EVENIMENT
VIDEO: Amenzi la un târg din Prahova unde nu s-a respectat distanțarea fizică, iar participanţii nu purtau măşti
Poliţiştii din județul Prahova au aplicat, duminică, mai multe amenzi după verificările făcute la un târg care se desfăşoară în comuna Drăgăneşti, după apariția pe Facebook a unor imagini în care se putea vedea că nu sunt respectate măsurile de combatere a răspândirii noului coronavirus.
„În urma apariţiei în spaţiul public a unor imagini din care reiese faptul că într-o zonă din comuna Drăgăneşti, judeţul Prahova, se află mai multe persoane care nu respectă regulile de distanţare socială şi prevederile legale instituite în perioada stării de alertă, Inspectoratul Judeţean de Poliţie (IJP) Prahova s-a autosesizat, în zonă fiind direcţionate mai multe echipaje de poliţişti şi jandarmi”, se arată într-o informare transmisă de IJP Prahova.
Astfel, au fost aplicate patru amenzi de câte 500 de lei unor operatori economici care nu au respectat prevederile Legii 12/1990, iar Primăria Drăgăneşti a fost sancţionată cu avertisment pentru că nu a luat măsuri de limitare a circulaţiei în zonă.
„De asemenea, părinţii copiilor care se aflau în spaţiul de joacă au fost sfătuiţi să părăsească zona şi să respecte măsurile de protecţie pentru limitarea răspândirii infecţiei cu noul coronavirus”, mai precizează sursa citată.
În spaţiul public au apărut, duminică, imagini de la târgul din comuna Drăgăneşti, în care se observă aglomeraţie atât în zona în care se vinde mâncare, cât şi în parc, unde sunt mulţi copii, unii supravegheaţi de adulţi. Persoanele care participă la târg nu poată măşti de protecţie şi nici nu respectă distanţa socială, conform imaginilor respective. AGERPRES
VIDEO: Facebook/ Raul M. Giuglea
EVENIMENT
Avertizare Cod Galben de vânt puternic în zona de munte din Alba. Viteze de 90-120 km/h, la rafală
Meteorologii au emis sâmbătă seara o avertizare Cod Galben de intensificări ale vântului, valabilă în Alba și alte județe din țară.
Potrivit ANM, până la ora 00:00 sunt așteptate intensificări ale vântului cu viteze la rafală de 90 … 120 km/h.
Este vizată zona de munte, de peste 1800 m, din Alba, Sibiu, Hunedoara, Vâlcea, Brașov, Caraș-Severin, Gorj, Argeș, Prahova și Dâmbovița.
sursa: meteoromania.ro
EVENIMENT
Spitalul Clinic Județean de Urgență Cluj-Napoca face angajări. Ce posturi sunt disponibile
Spitalul Clinic Județean de Urgență (SCJU) Cluj-Napoca organizează concurs în 11 decembrie pentru ocuparea pe perioadă nedeterminată a mai multor posturi de personal TESA și muncitori.
Astfel, spitalul are nevoie de:
-inginer construcții la Serviciul Tehnic – 1 post, diplomă de licenţă în specialitatea construcţii, fără condiții de vechime
-șef formație muncitori la formația lăcătuși – 1 post,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Târgul de Crăciun din Alba Iulia se va muta, din 2026, înapoi în Piața Cetății. Ce spune primarul Gabriel Pleșa
Târgul de Crăciun din Alba Iulia se va muta, din 2026, înapoi în Piața Cetății. Primarul Gabriel Pleșa a transmis că serviciul pentru organizarea târgului urmează să fie concesionat pentru o perioadă de patru ani.
„Anul viitor vom promova o hotărâre de Consiliu Local, prin care concesionă serviciul acesta, Târgul de Crăciun, pentru patru ani, în așa fel încât cei care vor depune o ofertă și vor vrea să îl organizeze timp de patru ani de zile să poată face în fiecare…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Poliția Cluj: Un șofer beat a accidentat trei tineri pe o trecere de pietoni din Poieni
Poliția Cluj a stabilit cine este vinovat de accidentul rutier de sâmbătă de pe DN-E60, din localitatea Poieni.
Astfel, conform primelor cercetări efectuate, un bărbat de 38 de ani care se afla la volanul unui autovehicul, ar fi acroșat trei pietoni cu vârste cuprinse între 17 și 22 de ani, care traversau drumul public pe trecerea pentru pietoni.
În urma evenimentului, un pieton a fost proiectat într-un alt…
Citește mai mult pe Cluj24.ro


