Connect with us

ACTUALITATE

Valoarea pieței criptomonedelor trece de 1.000 de miliarde de dolari, bitcoin urcă la 37.700 dolari

Publicat

Bitcoin a crescut la peste 37.700 de dolari pentru a atinge un nou record joi, ceea ce a urcat valoarea totală a întregii piețe a criptomonedelor la peste 1.000 de miliarde de dolari, pentru prima dată, anunță CNBC.

Moneda digitală a atins un maxim istoric de 37.739,08 dolari, la doar câteva ore după ce a trecut peste 36.000 de dolari, potrivit datelor Coindesk.

Bitcoin a crescut cu peste 5% în 24 de ore. Criptomoneda a crescut cu aproximativ 29% de la începutul anului 2021 și în ultimele 12 luni cu peste 380%.

Între timp, valoarea întregii piețe a criptomonedelor, care este alcătuită din bitcoin și alte monede digitale, cum ar fi eter și tether, a depășit 1 trilion de dolari pentru prima dată joi dimineață, conform datelor Coinmarketcap.

Creșterea Bitcoin este atribuită unui număr de factori, inclusiv interesul sporit al marilor investitori, cum ar fi Paul Tudor Jones, de exemplu, care au cumpărat bitcoin.

Mulți din cei ce mizează pe bitcoin spun că criptomoneda este asemeni unui „aur digital”, un potențial activ de refugiu sigur și o acoperire împotriva inflației. Într-o notă de cercetare recentă, JPMorgan a estimat că bitcoin ar putea atinge 146.000 de dolari pe termen lung, întrucât concurează cu aurul ca monedă „alternativă”. Strategii băncii de investiții au menționat că bitcoin ar trebui să devină substanțial mai puțin volatil pentru a atinge acest preț.

Sursa: Mediafax

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

FOTO: Accident în dreptul pădurii din Bălușeni

Publicat

foto: accident în dreptul pădurii din bălușeni

Publicitate

Un accident rutier a avut loc, în urmă cu puțin timp, pe DN 28 B, în dreptul pădurii din localitatea Bălușeni. În eveniment au fost implicate un autoturism și un microbuz.

La fața locului s-au deplasat pompierii din cadrul Detașamentului Botoșani, cu o autospecială de stingere și modul de descarcerare, precum și două echipaje aparținând Serviciului Județean de Ambulanță Botoșani.

Aceștia au constatat faptul că nu erau persoane încarcerate…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Doi tineri de 22 și 24 de ani, din Dimăcheni, au fost reținuți după o bătaie ca în filme în centrul satului

Publicat

părinții care nu își duc copiii agresori la consiliere psihologică

Publicitate

Polițiștii din Dorohoi au emis ordonanță de reținere, pentru 24 de ore, pe numele a doi tineri de 22 și 24 de ani, din comuna Dimăcheni, cercetați sub aspectul comiterii infracțiunilor de tulburare a ordinii și liniștii publice și lovire sau alte violențe.

 

În urma probatoriului administrat, s-a stabilit faptul că aceștia, la data de 19 noiembrie a.c., în timp ce se aflau pe drumul public din comuna Dimăcheni, împreună cu alți trei tineri,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Jandarmii botoșăneni, pregătiți pentru intervenția în situații de dezastru

Publicat

jandarmii botoșăneni, pregătiți pentru intervenția în situații de dezastru

Publicitate

15 jandarmi botoșăneni au participat, în ultimele două zile, la instruiri în domeniul gestionării situațiilor de urgență.

Stagiile de pregătire fac parte din proiectul „Consolidarea infrastructurii și a pregătirii pentru situații critice de urgență”, derulat de Inspectoratul General al Jandarmeriei Române și finanțat prin Acordul de Împrumut cu Banca Internațională pentru Reconstrucție și Dezvoltare.

Activitatea s-a desfășurat la sediul…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Botoșani: Educație pentru siguranță. Elevii au învățat să recunoască și să evite pericolele

Publicat

botoșani: educație pentru siguranță. elevii au învățat să recunoască și

Publicitate

Creșterea gradului de siguranță în mediul școlar în raport cu diverse forme de manifestare a infracționalității reprezintă o prioritate națională.

Având în vedere prevederile Planului Național de Combatere a Violenței Școlare, precum și a Campaniei pentru creșterea gradului de conștientizare în ceea ce privește necesitatea asigurării unui climat optim de siguranță în mediul școlar de la nivelul unității de învățământ: ,,Tăcerea e…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe