Connect with us

ACTUALITATE

Varianta britanică a coronavirusului ar putea deveni dominantă în Europa în lunile următoare

Publicat

Un procent de 17,8% din noile cazuri de COVID-19 în Italia sunt infectări cu varianta britanică a coronavirusului SARS-CoV-2, procent apropiat de cel întâlnit în restul Europei, unde această mutaţie ar putea deveni dominantă în lunile următoare, a anunţat vineri Ministerul italian al Sănătăţii, potrivit agenţiei EFE.

Această instituţie a realizat împreună cu alte organisme italiene o investigaţie în cadrul căreia personalul sanitar a selectat mostre de cazuri pozitive şi a secvenţiat genomul virusului. Au fost în total analizate 852 de mostre în 82 de laboratoare, din 16 regiuni şi provincii autonome ale Italiei.

Ministerul italian al Sănătăţii aminteşte că prevalenţa variantei britanice a coronavirusului este în Franţa de 20-25% şi de circa 20% în Germania, avertizând totodată că în Europa ”există o circulaţie intensă (a variantei britanice), care probabil va ajunge să devină cea mai frecventă în lunile următoare”.

Cercetarea va fi repetată în zilele următoare ”pentru a verifica viteza de răspândire a variantei” coronavirusului descoperită în Marea Britanie la sfârşitul anului trecut.

Ministerul italian al Sănătăţii mai menţionează că ”virusul se află într-o mutaţie constantă şi au fost izolate sute de variante, dar majoritatea nu schimbă caracteristicile virusului” şi susţine că vaccinurile anti-COVID-19 deja create ”continuă să fie eficiente inclusiv împotriva virusului care a suferit mutaţii”.

Potrivit experţilor, mutaţia britanică a coronavirusului nu este mai letală decât variantele cunoscute anterior. Dar ea este mai contagioasă, iar în Marea Britanie, unde a devenit varianta dominantă, a crescut indirect mortalitatea ca urmare a suprasolicitării sistemului sanitar în urma creşterii numărului cazurilor de COVID-19. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Tichetele de 50 lei pentru energie, aferente lunilor iulie-august, pot fi solicitate până la 27 septembrie

Publicat

când intră banii pe cardurile de alimente în 2025

Publicitate

Carduri de energie 2025: Cererile pentru tichetele de 50 de lei, destinate achitării facturilor de energie electrică aferente lunilor iulie și august, pot fi depuse până la 27 septembrie 2025. Potrivit Agenției Naționale pentru Plăți și Inspecție Socială (ANPIS), solicitările pot fi transmise online, prin aplicația dedicată, dar și la oficiile poștale sau la primăriile din localitățile de domiciliu, relatează alba24.ro.

Reprezentanții ANPIS…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Struguri vânduți direct din mașini, în parcările din jurul Pieței Centrale din Botoșani. Amenzi de 8.500 lei date de Poliția Locală

Publicat

struguri vânduți direct din mașini, în parcările din jurul pieței

Publicitate

Polițiștii locali din Botoșani au intensificat verificările în piețele agroalimentare ale orașului și în zonele adiacente, vizând respectarea legii privind comerțul cu produse agricole.

În perioada 1–15 septembrie, agenții au aplicat 12 sancțiuni contravenționale, dintre care 7 amenzi în valoare totală de 8.500 lei pentru vânzarea strugurilor direct din autoutilitare, în parcările din apropierea Pieței Centrale și a Pieței Viilor.

Conform…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Furnizarea apei, întreruptă JOI pe mai multe străzi din municipiul Botoșani. Se mută hidranții de incendiu de pe strada Popăuți

Publicat

furnizarea apei, întreruptă joi pe mai multe străzi din municipiul

Publicitate

Locuitorii din mai multe cartiere ale municipiului Botoșani vor rămâne fără apă potabilă în cursul zilei de joi, 18 septembrie 2025.

S.C. Nova Apaserv S.A. a anunțat că este necesară o sistare temporară a serviciului pentru executarea unor lucrări de relocare a hidranților de incendiu, în cadrul proiectului „Reabilitare și modernizare strada Popăuți”, derulat de Primăria Botoșani.

Astfel, între orele 08:00 și 16:00, furnizarea apei…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Început de an școlar la Penitenciarul Botoșani: 92 de deținuți au ales calea educației

Publicat

Început de an școlar la penitenciarul botoșani: 92 de deținuți

Publicitate

Un început de an școlar aduce întotdeauna emoții, speranțe și promisiunea unui nou drum. La Penitenciarul Botoșani, aceste trăiri au căpătat o semnificație aparte. Nu mai puțin de 92 de persoane private de libertate au decis să se așeze din nou în bănci și să creadă în forța educației, ca șansă reală la schimbare și reintegrare.

Printre pereții reci ai închisorii, manualele și caietele au devenit punți către o altă viață. În…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe