Connect with us

ACTUALITATE

Vaccinul Moderna, aprobat în Elveţia pentru grupa de vârstă 12-17 ani

Publicat

Agenţia elveţiană de sănătate a anunţat că a aprobat vaccinul anti-COVID-19 produs de Moderna pentru grupa de vârstă 12-17 ani.  La începutul lunii iunie a dat undă verde și vaccinului Pfizer pentru adolescenţi, relatează AFP.

Swissmedic a declarat într-un comunicat că şi-a dat acordul pe baza unui studiu în curs în rândul a 3.732 de copii din această grupă de vârstă. Studiul a arătat o reacţie imună comparabilă cu cea obţinută la adulţii tineri cu vârsta cuprinsă între 18 şi 25 de ani cu aceeaşi doză.

Cererea de utilizare a vaccinului Moderna la adolescenţi a fost depusă de laboratorul american pe 11 iunie. Se întâmpla la câteva zile după autorizarea de către agenţia elveţiană de sănătate a utilizării vaccinului Pfizer la copii.

Ca şi în cazul adulţilor cu vârsta peste 18 ani, Moderna trebuie administrat în două doze, la interval de patru săptămâni.

În Elveţia, 54,91% din populaţie a primit cel puţin o doză. 49,16% din populaţie e complet vaccinată. Cele trei vaccinuri autorizate în ţară sunt Pfizer/BioNTech şi Moderna, precum şi cel al Johnson & Johnson, aprobat pentru adulţi.

Ritmul vaccinărilor a încetinit în ultimele săptămâni. Varianta Delta progresează rapid, depăşind din nou de la începutul lunii august 1.000 de cazuri zilnice, pentru prima dată de la sfârşitul lunii mai.

În Elveţia, problema vaccinării adolescenţilor a dat naştere, de asemenea, la dezbateri cu privire la autorizaţia parentală.

Sâmbătă, ziarul regional Liberté a publicat o recentă hotărâre judecătorească din cantonul Fribourg. Decizia respingea un apel al părinţilor care se opun vaccinării minorilor. Judecătorii au estimat că un copil între 12 şi 15 ani, cât este capabil de discernământ, îşi poate da singur consimţământul.AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

FOTO: Accident la Todireni! Un bărbat a ajuns la spital

Publicat

foto: accident la todireni! un bărbat a ajuns la spital

Publicitate

  • Conduceți prudent: un bărbat a fost rănit în urma unui accident rutier produs în localitatea Todireni

Un bărbat, în vârstă de 26 de ani, a ajuns la spital în urma unui accident rutier produs, în această seară, în localitatea Todireni. În eveniment au fost implicate patru autoturisme.

 

La caz s-au deplasat pompierii din cadrul Gărzii de Intervenție Trușești, cu o autospecială de stingere și modul de descarcerare, ambulanța de terapie…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO Două incendii la Frumușica! Au vrut să dea foc la gunoaie și opt hectare de vegetație au fost pârjolite

Publicat

foto două incendii la frumușica! au vrut să dea foc

Publicitate

Sâmbătă, în localitatea Stroești din comuna Frumușica, au avut loc două incendii de vegetație uscată, produse în urma folosirii focului deschis în aer liber, lăsat nesupravegheat.

 

Pompierii militari din cadrul Punctului de Lucru Flămânzi au acționat prompt pentru stingerea incendiilor. Intervențiile au fost dificile din cauza suprafeței mari incendiate, dar și a temperaturilor ridicate. Pompierii au reușit să protejeze mai multe gospodării…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Aproximativ 70 de copii au fost părăsiți în maternități și unități sanitare, în primul trimestru din 2025

Publicat

aproximativ 70 de copii au fost părăsiți în maternități și

Publicitate

Un număr de 68 de copii au fost părăsiți în maternități și în alte unități sanitare, în primul trimestrul al acestui an, cu 13 mai mulți față de perioada similară din 2024, conform datelor publicate pe site-ul Autorității Naționale pentru Protecția Drepturilor Copilului și Adopție (ANPDCA).

Dintre aceștia, 45 de copii au fost părăsiți în maternități și 23 în secțiile de pediatrie.

Pe de altă parte, în primele trei luni din 2025 au…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Bărbat de 28 de ani, căutat de familie cu poliția. Dacă aveți informații, sunați la 112

Publicat

bărbat de 28 de ani, căutat de familie cu poliția.

Publicitate

Pe 4 august, David Dădăci, in varsta de 28 ani, a plecat din orasul Bruxelles, statul Belgia, fara a mai contacta familia pana in prezent.

Semnalmente: inaltime 1,80 m, aprox. 100 kg, ochi caprui, par brunet scurt, poarta barba, nu se cunosc articolele de imbracaminte purtate, are ca semn particular o cicatrice de mici dimensiuni la spranceana ochiului stang.

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe