Connect with us

ACTUALITATE

Ursul Baloo, din staţiunea Straja, va fi sărbătorit la împlinirea celor 20 de ani

Publicat

concurs
Sursa foto: Complex Montana - Straja / Facebook

Ursul Baloo, vedeta staţiunii Straja din Valea Jiului, va fi sărbătorit, sâmbătă, cu prilejul împlinirii vârstei de 20 de ani, momentul fiind precedat de Cupa „Baloo” la schi pentru copiii între 3 şi 15 ani.

„Vom face o sărbătoare din care nu va lipsi tortul cu fructe şi faguri de miere, atât de apreciat de Baloo. Îi vom cânta ‘La mulţi ani!’, iar apoi copiii vor primi, şi ei, tort cu fructe. Încercăm să-l răsfăţăm pe Baloo”, a declarat, vineri, pentru AGERPRES, cabanierul Emil Părău, cel care l-a adoptat şi are grijă de urs, încă de acum 20 de ani.

Sărbătoarea va începe dimineaţa, cu un concurs de schi dedicat copiilor cu vârstele cuprinse între 3 şi 15 ani. Copiii care vor lua parte la Cupa „Baloo” vor fi împărţiţi pe cinci categorii de vârstă, iar la final vor fi premiaţi cu diplome, medalii, cupe şi diverse cadouri.

Festivitatea dedicată ursului Baloo va începe la ora 14,00, în zona cabanei Montana, unde se află amenajat locul în care trăieşte acesta.

concurs

Turiştii care vor urca în Straja vor putea schia, la acest sfârşit de săptămână, pe toate pârtiile, cu excepţia celei de sub telegondolă, stratul de zăpadă fiind, în medie, de aproape 80 de centimetri.

„Este zăpadă, atât naturală, cât şi artificială. A nins în ultimele zile, aşa că s-a depus un strat proaspăt, pe pârtii grosimea zăpezii fiind de circa 80 de centimetri. Se schiază foarte bine”, a spus Emil Părău.

Povestea lui Baloo a început în anul 2000, când puiul de urs a fost găsit inconştient în pădure de un angajat al Ocolului Silvic Petroşani. Extrem de slăbit, puiul de câteva săptămâni a fost dus de pădurar la spitalul din Petroşani, unde a fost salvat după ce i-au fost administrate perfuzii cu medicamente.

Inspiraţi de ursul din Cartea Junglei, oamenii l-au botezat Baloo, iar câteva săptămâni a fost îngrijit de o secretară de la Ocolul Silvic Petroşani. Apoi a fost dus de cabanierul Emil Părău în staţiunea Straja.

Timp de doi ani, ursul Baloo putea fi văzut umblând liber prin staţiune, după care a fost mutat într-un ţarc special construit pentru el.

Cu o suprafaţă de 1.200 de metri pătraţi, spaţiul lui Baloo este amenajat astfel încât ursul să aibă asigurate toate condiţiile pentru o viaţă liniştită. Primeşte hrană şi are la dispoziţie un bârlog generos, dar şi un bazin cu apă, unde se poate răcori pe timpul verii.

Obişnuit cu omul de la primele săptămâni de viaţă, Baloo este foarte blând, poate şi pentru faptul că a fost hrănit tot timpul cu mâncare gătită şi nu a primit niciodată carne crudă. Preferatele lui Baloo rămân merele, afinele, laptele şi zmeura. AGERPRES

 

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Bărbat din Botoșani dat dispărut după ce a ajuns în Arad. Familia și autoritățile îl caută

Publicat

bărbat din botoșani dat dispărut după ce a ajuns în

Publicitate

Polițiștii fac verificări pentru găsirea lui Ducan Tiberiu-Gabriel, un bărbat de 33 de ani, din localitatea Iurești, județul Botoșani, care a fost raportat dispărut după ce a plecat în loc necunoscut și nu a mai revenit la domiciliu.

Potrivit autorităților, bărbatul, cunoscut sub porecla „Fiu”, a ajuns în municipiul Arad la data de 7 noiembrie 2025, venind din Italia. După sosirea în oraș, acesta ar fi părăsit locația în care se afla, iar…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Festivalul de Datini și Obiceiuri de Iarnă „Din străbuni, din oameni buni…”, ediție aniversară. Când va avea loc

Publicat

festivalul de datini și obiceiuri de iarnă „din străbuni, din

Publicitate

Festivalului de Datini și Obiceiuri de Iarnă „Din străbuni, din oameni buni…”

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Botoșani, instituție publică de cultură aflată în subordinea Consiliului Județean Botoșani, vă invită duminică, 21 decembrie 2025, la ediția a L-a, aniversară, a Festivalului de Datini și Obiceiuri de Iarnă „Din străbuni, din oameni buni…”, desfășurată în Centrul Vechi al Boto

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Polițiștii botoșăneni: Mesaje pentru potențialele victime ale violenței domestice

Publicat

polițiștii botoșăneni: mesaje pentru potențialele victime ale violenței domestice

Publicitate

Marți, polițiștii din Hlipiceni au organizat o acțiune pentru prevenirea și combaterea violenței domestice, precum și pentru prevenirea abaterilor comise la regimul rutier, pe raza localității Hlipiceni.

-Dacă ești în pericol sau vezi că se săvârșește o infracțiune, nu ezita să suni la 112!

 

-Când ești în pericol, Poliția îl poate îndepărta pe agresor, prin emiterea unui ordin de protecție provizoriu. Nu refuza ajutorul Poliției!

 

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2025: Sfinţii Mucenici Mina, Ermoghen şi Evgraf 

Publicat

calendar ortodox 2025: sfinţii mucenici mina, ermoghen şi evgraf 

Publicitate

Acești sfinți au trăit în timpul împăratului Maximin Daza (305-314). În vremea aceea, în Alexandria (Egipt) au apărut mari tulburări între creştini şi păgâni. Împăratul Maximin a trimis pe unul din slujitorii săi de neam atenian, pe Mina, care era creştin în ascuns, să potolească aceste tulburări, lucru pe care l-a îndeplinit.

Aflându-se că este creştin, împăratul Maximin l-a trimis pe atenianul Ermoghen în Alexandria ca să îl…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe