Connect with us

EVENIMENT

Ursoaică cu trei pui, observată de localnici pe o stradă din Sângeorgiu de Mureş. Populaţia avertizată prin Ro-Alert

Publicat

urs

Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Mureş, Emanuela Rugină, a anunţat, vineri, că în urmă cu o noapte, o ursoaică cu trei pui a fost semnalată într-o zonă locuită din comuna Sângeorgiu de Mureş, în apropiere de municipiul Târgu Mureş, motiv pentru care populaţia a fost avertizată prin sistemul Ro-Alert.

"În data de 4 octombrie, în cursul nopţii, poliţiştii au fost sesizaţi prin apel la 112 cu privire la faptul că în localitatea Sângeorgiu de Mureş, pe strada Cimitirului, a fost sesizată prezenţa unei ursoaice cu trei pui. La faţa locului s-au deplasat poliţiştii, care au pus în funcţiune semnalele acustice şi luminoase ale autospecialei, însă ursoaica în cauză nu a mai fost identificată în zona respectivă. Totodată, nu s-au constatat eventuale pagube sau victime omeneşti. Ursoaica nu a mai fost găsită la faţa locului", a declarat, pentru Agerpres, Emanuela Rugină.

Acesta este al doilea incident legat de prezenţa animalelor sălbatice în localităţi foarte populate din ultimele două zile, după ce în noaptea de 2 spre 3 octombrie, a fost transmis un mesaj de avertizare prin intermediul sistemului Ro-Alert care semnala prezenta unui urs pe strada Sârguinţei din municipiul Târgu Mureş.

Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă "Horea" al Judeţului Mureş a anunţat că în ultima perioadă se constată o creştere a prezenţei animalelor periculoase în zone locuite sau frecventate de turişti şi că pentru protecţia cetăţenilor sunt transmise mesaje prin sistemul Ro-Alert.

Şeful Agenţiei de Protecţia Mediului (APM) Mureş, Dănuţ Ştefănescu, anunţa în luna septembrie, că efectivele optime de urşi din judeţ ar fi undeva la 240 de capete, dar că evaluarea autorităţii de mediu din primăvară indică existenţa a 761 de animale, în timp ce fondurile de vânătoare din judeţ au comunicat prezenţa a 1.286 de urşi.

"La evaluarea efectivelor de urşi în primăvara anului 2019 s-a constatat că efectivele optime ar fi de 240 de urşi. Efectivele evaluate în perioada februarie-martie 2019 de autoritatea de mediu au indicat 761 de urşi, iar efectivele evaluate în luna mai, în plin sezon de vegetaţie, de către gestionarii fondurilor de vânătoare au indicat 1.286 de urşi. (...) Soluţia ar fi să se revină la cotele anuale de vânare a urşilor, fiecare fond de vânătoare să primească o cotă cum era înainte, pentru a ţine sub control numărul de urşi în funcţie de capacitatea habitatului, faţă de capacitatea pădurii de a susţine aceşti urşi", a arătat Ştefănescu.

Dănuţ Ştefănescu a arătat că pagubele produse de urşi sunt tot mai numeroase şi că APM Mureş a propus vânarea a 99 de urşi în sezonul de vânătoare 2019-2020.

Potrivit acestuia, pentru a se obţine o derogare procedura este destul de îndelungată, iar din acest motiv gestionarii fondurilor de vânătoare preferă să renunţe. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Horoscopul săptămânii 12–18 ianuarie. Decizii importante și schimbări pentru toate zodiile

Publicat

horoscop pixabay.com .jpg






Săptămâna 12–18 ianuarie aduce o energie puternică, cu accent pe responsabilitate, organizare și clarificări în relațiile personale și profesionale. Tranzitele astrale favorizează munca, asumarea deciziilor importante și stabilirea unor limite clare, iar după mijlocul perioadei apar influențe mai relaxate în plan afectiv.

Berbec (21 martie – 19 aprilie)

Contextul social și profesional te obligă să fii...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

12 ianuarie: Sfânta Muceniță Tatiana, una dintre martirele timpurii ale creștinismului

Publicat

12 ianuarie: sfânta muceniță tatiana, una dintre martirele timpurii ale

12 ianuarie: Sfânta Muceniță Tatiana este una dintre martirele timpurii ale creștinismului, cinstită atât de Biserica Ortodoxă, cât și de Biserica Catolică. Viața ei este un exemplu de credință statornică și jertfelnicie în fața persecuțiilor din primele veacuri creștine.

Sfânta Tatiana a trăit la Roma, la începutul secolului al III-lea, în timpul împăratului Alexandru Sever (222–235).

Provenea dintr-o familie nobilă, iar tatăl ei era un dregător roman care, în...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Fără scumpiri la prețul gazelor din aprilie. Ministrul Energiei: „România nu va suferi un șoc”

Publicat

pexels arangaz flacara scaled.jpg






Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, asigură, duminică seara, că expirarea actualei scheme de plafonare a prețului la gaze naturale, la finalul lunii martie, nu va aduce scumpiri pentru consumatori. Oficialul susține că piața este pregătită pentru tranziție, iar în scenariul pesimist plafonarea ar putea fi prelungită, cu o reducere graduală, pentru a evita creșteri bruște de preț.

Prețul final al gazelor naturale...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Mașină răsturnată în Cluj. O femeie și un copil de 14 ani, transportați la spital

Publicat

whatsapp image 2026 01 11 at 22.21.14 e1768163345399.jpeg






Un accident rutier s-a produs duminică seară pe raza localității Bădeni, comuna Moldovenești, județul Cluj, unde o mașină s-a răsturnat pe zăpadă. În urma evenimentului, două persoane, printre care un minor au fost transportate la spital.

Potrivit ISU Cluj, la fața locului au intervenit de urgență pompierii din cadrul Detașamentului Turda. Aceștia s-au deplasat cu o autospecială dotată cu modul de...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe