Connect with us

EVENIMENT

Urmărire în trafic pe străzile din Craiova. Bărbat fără permis, prins de polițiști la volanul unei mașini, după ce a provocat un accident

Publicat

accident general noaptea politia
Arhivă foto

Un bărbat fără permis a fost prins de polițiști, după o urmărire în trafic, în noaptea de sâmbătă spre duminică. Evenimentul s-a produs în municipiul Craiova, iar șoferul a fost prins după ce a intrat cu mașina într-un autoturism parcat.

Potrivit IPJ Dolj, la data de 16 octombrie 2022, ora 01.40, polițiștii Secției 5 Poliție Craiova în timp ce desfășurau activități în cadrul acțiunii Blitz, pe strada Toporași, din Craiova, au observat un autoturism care circula pe contrasens.

Polițiștii au efectuat semnal regulamentar de oprire a autoturismului, fiind folosite semnalele acustice și luminoase, însă conducătorul auto nu s-a conformat, continuându-și deplasarea.

Astfel, polițiștii au pornit în urmărirea autoturismului, cu semnalele acustice și luminoase ale autospecialei în funcțiune, fiind solicitat sprijinul celorlalte echipaje angrenate în acțiune.

Autoturismul în cauză a fost urmărit pe străzile Toporași, Tufănele, Craiovești, George Enescu, Arh. Duiliu Marcu, Tineretului, Bulevardul Dacia unde, deși autoturismul a acroșat scuarul, și-a continuat deplasarea, ajungând pe strada Opanez, la intersecție cu strada George Enescu unde conducătorul auto a circulat pe contrasens pe sensul de deplasare Centru-Craiovița Nouă.

Urmărire în trafic pe străzile din Craiova. Cum a fost oprit șoferul

Având în vedere situația de fapt, pentru oprirea autoturismului în cauza, un alt echipaj din cadrul politiei rutiere, a folosit dispozitivul de oprire spike strip sistem pentru oprirea forțată.

După folosirea dispozitivului, autoturismul a continuat deplasarea pe sensul opus iar după aproximativ 200 de metri, intrând pe sensul regulamentar de mers, a lovit un autoturism parcat pe partea dreapta a străzii George Enescu, provocându-i avarii.

Astfel, polițiștii au reușit prinderea conducătorului auto, fiind identificat în persoana unui bărbat de 47 de ani, din Craiova.

Cel în cauză a fost condus la sediul Secției 5 Poliție Craiova, unde a refuzat testarea cu aparatul alcooltest și transportul la spital pentru recoltarea de probe biologice necesare în vederea stabilirii alcoolemiei.

De asemenea, în urma verificărilor efectuate, polițiștii au stabilit că bărbatul figurează cu dreptul de a conduce vehicule suspendat.

În cauză, polițiștii au întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de refuzul de recoltare a probelor biologice și conducerea unui vehicul fără permis, iar cercetările sunt continuate, urmând ca la finalizare să fie propusă soluție prin unitatea de parchet competentă.

 

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

U-BT Cluj-Napoca, start cu dreptul în finala Ligii Naționale. Victorie spectaculoasă în fața CSM Oradea

Publicat

finala u bt cluj napoca.jpg

U-BT Cluj-Napoca a început în forță finala Ligii Naționale de Baschet Masculin, reușind să învingă luni seara, 2 iunie 2025, pe CSM CSU Oradea, în deplasare, cu scorul de 89-82. Partida s-a desfășurat la Oradea Arena, în fața unui public numeros și a marcat primul episod dintr-o nouă confruntare tensionată între cele două mari rivale ale baschetului românesc.

CSM Oradea a intrat mai bine în meci și a câștigat primul sfert (23-22), iar la pauza mare scorul era…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Minivacanța de Rusalii 2025: câte zile libere au românii în următoarea perioadă. Ce drepturi au salariații

Publicat

minivacanța de rusalii: câte zile libere vor avea românii în

Minivacanța de Rusalii 2025: urmează o nouă perioadă cu zile libere pentru unii angajați din România. Este vorba despre minivacanța de Rusalii, ce presupune o zi liberă în plus față de sărbătoarea ce pică duminica.

La începutul verii, sărbătoarea de Rusalii este marcată de creștini la 50 de zile după Învierea Domnului (Paștele).

Sărbătoarea Cincizecimii are loc după Învierea lui Hristos şi Înălţarea Sa la ceruri. A fost anunţată în Vechiul Testament de profeţii…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Victimele violenței domestice, scutite de taxe de divorț sau partaj. Propunere la Parlament

Publicat

victimele violenței domestice, scutite de taxe de divorț sau partaj.

Victimele violenței domestice ar putea fi scutite de plata taxei judiciare de timbru, în cazurile în care cer divorțul și partajul bunurilor comune. Proiectul de lege în acest sens a fost depus de Alina Gorghiu.

Proiectul completează OUG 80/2013 privind taxele judiciare de timbru și vine în sprijinul victimelor infracțiunii de violență în familie care doresc să se despartă de agresor.

Gorghiu a explicat că multe victime ale violenței domestice nu au acces la resurse financiare…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Procesiune de Rusalii la Cluj-Napoca. Credicionșii vor rosti rugăciuni pentru natură. Care este traseul

Publicat

rusalii 3 1 e1655050633373.jpg

Clujenii sunt invitați să participe duminică, 8 iunie 2025, la tradiționala Procesiune de Rusalii organizată în centrul municipiului Cluj-Napoca. Evenimentul continuă o veche tradiţie din Ardeal ce are în centrul ei rugăciunea pentru mediul înconjurător şi pentru roadele pământului, la sărbătoarea Pogorârii Duhului Sfânt.

Tradiționala Procesiune de Rusalii, va avea loc duminică seară, în centrul Clujului. Evenimentul, condus de Înaltpreasfințitul Mitropolit…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe