Connect with us

ACTUALITATE

Vaccinul Pfizer/BioNTech are o eficienţă de 94%. Studiul a fost efectuat pe un milion de persoane vaccinate

Publicat

Principal furnizor de servicii de sănătate din Israel, Clalit, a informat duminica aceasta că vaccinul Pfizer/BioNTech împotriva coronavirusului are o eficienţă de 94% potrivit unui studiu efectuat pe mai mult de un milion de persoane vaccinate, notează AFP.

Potrivit Clalit, cercetătorii săi au testat 600.000 de persoane care au primit cele două doze recomandate de vaccin şi un număr echivalent de persoane care nu au primit nicio injecţie.

„A fost o reducere cu 94% a ratei infecţiei simptomatice şi o scădere cu 92% a ratei formei grave a bolii, comparativ cu 600.000 subiecţi similari care nu fuseseră vaccinaţi”, a raportat organizaţia într-un comunicat.

„Eficienţa vaccinului se menţine la toate grupele de vârstă, inclusiv la cei cu având peste 70 de ani”, a precizat Clalit.

De la jumătatea lunii decembrie, în baza unui acord cu gigantul farmaceutic american Pfizer pentru a-i transmite datele medicale digitalizate cu privire la eficacitatea vaccinului, Israelul a vaccinat peste 3,8 milioane de persoane, dintre care 2,4 milioane au primit a doua doză.

Ţara cu nouă milioane de locuitori a demarat de o săptămână ieşirea din al treilea lockdown şi intenţionează să-şi vaccineze întreaga populaţie de peste 16 ani până la sfârşitul lunii martie.

„Publicarea rezultatelor preliminare în acest stadiu are scopul de a sublinia populaţiei nevaccinate că vaccinul este foarte eficient şi previne morbiditatea severă”, a explicat Clalit.

Organizaţia a precizat că până în prezent studiul a fost efectuat pe subiecţi la cel puţin şapte zile după ce au primit a doua doză de vaccin şi va fi extins ulterior.

Israelul a administrat până acum populaţiei sale numai vaccinul Pfizer/BioNTech, deşi dispune şi de o cantitate mică de vaccin de la compania americană de biotehnologie Moderna.

Oficial, în ţară s-au înregistrat 723.038 de cazuri de COVID-19, dintre care 5.368 de decese. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Concert-lecție la Bucecea: Rapsozii Botoșanilor – Ioan Cobâlă, întâlnire magică cu elevii orașului

Publicat

concert lecție la bucecea: rapsozii botoșanilor – ioan cobâlă, întâlnire magică

Publicitate

Orașul Bucecea se pregătește pentru un eveniment special, care aduce tradiția muzicii populare mai aproape de cei tineri. Marți, 18 noiembrie 2025, de la ora 11:00, sala de spectacole a Centrului Cultural Bucecea va găzdui un concert-lecție susținut de Orchestra Populară „Rapsozii Botoșanilor – Ioan Cobâlă”, un proiect educativ dedicat elevilor din învățământul local.

Evenimentul, organizat cu sprijinul administrației locale, îi va aduce…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Botoșăneanca Simona Radiș, desemnată cea mai bună canotoare din lume în 2025 de specialiștii de la Row2k

Publicat

botoșăneanca simona radiș, desemnată cea mai bună canotoare din lume

Publicitate

Performanță extraordinară pentru sportul românesc și pentru Botoșani. Canotoarea Simona Radiș, în vârstă de 26 de ani, a fost desemnată cea mai bună canotoare din lume în 2025 de prestigiosul site internațional de specialitate Row2k, care publică anual un top al primelor cinci sportive din canotaj la nivel global.

În clasamentul pentru sezonul 2025, România domină autoritar, cu patru sportive în top 5: Simona Radiș, Ancuța Bodnar, Maria…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Apeluri din străinătate la tarif local: Diaspora va suna în România fără costuri suplimentare

Publicat

apeluri din străinătate la tarif local: diaspora va suna în

Publicitate

Românii din diaspora vor putea suna acasă la același tarif ca apelurile locale din România, fără costuri suplimentare și fără limită de minute.

Anunțul a fost făcut de ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu, care a precizat că măsura va avea un impact direct asupra milioanelor de români care trăiesc în statele Uniunii Europene.

„Pentru milioane de români care formează cea mai numeroasă diasporă din Uniunea Europeană, apelurile către…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Autoturism furat în Slovacia, depistat la PTF Racovăț: Șoferiță cu dublă cetățenie, cercetată pentru tăinuire și uz de fals

Publicat

autoturism furat în slovacia, depistat la ptf racovăț: Șoferiță cu

Publicitate

Polițiștii de frontieră de la Punctul de Trecere a Frontierei Racovăț au descoperit, în urma unui control de rutină, un autoturism fabricat în 2020 care figura în bazele de date ca fiind furat din Slovacia. Mașina, înmatriculată în Lituania, a fost reținută, iar cercetările continuă pentru clarificarea situației.

Incidentul a avut loc pe 14 noiembrie 2025, în jurul orei 22:55, când la punctul de frontieră s-a prezentat o femeie de 56 de ani, cu…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe