EVENIMENT
Vacanțe mai scumpe în Europa. Țările în care au crescut cel mai mult prețurile la cazare

Vacanțe mai scumpe în Europa. Prețul unui pachet turistic european a crescut cu până la 11,5% în ultimul an. Cererea ridicată, creșterea costurilor de energie și restricțiile de capacitate ale companiilor aeriene au contribuit la prețurile ridicate.
Călătoriile pe coasta de litoral a Bulgariei de la Marea Neagră au crescut cel mai mult, vacanța medie de o săptămână crescând de la 1.234 de euro la 1.375 de euro pe persoană. Acest lucru înseamnă că un cuplu va plăti,…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Dacă vreți să faceți o plimbare înmiresmată în a doua zi de Paști, Grădina Botanică din Cluj e deschisă și își așteaptă vizitatorii cu un adevărat spectacol floral.
Odată cu venirea căldurii, lalelele pestrițe imperiale (Fritillaria), dar și cele din colecțiile clasice de lalele (Tulipa), au început să înflorească spectaculos, chiar înainte de sărbători.
Spectacolul naturii la Grădina Botanică din Cluj-Napoca
Sigur, lalelele nu sunt singurele…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Studiu: Mersul pe jos în ritm alert reduce riscul de aritmii cardiace. Care este viteza recomandată de cercetători

Mersul pe jos în ritm alert reduce riscul de aritmii cardiace. Un nou studiu sugerează că un ritm mai rapid al mersului pe jos poate fi asociat cu un risc redus de afecțiuni cardiace. Cercetarea, care a analizat datele a peste 420.000 de adulți, a descoperit că persoanele care merg într-un ritm mediu sau alert prezintă un risc semnificativ mai scăzut de a dezvolta aritmii cardiace, inclusiv fibrilație atrială (FA) și alte tipuri de aritmii.
Studiul publicat în revista Heart a…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
BREAKING NEWS. Papa Francisc, liderul Bisericii Romano – Catolice, a murit în a doua zi de Paști

Papa Francisc, primul lider latino-american al Bisericii Romano-Catolice, a murit.
Anunțul a fost făcut, luni, de Vatican, într-o declarație video.
Papa Francisc avea 88 de ani și a supraviețuit recent unei crize grave de pneumonie dublă.
Papa Francisc a murit
Cardinalul Kevin Farrell, Camerlengo al Camerei Apostolice, a anunțat de la Casa Santa Marta moartea Papei Francisc prin următoarele cuvinte:
„Preaiubiți frați și surori, cu profundă durere trebuie…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Papa Francisc s-a stins din viață la vârsta de 88 de ani. Suveranul Pontif a fost în fruntea bisericii catolice timp de 12 ani

Biserica catolică din întreaga lume este în doliu. Papa Francisc a decedat. Liderul bisericii catolice de la Vatican s-a stins din viață luni, 21 aprilie, scrie agenția internațională de presă reuters.com.
Agenția de presă oferă o transmisie video live din Piața Sfântul Petru din Vatican.
”La ora 7:35 în această dimineață, Episcopul Romei, Francisc, s-a întors în casa Tatălui.
Jorge Mario Bergoglio a fost ales papă pe 13 martie 2013, surprinzând mulți observatori ai…
Citește mai mult pe Alba24.ro