Connect with us

EVENIMENT

Vaccinul Pfizer administrat în trei doze, sigur și eficient pentru copiii sub cinci ani

Publicat

Vaccinul anti-COVID-19 dezvoltat de alianţa Pfizer-BioNTech este sigur şi eficient pentru copiii cu vârste cuprinse între şase luni şi cinci ani după ce este administrat în trei doze, au anunţat luni cele două companii într-un comunicat comun, informează AFP.

Reprezentanţii alianţei Pfizer-BioNTech au precizat că au evaluat eficienţa celor trei doze, administrate în cantitatea de 3 micrograme fiecare, în cadrul unui studiu clinic şi au constatat că acest ser determină o reacţie imunitară puternică. Efectele secundare au fost similare în grupul vaccinat şi în grupul placebo.

Eficacitatea acestui vaccin pediatric a fost de 80,3%, potrivit unei estimări preliminare.

"Suntem bucuroşi că formula noastră de vaccin pentru cei mai mici copii, pe care am măsurat-o cu mare grijă şi am stabilit-o la cea de-a zecea parte din doza pentru adulţi, a fost bine tolerată şi a produs o reacţie imunitară puternică", a declarat Albert Bourla, CEO-ul Pfizer, citat în comunicat.

Acest anunţ intervine într-o perioadă în care Agenţia americană pentru alimente şi medicamente (FDA) prevede trei reuniuni în luna iunie pentru a studia posibila autorizare a vaccinului Pfizer pentru copiii mai mici de cinci ani şi a serului Moderna pentru copiii mai mici de şase ani.

Vaccinul Pfizer administrat în trei doze, eficient pentru copiii sub cinci ani: Ce categorie de copii nu sunt eligibili pentru vaccinare

Iniţial, FDA trebuia să evalueze în luna februarie vaccinul Pfizer administrat în două doze, însă datele au arătat că serul nu producea o reacţie imunitară suficient de puternică la copiii cu vârste între doi şi patru ani. FDA a solicitat atunci să primească datele medicale obţinute după administrarea celei de-a treia doze.

Cei mai mici dintre copii reprezintă singura grupă de vârstă care nu este încă eligibilă pentru vaccinarea împotriva noului coronavirus în majoritatea ţărilor lumii.

O stare de sănătate gravă asociată maladiei COVID-19 este foarte rar întâlnită în rândul copiilor mai mici de cinci ani.

În Statele Unite, 477 de decese au fost înregistrate în această grupă de vârstă de la începutul pandemiei, reprezentând aproximativ 0,1% din totalul deceselor asociate noului coronavirus.

Cu toate acestea, la fel ca adulţii, anumiţi copii care au fost infectaţi cu noul coronavirus pot să dezvolte COVID-19 de lungă durată, cu simptome noi, continue sau recurente, mai ales confuzie mintală şi oboseală. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

A doua zi de Crăciun: Tradiții, obiceiuri, superstiții și datini la români. Ce sărbători religioase sunt pe data de 26 decembrie

Publicat

a doua zi de crăciun: tradiții, obiceiuri, superstiții și datini

A doua zi de Crăciun, în tradiția românească vine cu o serie de obiceiuri și datini. În data de 26 decembrie creștinii sărbătoresc și două sărbători religioase: Soborul Maicii Domnului și pe Sfântul Nicodim de la Tismana.

De asemenea există și o serie de superstiții legate de a doua zi de Crăciun. De la vizite la rude pentru a avea o relație bună cu ele tot anul, la obiceiuri care sunt interzise pe data de 26 decembrie.

A doua zi de Crăciun: obiceiuri, tradiții,...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

A murit Hans Joachim Grove, cetățean de onoare al municipiului Cluj-Napoca. A adus sute de transporturi de ajutoare

Publicat

grove 1 e1766731143339.jpeg






Hans Joachim Grove, cetățean de onoare a municipiului Cluj-Napoca, s-a stins din viață la 80 de ani chiar în ziua de Crăciun în orașul german Braunschweig unde locuia împreună cu soția sa, Rodica. 

Cei doi s-au cunoscut  la începutul anilor ’70 și s-au căsătorit în 1977, Rodica fiind absolventă a Facultății de Stomatologie de atunci a Universității de Medicină și Farmacia ”Iuliu Hațieganu”...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

BNR lansează o nouă monedă de colecție, din aur, cu tema ”Plăcuțele votive de la Germisara”. Care este prețul de cumpărare

Publicat

bnr lansează o nouă monedă de colecție, cu ocazia a

Banca Națională a României lansează în circuitul numismatic o monedă din aur cu tema ”Istoria aurului – Plăcuțele votive de la Germisara”. Lansarea monedei va fi luni, 29 decembrie.

Moneda este din aur, cu diametru de 13,92 mm și greutate 1,224 grame. Are valoarea nominală 10 lei.

Aversul monedei prezintă detalii ale plăcuțelor votive descoperite la Geoagiu-Băi (Germisara), valoarea nominală „10 LEI”, inscripția „ROMANIA”, stema României și anul de emisiune...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Vemea la Cluj de Revelion. Temperaturi sub zero grade. Ce spun meteorologi despre zăpadă

Publicat

revelion 9.jpg






Clujenii care se pregătesc să întâmpine Anul Nou în aer liber, în centrul orașului, trebuie să se aștepte la o vreme tipic de iarnă.

Potrivit estimărilor meteorologice, iarna își intră în drepturi, valorile termice vor scădea treptat, iar temperaturile vor ajunge sub pragul de îngheț în noaptea de Revelion.

Vreme tot mai rece la Cluj spre final de an

Vremea intră într-un proces de răcire progresivă...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe