EVENIMENT
VIDEO: Accident la Alba Iulia. Copil care trecea strada pe bicicletă, acroșat de o mașină de școală de șoferi
Un accident petrecut la Alba Iulia a fost surprins în imagini de participanți la trafic. Evenimentul rutier s-a petrecut în zona intersecției dintre bd. 1 Decembrie 1918 și strada Vasile Goldiș.
În imagini se observă cum un copil aflat pe bicicletă intră cu viteză pe trecerea de pietoni, în fața unei mașini.
Autoturismul de școala de șoferi oprește brusc însă copilul este acroșat și cade de pe bicicletă.
Se ridică însă și continuă să traverseze strada, pe…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Spectacol de artificii la Alba Iulia – 1 Decembrie 2025, Ziua Națională. La mulți ani, România!
Spectacol de artificii la Alba Iulia, de 1 Decembrie 2025, Ziua Națională a României.
Evenimentele organizate în orașul Marii Uniri în acest an s-au încheiat, luni seara, cu tradiționalul spectacol de artificii.

A fost o zi plină la Alba Iulia. De la momente tensionate în prima parte a zilei, la altele cu spectacole și bucurie, spre seară, Ziua Națională a fost sărbătorită de zeci de mii de oameni.
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Preşedintele Academiei Române, la Cluj: Ziua Naţională are o semnificaţie specială: am avut de îndeplinit un plan de ţară
Preşedintele Academiei Române, clujeanul Ioan Aurel Pop, a vorbit, luni, la Gala Editurii „Şcoala Ardeleană”, despre însemnătatea Zilei Naţionale a României.
Am avut de îndeplinit un plan de ţară
„De ziua naţională a oricărei ţări, se adună la un loc şi celelalte simboluri: drapelul naţional, imnul naţional, stema. Mai sunt câteva, dar astea sunt cele mai importante. Conform…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: 1 Decembrie la Alba Iulia, confiscat de Georgescu, Simion și Șoșoacă. Circ “patriotic” de Ziua Națională a României
Ziua Națională a României la Alba Iulia însemna steaguri tricolore, zâmbete, hore și voie bună. Însemna oameni care își zâmbeau și își urau ”La mulți ani”.
Însă de 1 Decembrie 2025 a arătat și s-a simțit ca o zi națională într-o stare de urgență. Georgescu, Simion și Șoșoacă au confiscat Ziua Națională de la Alba Iulia și au transformat-o în ceva sinistru.
Au transformat-o în urlete în curtea bisericii, în fluierături și huiduieli în timp ce ce se…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Bazinul acoperit de înot de la Sebeș. Consiliul Județean Alba și Primăria s-au asociat pentru administrarea locației
Bazinul acoperit de înot de la Sebeș. Consiliul Județean Alba și Primăria Sebeș colaborează sub forma unei asociații pentru administrarea Centrului de agrement și înot din Parcul Arini, ce urmează să fie finalizat.
Asociația se constituie în scopul administrării, exploatării, gestionării în comun a Centrului de Agrement și Înot Sebeş – Alba. Va asigura promovarea activităților sportive şi de agrement care se vor desfăşura în centrul de agrement.
Asociaţia de…
Citește mai mult pe Alba24.ro



