Connect with us

ACTUALITATE

Venezuela: Cel puţin 20 de morţi în urma ploilor torenţiale

Publicat

Sursă foto:Chris Egert

Cel puţin 20 de persoane au murit, iar alte 17 au fost date dispărute în urma ploilor abundente din vestul Venezuelei, au anunţat miercuri autorităţile locale, relatează AFP.

Trei municipalităţi din statul Merida (vest) se numără printre zonele cele mai afectate.

Numărul persoanelor decedate a crescut miercuri la 20 de la 15 cu o zi înainte, a declarat Jehyson Guzman, reprezentant al autorităţilor locale.

Peste 54.000 de persoane au fost afectate la nivel naţional, a indicat ministrul de Interne Remigio Ceballos, miercuri, la televiziunea publică.

Cu o zi înainte, Ceballos a avertizat că sezonul furtunilor este în plină desfăşurare în Venezuela şi că ploile vor continua "în următoarele zece zile".

Râul Mocoties a ieşit din matcă şi a inundat străzile principale din oraşul Tovar. Zona este lipsită de alimentarea cu energie electrică şi de semnal la telefon, iar accesul este blocat de ape.

Nouă state - Merida, Tachira, Zulia, Apure, Monagas, Delta Amacuro, Amazonas, Bolivar şi Aragua - sunt vizate de o situaţie de urgenţă, după cum a precizat Ceballos.

"Dau undă verde tuturor operaţiunilor logistice şi financiare în favoarea acestor state", a declarat preşedintele Nicolas Maduro.

Ploile abundente au distrus peste 8.000 de gospodării în 11 dintre cele 23 de state ale ţării, potrivit preşedintelui, care a asociat ploile torenţiale "schimbărilor climatice".

Precipitaţiile au afectat de asemenea capitala Caracas. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Copila de 13 ani din comuna Stăuceni, găsită în siguranță de polițiști

Publicat

minoră de 13 ani dispărută din stăuceni. polițiștii din botoșani

Publicitate

Copila  Andreea Manuela Hoidrag, în vârstă de 13 ani, din comuna Stăuceni, județul Botoșani, a fost identificată de polițiști în cursul nopții, în localitatea de domiciliu.

Potrivit informațiilor transmise de autorități, fata nu a fost victima vreunei infracțiuni pe perioada în care a lipsit de acasă. Starea acesteia este bună, iar cazul nu a necesitat alte intervenții de natură penală.

Reamintim că, în data de 6 ianuarie, în jurul orei...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

În ultimele 24 de ore, poliţiştii au intervenit la peste 50 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112

Publicat

blocada la darabani, pentru prevenirea accidentelor rutiere

Publicitate

Poliţiştii au acţionat, pe raza întregului județ, pentru prevenirea faptelor antisociale şi menţinerea ordinii şi siguranţei publice, fiind organizate 5 acţiuni punctuale în zone de interes operativ, atât pentru prevenirea infracțiunilor stradale cat si pentru siguranța rutieră, în municipiile Botoșani și Dorohoi și orașul Darabani.

În urma activităţilor desfășurate pe raza întregului județ, au fost aplicate 109 sancţiuni...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Un șofer beat, din Corni, a intrat cu mașina în gardul unei gospodării

Publicat

un tânăr de 23 de ani, din vlăsinești, a fost

Publicitate

Marți, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 1 Botoșani, au identificat un autoturism care a intrat în poarta unei locuințe, rezultând distrugerea acesteia si avarii ale autovehiculului.

Lângă autoturism a fost identificat conducătorul auto în persoana unui tânăr, de 26 de ani, din comuna Corni.

Acesta emana halenă alcoolică, motiv pentru care a fost testat alcoolscopic, valoarea rezultată fiind de 0, 92 mg/l alcool pur în aerul...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Meteorologii au prelungit avertizarea de COD GALBEN de ceață pentru o parte din judeţul Botoșani

Publicat

cod galben meteo alerta 3.jpg

Publicitate

Din această cauză, pe drumurile din Hudești, Coțușca, Suharău, Havârna, Rădăuți-Prut, Ibănești, Cristinești, George Enescu, Hilișeu-Horia, Păltiniș, Mileanca, Pomârla, Darabani, Viișoara, Concești și Mitoc se va reduce vizibilitatea sub 200 de metri, izolat sub 50 de metri.

În funcție de condițiile locale, se poate forma ghețuș sau chiciură.

Pentru evitarea producerii unor evenimente nedorite, conduceți prudent, reduceți viteza,...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe