EVENIMENT
Viața bate filmul: Două femei și un copil, într-o mașină ieșită de pe șosea, pe calea ferată. Povestea spusă de bărbatul care a ajuns primul la locul accidentului

Întâmplarea trăită duminică, 19 iulie de Marius Popa- un tânăr artist din Sfântul Gheoghe, a dovedit că viața de multe ori este mai palpitantă decât filmul.
Artistul a povestit cum, în timp ce se afla pe drum între Brașov și Sfântul Gheorghe, a observat o mașină ieșită de pe șosea, cu roțile agățate pe șinele de cale ferată.
Fiind primul ajuns la locul accidentului, tânărul s-a grăbit să dea o mână de ajutor celor două femei și unui copil care se aflau în autoturism.
Iată mai jos povestea plină de suspans spusă chiar de Marius, care a reușit să scoată foarte bine în evidență momentele prin care a trecut în acea zi de duminică, 19 iulie,
”Ironiile unei zile normale de duminică. Ploua torențial iar eu mă îndreptam dinspre Brașov spre Sfântu Gheorghe. Înainte de Hărman, văd o mașină ieșită în decor și observ mișcare. Îmi dau seama că sunt prima mașină ajunsă la locul accidentului. Opresc, intru prin bălării și văd o mașină avariată rău, oprită pe calea ferată. O mamă își scotea copilul din mașină și de pe bancheta din spate încerca să iasă o bătrânică. Cazul clasic, un idiot le-a tăiat fața, șoferița a încercat să-l evite și a ieșit în decor. Idiotul nu a oprit.
Mă asigur că e toată lumea ok, trimit bătrânica și copilul la mine în mașină, mama rămâne la telefon cu 112. Încep să evaluez dacă pot scoate mașina avariată de pe șina de tren, să nu cumva să iasă vreo treabă și mai nasoală. Deși am un 4X4, îmi dau seama că nu pot ajunge cu mașina mea până acolo să o tractez, terenul fiind accidentat și ud. Merg la fierătanie și încerc să deschid ușa șoferului. Merge. Adulmec să mă prind dacă miroase a benzină. Totul ok. Mă strecor printre fiare și cioburi înăuntru și pornesc motorul. Pornește. Perfect!
Ironia 1. Deși mașina pornește și cutia de viteze funcționează, roțile patinează pe șina udă. Nu o pot mișca.
Ironia 2. E, aici e aici! Prin parbrizul făcut cioburi văd că cea mai sumbră presupunere a mea se adeverește: vine trenul.
Ironia 3. Când am intrat în mașină, s-a închis portiera șoferului și acum îmi dau seama că sunt blocat înăuntru. Yeeeeey! Nu găsesc mânerul de deschis portiera. Fiind atât de avariată, printre cioburi, plastic și fier, nimic nu era la locul lui. Super! Iată-mă într-o poziție de șah în care am intrat ca fraierul.
Încerc să fac cu farurile spre tren. Sper să meargă, altfel, rămas bun, Batmane!
Hmmmm, trebuie să gândesc repede! Portiera din dreapta era deschisă dar… ironia 4: habitaclul fiind avariat, nu am nicio variantă să ajung să ies prin ușa din dreapta.
Continuu să fac cu farurile cu o mână (speram să meargă) și pe cealaltă o bag adânc printre cioburile portierei să caut mânerul… Mă tai puțin dar… yeeey, îl găsesc. Sper să meargă! Yeeeeey, reușesc să deschid portiera. Trenul se apropia. Ies cu greu din mașină, cu agilitatea animalului încolțit.
Șoferița, cu telefonul la ureche, negândind logic în acele momente, încearcă să ajungă la mașină ca să o scoată de pe șine. Urlu la ea să se distanțeze și să lase fierătania să fie lovită de tren. Mai sunt sub 100 de metri până ajunge trenul. Decid să rămân pe șină și să fac gesturi largi în speranța că poate opri. Încep să se audă scârțâituri de frână. Din fericire, nu e un tren întreg ci doar o locomotivă cu un singur vagon care ducea probabil oameni la muncă… Reușește să se oprească la vreo 10-15 metri de noi. Mecanicul văzuse toate semnalele (yeeey!), pentru că altfel, din cauza ploii, nu prea cred că avea vreo șansă să vadă situația și să oprească la timp.
Coboară vreo 5 oameni, și reușim să scoatem mașina de pe șină, și să o punem pe un drum de pământ, mai în câmp.
Vine poliția, mai opresc niște mașini (târziu, nenică!), totul ok. Întreb polițiștii dacă pot pleca, și îmi confirmă. Mă surprinde tonul frumos cu care îmi mulțumesc că am oprit și că m-am implicat!
Ud leoarcă, îmi fac pozele pentru Facebook (deh…!) și plec spre casă. Ajung în Sfântu Gheorghe.
Ironia 5: un Seat alb zace pe trotuar înfipt într-un stâlp și un un pomișor. Râd nervos. Ce zi de doi lei! Cum eram deja obișnuit, mă dau jos să văd dacă are cineva nevoie de ajutor. Totul e ok.
Ajung acasă. Deși aveam în plan să mă odihnesc puțin de prânz, acum vreau o bere. Ba nu, un whisky ceva…”
La scurt timp de la postare, tânărul a primit mesaje de mulțumire chiar de la soțul femeii implicată în accident. Marius a concluzionat că a făcut ceea ce trebuia, însă mesajele de mulțumire l-au emoționat până la lacrimi.
EVENIMENT
Atenționările Poliției Alba pentru șoferi. Traficul rutier din județ, monitorizat cu aparate radar prin sistemul e-Sigur. Locații

Polițiștii rutieri vor acționa sâmbătă, 13 septembrie 2025, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier din județul Alba.
Potrivit IPJ Alba, sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR folosește dispozitive radar, montate pe trepiede mobile. Acestea surprind, în timp real, vehiculele care depășesc limita legală de viteză sau care încalcă alte reguli de…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Un accident rutier s-a produs în această dimineață, 12 septembrie, în jurul orei 08:00, pe DN1 – E60, în localitatea Vâlcele.
Potrivit primelor cercetări efectuate de polițiști, un bărbat de 33 de ani, din județul Mureș, aflat la volanul unui autoturism care se deplasa spre Cluj-Napoca, ar fi pierdut controlul direcției de mers într-o curbă deosebit de periculoasă la stânga.
Mașina s-a răsturnat, iar…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. FOTO. Clujul celebrează Ziua Pompierilor. Ceremonii oficiale și activități pentru comunitate

Ziua Pompierilor din România, marcată anual pe 13 septembrie, a fost celebrată, vineri, la Cluj printr-o serie de evenimente dedicate eroilor în uniformă.
Sărbătoarea are rolul de a aduce un omagiu eroilor care, de peste un secol și jumătate, înfruntă pericole pentru a salva vieți și bunuri, dar și de a-i apropia pe pompieri de comunitatea pe care o protejează. De la poveștile de vitejie ale pompierilor care a…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. FOTO. Irina Columbeanu, apariție surpriză pe podium la Transilvania Fashion Cluj-Napoca

Fiica lui Irinel Columbeanu și a Monicăi Gabor, Irina, a atras toate privirile la cea mai recentă ediție a Transilvania Fashion.
Adolescenta a urcat pe podium purtând piese din colecția autentică a cântăreței de folclor Mariana Anghel, într-un moment care a adus împreună tradiția și moda contemporană.
Irina, din nou în lumina reflectoarelor
La doar 18 ani, Irina Columbeanu pare să-și facă tot…
Citește mai mult pe Cluj24.ro