EVENIMENT
Urmașul unor emigranți din Alba, director la Casa Albă. Cum a ajuns ”prăjitura bunicii”, pe masa unui președinte SUA

Urmașul unor emigranți din Alba Iulia a ajuns într-o poziție foarte importantă în administrația Barack Obama. Kenneth Baer (în foto alături de familia sa și de președintele Obama) a fost consilier principal și director asociat al Comunicațiilor și Planificării Strategice la Biroul de Management și Buget de la Casa Albă, iar bunica sa, Esther Jacob, a plecat în America în 1932, unde s-a stabilit în Bronx, la New York, informează ziarul Alba24.ro.
Originile sale au ieșit la iveală cu prilejul unui eveniment organizat pentru staf, când fiecare membru al echipei a prezentat o rețetă tradițională din familia sa. Kenneth Baer le-a împărtășit colegilor o rețetă de kugel cu mere, moștenită de la bunica sa, o emigrantă din Alba Iulia, România.
Rețeta desertului cu mere, o specialitate evreiască, a dus-o cu ea de la Alba Iulia și a rămas în familie ca o constantă a sărbătorilor pascale, timp de cinci generații. Cu prilejul unui program de socializare al stafului Casei Albe, prin care membrii administrației și-au împărtășit rețete tradiționale din familiile lor, Kenneth Baer a prezentat Kugel de Alba Iulia, un fel de plăcintă sferică din aluat și mere.
”Această rețetă a fost în familia mea timp de cel puțin cinci generații. Esther Jacob, bunica mea, a adus-o cu ea când a ajuns în Insula Ellis, de la Alba Iulia, România, în 1932. Ea și-a aranjat casa și viața în Bronx, New York, iar în fiecare an familia ei mânca acest kugel cu prilejul diferitelor sărbători. De-a lungul anilor, mărimea familiei și a sărbătorilor a crescut, dar ne-am luat timp să povestim despre cum bunicii și străbunicii noștri au făcut alegerea dificilă și călătoria grea în America, în căutarea libertății și să sărbătorim împreună Paștele” este declarația lui Kenneth Bauer de pe siteul Casei Albe al administrației Obama.
Rețeta lui Ester Jacob din Alba Iulia
6 ouă mari
1 cană de zahăr
Scorțișoară la gust
1 lingură de vanilie
1 lingură de sare
3 căni biscuiți sărați mărunțiți (matzah farfel specific evreiesc)
6 mere mari – decojite și cubulete
Margarină
Bateți ouăle până devin pufoase. Adăugați zahăr și bateți amestecul.
Adaugati margarina topită și bateți din nou.
Adăugați Cinnamon și vanilie.
Se toarnă apă clocotită și se scurge.
Adăugați biscuiți & mere la amestec. Amestecă bine
Se toarnă în tigaie unsă de 9×13. Coaceți 1 oră. la 350 ° F
Comunitatea evreiască din Alba Iulia era odinioară cea mai numeroasă din Transilvania, oraşul fiind de altfel, între 1653 şi 1848, singurul din Ardeal în care era permisă legal aşezarea acestora, însă la ora actuală este printre cele mai mici din ţară, la recensământul din 2011 doar douăzeci de persoane declarându-se evrei în întreg judeţul Alba.
Sursa: Alba24.ro
EVENIMENT
Conturile de TikTok care îl susțineau pe Georgescu s-au dat cu Putin și cu Rusia. Ce mesaje transmit acum

O mare parte dintre conturile de TikTok care îl susțineau intens pe Călin Georgescu sunt utilizate acum pentru propaganda pro-Rusia și pro-Putin. Mii de conturi viralizează mesaje în limba română pretins adresate personal de Vladimir Putin.
O analiză realizată de HotNews arată un val imens de propagandă care se ridică peste TikTok-ul românesc.
”Oare câți dintre voi mă vreți ca președinte aș României?” sau ”Dacă Rusia atacă Europa, voi lupa pentru Rusia”,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Despăgubirile plătite de companiile de asigurări, în baza polițelor RCA, au crescut cu 38%. Care este suma totală

Despăgubirile plătite de companiile de asigurări, în baza polițelor RCA, au crescut cu 38%. Suma totală este de peste 4,7 miliarde lei, potrivit Uniunii Naționale a Societăților de Asigurare și Reasigurare din România (UNSAR).
Acestei valori i se adaugă și despăgubirile plătite de FGA – Fondul de Garantare a Asiguraților (în creștere cu circa 48%), precum și rezervele constituite de asigurători conform legislației. Astfel, în final, valoarea totală pentru asigurările RCA…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Respectarea orelor de liniște la bloc este o problemă cu care se confruntă locatarii. Orele de liniște sunt pentru toată lumea, fie că locuiești la casă, fie la bloc. Astfel că, vecinii care fac zgomot fără să țină cont de ceilalți, nu doar că plătesc amenzi usturătoare, dar riscă încă o pedeapsă.
Românii care nu respectă orele de liniște riscă să meargă la muncă în folosul comunității
Cu siguranță, cel puțin odată, ți-au dat bătăi de cap…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Centru de zi pentru copii, la Cugir. Investiție de peste 1,9 milioane de lei pentru reabilitarea și dotarea unei clădiri din oraș

Centru de zi pentru copii, la Cugir. O clădire din orașul Cugir urmează să fie transformată în curând, printr-o investiție de peste 1,9 milioane de lei, într-un Centru de zi pentru copii, proiect care urmărește prevenirea separării copiilor de familie.
Direcția de Asistență Socială Cugir a lansat pe 3 aprilie, în SEAP, o licitație pentru execuția de lucrări pentru obiectivul „Centru de zi pentru copii Cugir – Un pas cu SPAS”.
Valoarea totală estimată a…
Citește mai mult pe Alba24.ro