pentru stabilirea tuturor circumstanțelor producerii evenimentului și pentru dispunerea masurilor legale față de conducătorul auto.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

FOTO. Distincție de prestigiu pentru prof. dr. Cosmin Puia, președintele Colegiului Medicilor Cluj

Publicat

puia cosmin3.jpg






Prof. dr. Cosmin Puia, reputat chirurg și președinte al Colegiului Medicilor Cluj, a fost distins cu Emblema de Onoare a Medicinei Militare.

Distincția i-a fost acordatămedicului clujean, care este și profesor la Universitatea de Medicină și Farmacie “Iuliu Hațieganu” ca recunoaștere a aportului său la dezvoltarea Chirurgiei de Război prin cursuri universitare, postuniversitare și printr-o carte de…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Doi urși în habitatul lor natural, surprinși de camerele de monitorizare a faunei sălbatice din Parcul Natural Apuseni

Publicat

video: doi urși în habitatul lor natural, surprinși de camerele

Parcul Natural Apuseni continuă să ofere surprize plăcute prin camerele de monitorizare a faunei sălbatice. Recent, acestea au reușit să surprindă imagini spectaculoase cu doi urși în habitatul lor natural, oferind cercetătorilor și iubitorilor naturii o privire rară în viața acestor mamifere.

„Camerele de monitorizare din Parcul Natural Apuseni au surprins doi urși în habitatul lor natural. Aceste observații ajută la cunoașterea și protejarea faunei sălbatice din zonă….

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Fără ambrozie în Cluj-Napoca. Primăria cere sprijinul clujenilor pentru combaterea plantei care produce alergii severe

Publicat

ambrozia main.jpg






Primăria Cluj-Napoca îi invită pe locuitorii orașului să contribuie la oprirea răspândirii ambroziei, una dintre cele mai invazive și periculoase plante pentru sănătate.

Sesizările privind zonele infestate pot fi transmise rapid prin aplicația MyCluj sau prin funcționarul virtual Antonia.

Fără ambrozie. Amenzi de până la 20.000 de lei

Proprietarii de terenuri au obligația legală de a elimina ambrozia de…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Bărbat din Blaj reținut de polițiști, pentru că nu a respectat un ordin de protecție. Ce s-a întâmplat

Publicat

bărbat din blaj reținut de polițiști, pentru că nu a

Un bărbat de 56 de ani a fost reținut de polițiști după ce nu a respectat un ordin de protecție. Acesta a mers la locuința nepoatei sale, deși avea interdicție să se apropie de aceasta.

Potrivit IPJ Alba, joi, 21 august, polițiștii din Blaj au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat de 56 de ani, din Blaj. Acesta este cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de încălcare a măsurilor dispuse prin ordin de protecție.

Din cercetările efectuate de…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe