EVENIMENT
Vești noi despre avioanele militare de la Baza Kogălniceanu: „Ne-am concentrat pe asigurarea unei capacități de răspuns rapid la alerte 24/7”
Vestea mult așteptată despre Baza Aeriană 57 de la Mihail Kogălniceanu este aici. Se pare că după o lungă perioadă de lucrări de modernizare realizate de militarii români, italieni și canadieni, baza are în prezent capacitatea de a opera mai multe avioane de vânătoare ale Alianței care sunt gata de luptă oricând.
Baza de la Mihail Kogălniceanu are capacitatea de a opera mai multe avioane de vânătoare
În acest sens, NATO a ținut să precizeze că prin eforturile comune ale militarilor români, italieni și canadieni s-a reușit creșterea capacității de luptă a Bazei Aeriene 57 de la Mihail Kogălniceanu, astfel că în acest moment poate să găzduiască mai multe avioane de vânătoare aliate care operează misiuni de Poliție Aeriană Întărită sub comandă nord-atlantică.
„Lucrările de modernizare a…
Citește mai mult pe impact.ro
EVENIMENT
David Ciceo: Construim un nou Terminal de Pasageri la Aeroportul Cluj. Capacitatea, 6 milioane de pasageri/ an
Aeroportul Internațional ”Avram Iancu” Cluj intenționează să construiască un nou Terminal de Pasageri până în martie 2031 și să extindă Terminalul de Sosiri, a anunțat directorul David Ciceo.
Ciceo a declarat, marți, că viitorul terminal va avea subsol, parter și un etaj și o suprafață construită de aproape 24.000 de mp.
Capacitatea noului terminal va fi de aproximativ 6 milioane pasageri/ an,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Guvernul decide în două săptămâni ce proiecte PNRR vor continua să fie finanțate. Ce se întâmplă cu metroul Clujului
Premierul Ilie Bolojan a anunțat, în ședința de Guvern de marți, adoptarea unei ordonanțe de urgență prin care se va decide, în termen de două săptămâni, ce proiecte finanțate prin PNRR vor continua, iar metroul Clujului riscă să piardă finanțarea.
„Prin această ordonanță clarificăm în următoarele două săptămâni proiectele care vor rămâne în program”, a declarat Bolojan.
Etapa…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Petrișor Peiu, AUR: „Costul împrumuturilor României crește din nou abrupt”. România se confruntă din nou cu dobânzi ridicate
Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, avertizează că România se confruntă din nou cu dobânzi ridicate la împrumuturile de pe piața internă. Acesta critică guvernul condus de Ilie Bolojan, susținând că „povestea de iubire” cu investitorii s-a încheiat și că urmează o perioadă de „calvar al dobânzilor mari”.
Într-o postare pe Facebook, Peiu a precizat că Ministerul Finanţelor a împrumutat luni…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Moneda națională a continuat marțea aceasta tendința de aprecierea față de cea unică, pe fondul reducerii aversiunii față de risc, piețele internaționale fiind mai optimiste în ceea ce privește încetarea agresiunii Rusiei în Ucraina.
Ședința din marțea aceasta, a fost cea de a patra consecutivă de depreciere pentru euro, arată economistul clujean Radu Georgescu.
Leul se apreciază
Media euro a coborât…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

