Connect with us

ACTUALITATE

Ursula von der Leyen respinge criticile privind strategia de vaccinare

Publicat

Preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a respins din nou, în presa germană de sâmbătă, criticile în sensul că Uniunea Europeană ar fi încheiat prea târziu acorduri cu companiile farmaceutice pentru livrarea de vaccinuri, relatează AFP.

Dificultăţile întâmpinate în aprovizionarea cu vaccinuri anti-COVID-19 în Europa sunt legate de faptul că se înregistrează „o penurie mondială de componente importante pentru fabricarea vaccinurilor”, a asigurat von der Leyen într-un articol inserat sâmbătă în Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.

„Dacă am fi conştientizat atunci riscurile legate de lansarea unei producţii de masă, am fi temperat aşteptările legate de o vaccinare rapidă”, notează şefa CE.

Remarcile sale vin pe fondul criticilor intense din Germania şi Europa privind ritmul prea lent al campaniei de vaccinare, în condiţiile în care populaţiile par epuizate de lunile de restricţii.

Guvernul cancelarei germane Angela Merkel, din care a făcut parte şi Ursula von der Leyen, este vizat de astfel de critici inclusiv din partea social-democraţilor germani, parteneri minoritari de guvernare.

Preşedinta Comisiei Europene a reiterat pe de altă parte în ziarul german faptul că UE va avea cu siguranţă de înfruntat noi probleme din cauza apariţiei de mutaţii ale noului coronavirus.

„Ne facem griji în privinţa acestor mutaţii”, a avertizat ea, cu toate că „din fericire” toate indiciile arată deocamdată că „vaccinurile noastre sunt la fel de eficace şi împotriva acestor variante”.

Ursula von der Leyen a adăugat însă că „trebuie să ne pregătim de pe acum pentru un scenariu în care virusul nu va mai putea fi distrus în măsură suficientă cu vaccinurile actuale”.

Bruxellesul lucrează de aceea „neîntârziat” împreună cu „industria şi ştiinţa” la „dezvoltarea, autorizarea şi producerea de vaccinuri împotriva viitoarelor variante”, a mai spus şefa Comisiei Europene.AGERPRES/(AS – editor: Mihaela Toth, editor online: Ada Vîlceanu)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

VIDEO: Troiță închinată Sfântului Ilie Cleopa, sfințită la Botoșani în prima sa zi de prăznuire după canonizare. Mărturia părintelui Ioan: „Nu am crezut că voi trăi această zi”

Publicat

video: troiță închinată sfântului ilie cleopa, sfințită la botoșani în

Publicitate

La împlinirea a 100 de ani de la ridicarea Bisericii Ortodoxe Române la rang de Patriarhie, Sfântul Sinod a proclamat anul 2025 drept „Anul omagial al Centenarului Patriarhiei Române și Anul comemorativ al duhovnicilor și mărturisitorilor ortodocși români din secolul al XX-lea”. Cu acest prilej, pe 4 februarie 2025, în Catedrala Patriarhală din București, au fost înscriși în rândul sfinților 16 mărturisitori români din perioada regimului…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Aproape 320 de locuri de muncă disponibile la Botoșani. LISTA comunicată de AJOFM

Publicat

sudor.jpg

Publicitate

Aproape 320 de locuri de muncă sunt libere în această săptămână la nivelul județului Botoșani. Datele au fost centralizate de AJOFM Botoșani de la agenții economici și făcute publice la începutul acestei săptămâni.

Iată și lista completă cu locurile de muncă comunicate de AJOFM Botoșani:

DENUMIRE JOB DENUMIRE ANGAJATOR ADRESA ANGAJATOR
SEF BIROU COMERT CU RIDICATA SI CU AMANUNTUL POWERLINE SRL STR. NAŢIONALĂ, Nr. 99, MUN. LOC. BOTOSANI,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Polițiști avansați în grad înainte de termen cu ocazia Zilei naționale

Publicat

polițiști avansați în grad înainte de termen cu ocazia zilei

Publicitate

*POLIȚIȘTI AVANSAȚI ÎNAINTE DE TERMEN CU OCAZIA ZILEI NATIONALE A ROMÂNIEI*

În contextul sărbătoririi Zilei Naționale a României, la data de 2 decembrie a.c., la sediul Inspectoratului de Poliție Județean Botoșani, în cadrul unei ședințe festive, 21 de polițiști au fost avansați în gradul profesional următor, înainte de termen.

Această formă de recompensare reflectă recunoașterea dedicării, profesionalismului și rezultatelor obținute de…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO: Doi ofițeri și patru subofițeri de la ISU Botoșani au fost înaintați în gradul militar următor

Publicat

foto: doi ofițeri și patru subofițeri de la isu botoșani

Publicitate

În orice domeniu, recunoașterea muncii depuse este foarte importantă. Acest lucru l-au simțit, astăzi, șase pompieri, care au primit noile grade.

Cu prilejul Zilei Naționale a României, doi ofițeri și patru subofițeri care s-au evidenţiat prin modul exemplar de îndeplinire a atribuţiilor de serviciu, au fost înaintați în gradul militar următor, înaintea expirării stagiului minim.

Aceștia au fost avansați în gradele de:

– maior: Narcisa –…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe