Connect with us

EVENIMENT

VIDEO: Amenzi uriașe pentru 3 mari magazine din București. Ce nereguli au găsit inspectorii de la Protecția Consumatorilor

Publicat

Comisariatul Regional pentru Protecția Consumatorilor Regiunea (CRPCR) București-Ilfov a controlat joi 3 magazine aparținând marilor lanțuri de retail - Mega Image din Șos. Pantelimon nr. 243 și 286 și Carrefour Market din Sos Pantelimon nr. 249 - și au fost aplicate amenzi de 45.000 de lei.

În urma controlului au fost dispuse retragerea definitivă de la comercializare a tuturor produselor alimentare cu deficiențe, oprirea temporară a prestării serviciilor și a comercializării de produse, comisarii propunând câte o sancțiune de suspendare temporară a activității fiecărei unități verificate pe o durată de cel mult 6 luni.

Cele mai importante deficiențe întâlnite de comisarii CRPCR București-Ilfov

Cele mai importante deficiențe întâlnite de comisarii CRPCR București-Ilfov au fost: expunerea la comercializare, în vitrina caldă (rotisor) a diferite produse tratate termică, sub tăvile de dedesubt aflându-se mucegai, rugină, precum și un strat grosier de grăsime.

mizerie magazine 1

De asemenea, s-a constatat prezența, sub tăvile vitrinei de comercializare legume/fructe ambalate și vrac, în stare refrigerată, a ruginei, pe toată suprafața, precum și a unui grad avansat de uzură, dar  și mucegai.

Aceeași situație a fost întâlnită și la vitrina raionului de pește sau la cea cu produse lactate.

S-a constatat prezența, în vitrinele de patiserie și panificație sau în cele de cofetărie, a unor tăvi din inox cu strat gros de arsură, grăsimi cu particule de praf, rugină, lichid acumulat în exces cauzat de uncționarea precară a agregatelor și resturi alimentare.

mizerie magazine 2

Comercializarea de legume/fructe cu modificări organoleptice de aspect, culoare și consistență, care prezentau mucegai, deshidratare sau lovituri mecanice și pete; comercializare de produse congelate cu acumulare de gheață în ambalaj sau arsuri de congelare; utilizarea unor agregate de gătire neigienizate corespunzător, cu urme de arsuri, rugină, baie de prăjire cu utilizare excesivă, cu culoare modificată.

mizerie magazine 3

”Este inadmisibil ca unii operatori economici să folosească sănătatea românilor pe post de monedă de schimb pentru profituri. Vreau să se înțeleagă foarte clar faptul că nu mai acceptăm să găsim în continuare praf, rugină, fructe stricate, vitrine neigienizate…mizerie care să pună în pericol sănătatea consumatorilor!”, a declarat președintele ANPC, Mihai Culeafă.

(sursa: Mediafax)

Citește Romania24.ro pe Google News

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

O femeie din Alba care a bătut o minoră a fost trimisă în judecată: A tras-o de păr și a trântit-o cu capul de perete

Publicat

politie e1556619188358.jpg

Un dosar penal pentru ”loviri sau alte violențe” a trecut de stadiul de măsuri și excepții de cameră preliminară la Judecătoria Aiud. Mai exact, în data de 2 februarie 2026 rechizitoriul a fost admis, iar judecata va începe pe rolul instanței. 

Este vorba despre un caz în care o femeie a bătut o minoră. Fapta s-a întâmplat în data de 1 iulie 2024, dar a trecut de cameră preliminară abia în anul 2026.

Potrivit motivării instanței, la data de 1 iulie 2024, în jurul orei...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Premieră. Revistă a UBB, în biblioteca Societății Asiatice din India. Poate fi consultată de cercetătorii interesați

Publicat

img 20260203 111423676 hdr scaled.jpg






O revistă a Universității ”Babeș-Bolyai” (UBB) Cluj-Napoca, „Romanian Journal of Indian Studies”, poate fi consultată de cercetătorii interesați, în premieră, la Societatea Asiatică din Kolkata (India), înființată în anul 1784. 

Revista apare sub egida Centrului Clujean pentru Studii Indiene de la Universitatea ”Babeș-Bolyai” și a fost prezentată în India de directorul Centrului, Mihaela Gligor,...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Ora de vară 2026. Când se schimbă ceasul anul acesta și ce efecte poate avea asupra organismului

Publicat

ora de vară 2026. când se schimbă ceasul anul acesta

Ora de vară 2026. România va trece la ora de vară în ultima duminică din luna martie, când ceasurile vor fi date înainte cu o oră.

Astfel, pe măsură ce zilele devin tot mai lungi, iar nopțile mai scurte, ne apropiem de momentul în care românii trebuie să își schimbe ceasurile.

Mai exact, schimbarea va avea loc în noaptea de sâmbătă, 28 martie, spre duminică, 29 martie, când ora 03:00 va deveni ora 04:00.

Așadar, duminică, 29 martie, va fi cea mai scurtă zi din an.

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

EXCLUSIV. 71 de clujeni au pierdut încadrarea într-un grad de handicap. Reevaluare dispusă pentru cei care au și carnet de șofer

Publicat

parcare handicap cluj.jpg






În anul 2025, în județul Cluj au fost emise peste 600 de dispoziții de reevaluare a persoanelor care dețin simultan un certificat de încadrare într-un grad de handicap și un permis de conducere auto.

Evaluarea acestor persoane a fost dispusă de Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, care a transmis inclusiv listele cu persoanele care trebuie să treacă prin acest proces.

Peste 600 de...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe