Connect with us

EVENIMENT

Urs îndepărtat de trei ori de jandarmi şi poliţişti în afara municipiului Gheorgheni, județul Harghita

Publicat

Un urs de talie mică a fost îndepărtat de trei ori în afara municipiului Gheorgheni, în noaptea de marţi spre miercuri, de jandarmi şi poliţişti, a informat Biroul de Presă al Inspectoratului de Jandarmi Judeţean (IJJ) Harghita.

Potrivit sursei citate, primul apel a fost făcut la ora 21,10, un bărbat anunţând prezenţa unui urs în apropierea zonei industriale de la marginea municipiului Gheorgheni.

"La faţa locului a fost trimis un echipaj de ordine publică, format din poliţist şi jandarm. Ursul era prezent în acea zonă şi se hrănea din tomberoanele în care se pare că se aflau şi resturi de mâncare. S-a trecut la îndepărtarea acestuia înspre o zonă împădurită şi în afara zonelor locuite. La faţa locului a fost prezent tot timpul şi un echipaj SMURD. Echipajul a rămas în zonă pentru o perioadă de timp, pentru a se asigura că ursul nu se întoarce", se arată în informarea IJJ Harghita.

Ursul a revenit în zonă, acelaşi bărbat solicitând ajutor, prin 112, la orele 00,09 şi 3,58.

De fiecare dată, animalul a fost îndepărtat în afara zonelor locuite.

IJJ Harghita precizează că "în toate cazurile au fost înştiinţate autorităţile cu atribuţii în acest domeniu" şi nu au fost înregistrate alte evenimente.

Oamenii din zonă au fost anunţaţi despre pericol prin mesaje RO-ALERT trimise de Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Harghita.

Marţi dimineaţă, în aceeaşi zonă, un urs care se hrănea din tomberoane a fost îndepărtat în afara oraşului de jandarmi şi poliţişti, martorii oculari fiind de părere că este vorba de acelaşi exemplar.

Jandarmii le reamintesc oamenilor că este recomandat ca, de fiecare dată când sunt martori ai unor astfel de situaţii, să sune la 112, să nu încerce să intervină, să nu hrănească animalele sălbatice, să aibă grijă unde depozitează resturile menajere şi să nu se apropie de urşi pentru a-i filma sau fotografia. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Gerul continuă la Cluj. Nopți cu -15 grade și temperaturi negative pe parcursul zilei

Publicat

ninsoare cluj.jpeg






Județul Cluj continuă sub incidența unui episod de vreme severă, cu ger persistent, temperaturi negative inclusiv pe parcursul zilei și ninsori însoțite de intensificări ale vântului. Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și un Cod galben de ger valabile până la începutul săptămânii viitoare.

Potrivit ANM, începând de sâmbătă, 10 ianuarie, ora 10:00, și până...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Care este cea mai mare daună plătită în sezonul rece. Iarna se înregistrează frecvent pagube la locuințe, potrivit UNSAR

Publicat

decembrie – undrea: ultima lună din an. tradiții, sărbători, evenimente

Cele mai frecvente pagube înregistrate la locuințe sunt în sezonul rece. Condițiile meteo grele date de ninsori, greutatea zăpezii și topirea acesteia generează, în fiecare iarnă, mii de daune. Avertismentul este transmis de Uniunea Națională a Societăților de Asigurare și Reasigurare din România (UNSAR).

Potrivit organizației, cea mai mare daună plătită în ultimii ani unui proprietar de locuință pentru acoperirea pagubelor provocate de greutatea stratului de zăpadă a...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Tânără de 18 ani, reținută pentru înșelăciune. A comandat haine de la o femeie din Alba Iulia, apoi a refuzat să plătească

Publicat

video: tânără de 18 ani, reținută pentru înșelăciune. a comandat

Tânără de 18 ani, reținută pentru înșelăciune. La data de 9 ianuarie 2026, polițiștii Secției 1 de Poliție Rurală Galda de Jos au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de o tânără, în vârstă de 18 ani, din județul Bistrița- Năsăud, care este cercetată pentru săvârșirea infracțiunii de înșelăciune.

Din cercetările efectuate de polițiști, a reieșit că, la data de 10 decembrie 2025, tânăra ar fi comandat, prin intermediul unei rețelele de...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Vremea se va răci semnificativ în toată țara în următoarele zile. Climatolog: Cea mai friguroasă lună Ianuarie din ultimii 7 ani

Publicat

vremea se va răci semnificativ în toată țara în următoarele

Vremea se va răci semnificativ în toată țara în următoarele zile. Sâmbătă dimineață, de la ora 10:00, intră în vigoare o informare meteorologică valabilă cinci zile de ger, precipitații mixte și polei, ninsori și intensificări ale vântului.

Până pe 15 ianuarie, temperaturile vor scădea și mai mult și va ninge, din nou, în mare parte din țară.

ANM prognozează temperaturi de până la -14°C în nordul Moldovei și în estul Transilvaniei, zone care se vor afla de...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe