EVENIMENT
Urmărire ca-n filme pe străzile din Capitală. Un șofer băut a refuzat să oprească la semnalele polițiștilor
Un șofer băut a fost prins de polițiști, după o urmărire în trafic, în noaptea de sâmbătă spre duminică, după ce a refuzat să oprească la semnalele polițiștilor. Evenimentul s-a produs în București, iar șoferul a fost prins într-o localitate din județul Ilfov.
Potrivit Brigăzii Rutiere a Capitalei, este vorba de un bărbat de 28 de ani care nu s-a conformat semnalului făcut polițiști în timp ce circula pe o stradă din Sectorul 4.
Polițiștii rutieri au pornit în urmărirea acestuia și au reușit să îl oprească într-o localitate aflată pe raza județului Ilfov.
Șoferul a fost testat cu aparatul alcooltest, care a indicat o concentrație de 0,60 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Bărbatul a fost dus la sediul INML în vederea prelevării de mostre biologice, iar în cauză a fost întocmit un dosar de cercetare penală.
Urmărire ca-n filme pe străzile din Capitală. Acțiune desfășurară de polițiști
În cadrul unei acțiuni desfășurate în noaptea de sâmbătă spre duminică de polițiștii rutieri în Capitală, au fost aplicate 94 de sancțiuni contravenționale, în valoare de aproximativ 51.000 de lei și au fost constatate 9 infracțiuni: 3 pentru conducerea sub influența alcoolului, 2 pentru conducerea sub influența substanțelor psihoactive, 3 pentru conducerea unui autovehicul pe drumurile publice cu permisul suspendat și 1 pentru refuzul de prelevare a mostrelor biologice.
De asemenea, au fost reținute 17 permise de conducere și 9 certificate de înmatriculare pentru deficiențele tehnice constatate.
(sursa: Mediafax)
EVENIMENT
Cod galben de ceață densă în județul Cluj. Vizibilitate redusă sub 50 de metri în unele zone
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis în această dimineață o atenționare nowcasting de ceață densă pentru mai multe localități din județul Cluj.
Avertizarea este valabilă în intervalul 9:00 – 11:00 și vizează atât municipiile Cluj-Napoca, Turda, Câmpia Turzii și Gherla, cât și numeroase comune și localități din apropiere.
Conform meteorologilor, ceața determină vizibilitate…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO FOTO. O nouă fabrică Sonaca la Cluj produce componente pentru avioane Airbus. Investiție de 40 de milioane de euro
Compania Sonaca, lider mondial în proiectarea, fabricarea, asamblarea şi furnizarea de componente pentru aeronave, a inaugurat, joi, a doua fabrică din România, în comuna clujeană Moldovenești, în urma unei investiții de 40 de milioane de euro.
În noua fabrică vor fi angajate 160 de persoane, astfel că numărul total al angajaților Sonaca România va ajunge la sfârșitul anul viitor la 300.
Yves Delatte, CEO…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
11 ambulanțe vechi, retrase din circulație la Cluj. SAJ își modernizează flota cu vehicule noi prin programul DSU
Serviciul de Ambulanță Județean (SAJ) Cluj trece printr-un proces amplu de modernizare, odată cu sosirea unor ambulanțe noi în cadrul programului național de dotare derulat de Departamentul pentru Situații de Urgență (DSU).
Managerul general al instituției, Horia Simu, a confirmat că în prezent SAJ Cluj dispune de 89 de ambulanțe, însă o treime dintre acestea se află la limita duratei de exploatare.
„La…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
ANAF pornește ofensiva. Peste 500 de mari contribuabili, inclusiv de la Cluj, verificați în perioada următoare
Controale ample pentru verificarea corectitudinii obligațiilor fiscale la Cluj și în intreaga țară. Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) anunță lansarea unei ample campanii de inspecții fiscale ce va viza peste 500 de mari contribuabili din mai multe domenii economice.
Acțiunile vor fi derulate în perioada imediat următoare de către structurile teritoriale de inspecție fiscală, prin delegare de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

