EVENIMENT
Victor Piţurcă scapă de controlul judiciar. Decizia Tribunalului Bucureşti
Fostul selecţioner al echipei naţionale de fotbal Victor Piţurcă scapă de controlul judiciar. Tribunalul Bucureşti i-a admis miercuri, 8 februarie 2023, contestaţia de revocare a măsurii dispuse de procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie în dosarul în care acesta este acuzat de cumpărare de influenţă.
În acelaşi dosar, tot sub control judiciar, mai sunt cercetaţi directorul Romarm, Gabriel Ţuţu, şi Alexandru Piţurcă, fiul fostului selecţioner.
Potrivit DNA, pe fondul pandemiei generate de virusul COVID-19, în perioada 19 martie 2020 – 16 septembrie 2021, Gabriel Ţuţu, în calitate de director general al Romarm, cu încălcarea dispoziţiilor legale, ar fi încheiat cu o asociere de firme din care făcea parte şi o societate controlată de Alexandru Piţurcă, în condiţii dezavantajoase pentru compania pe care o conducea, două contracte de achiziţie publică ce vizau cumpărarea a şapte utilaje neconforme de producere a măştilor de protecţie.
Prejudiciu uriaș adus CN Romarm
„Prin demersurile menţionate mai sus, CN Romarm SA a fost prejudiciată cu suma de 8.647.584 lei, reprezentând contravaloarea utilajelor menţionate, valoarea materiei prime şi ulterior contravaloarea unor piese şi servicii conexe (în afara contractului)”, arată anchetatorii.
Într-un context asemănător, procurorii spun că, în perioada 19 martie 2020 – 10 aprilie 2020, Gabriel Ţuţu ar fi pretins, printre altele, de la reprezentanţii societăţilor implicate în achiziţiile de mai sus introducerea într-un circuit comercial de livrare măşti de protecţie neconforme către Ministerul Apărării Naţionale a unui prieten de-al său, fără ca acesta să desfăşoare activităţi comerciale reale auxiliare contractului de livrare produse de protecţie şi efectuarea unor plăţi către acesta (40% din cota de profit rezultată) sub aparenţa unui contract de consultanţă.
„În schimbul acestor ‘servicii’, suspectul Gabriel Ţuţu ar fi lăsat să se creadă că are influenţă asupra funcţionarilor din cadrul MApN şi că îi va determina pe aceştia să încredinţeze direct şi fără proceduri publice contractele de furnizare, dar şi să efectueze recepţia fără problemă a produselor respective şi să achite la timp facturile emise în acest sens.
În contextul menţionat mai sus, suspectul Ţuţu Gabriel ar fi primit printr-un intermediar suma de 50.000 lei”, menţionează procurorii anticorupţie.
DNA mai susţine că Alexandru Piţurcă ar fi acceptat, în mod direct, condiţiile impuse de Gabriel Ţuţu, în schimbul cărora acesta din urmă ar fi lăsat să se creadă că are influenţă asupra unor funcţionari din cadrul MApN şi că îi va determina să încredinţeze, direct şi fără proceduri publice, contracte de furnizare produse de protecţie împotriva coronavirusului. Agerpres
EVENIMENT
Modele de subiecte Evaluare Națională 2026. Teste de rezolvat în pregătirea la examen pentru elevii de clasa a VIII-a
Modele de subiecte Evaluare Națională 2026. Ministerul Educației a publicat modele de subiecte pentru examenul ce va fi susținut de către elevii de clasa a VIII-a. Aceștia au la dispoziție noi variante de pregătire, în completarea celor din anii trecuți.
În anul școlar 2025-2026, elevii de clasa a VIII-a vor termina cursurile în 12 iunie. Aceștia vor fi înscriși la examen de către secretariatele școlilor, automat, în perioada 10-12 iunie. Examenul se desfășoară în…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Un accident rutier s-a petrecut luni după-amiaza pe DN7 la Vințu de Jos. Din primele date, sunt trei mașini implicate.
Potrivit ISU Alba, Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru asigurarea măsurilor specifice și prim ajutor medical.
În accident ar fi trei autovehicule implicate, fără persoane încarcerate.
Pompierii s-au deplasat cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și un echipaj de prim ajutor.
EVENIMENT
La 16 ani, clujeanul Dragoș Tuluc cucerește raliurile din România. Triplu campion național într-un sezon de excepție
La doar 16 ani, Dragoș Tuluc, tânăr pilot din Cluj, a reușit o performanță remarcabilă în motorsportul românesc, câștigând trei titluri de campion național în Campionatul Național de Raliuri (CNR) alături de copilotul său, Aurelian Hanea.
Sezon de vis. Trei categorii și cinci victorii în fiecare
Sezonul 2025 a fost unul excepțional pentru echipajul Tuluc-Hanea. Legitimat la AMC Driving Academy, Dragoș a…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Un accident rutier a avut loc luni, 3 noiembrie, în jurul orei 14.30, în Micești, Alba Iulia. Din primele informații o persoană a fost lovită de un autoturism.
Accidentul s-a petrecut pe Calea Moților. Potrivit IPJ Alba, din in primele date o persoană ar fi fost surprinsă și accidentată de un autoturism.
Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au constatat că cele sesizate se confirmă, persoana fiind preluată de echipajele medicale, în vederea acordării de…
Citește mai mult pe Alba24.ro

