EVENIMENT
VIDEO: Bandă de hoți din magazine, călcată de mascați. Trei persoane din Târgu Mureș, reținute
Trei persone au fost reținute de polițiștii din Târgu Mureș într-un dosar de furt calificat. Cei trei furau articole de îmbrăcăminte și aparatură electronică din magazine din Târgu Mureș și Bistrița, apoi le vindeau.
Potrivit IPJ Mureș, joi, 24 noiembrie 2022, polițiștii de investigații criminale ai Poliției municipiului Târgu Mureș au efectuat două percheziții domiciliare și un flagrant delict, într-un dosar penal de furt calificat.
În fapt, în perioada octombrie 2022 și până în prezent, doi bărbați și o femeie ar fi sustras, din diferite societăți comerciale, din Târgu Mureș și Bistrița, articole de îmbrăcăminte și aparatură electronică, pe care, ulterior, le-ar fi vândut mai multor persoane.
Față de doi bărbați, de 33 de ani, și o femeie, de 28 de ani, toți din Târgu Mureș, a fost dispusă măsura reținerii, pentru 24 de ore, urmând ca astăzi să fie prezentați instanței de judecată, cu propuneri legale.
Zeci de percheziții în Târgu Mureș, într-un dosar de furt calificat. Descinderi ale polițiștilor în 17 locații din Târgu Mureș
În continuarea cercetărilor, în această dimineață, polițiștii din cadrul Poliției municipiului Târgu Mureș, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Târgu Mureș, pun în aplicare 17 percheziții domiciliare.
Prejudiciul urmează a fi stabilit în urma probatoriului administrat în cauză.
Suportul de specialitate a fost asigurat de Direcția Operațiuni Speciale din Poliția Română.
Acțiunea beneficiază de sprijinul luptătorilor Serviciului pentru Acțiuni Speciale, al polițiștilor din cadrul Serviciului de Investigații Criminale, Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, Serviciului Criminalistic precum și al jandarmilor din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Mureș și Grupării de Jandarmi Mobilă „Regele Ferdinand” Târgu Mureș.
EVENIMENT
VIDEO: Imnul României, HUIDUIT de ”patrioți” la Alba Iulia, la pachet cu Bolojan. Momente fără precedent în orașul Marii Uniri
Imnul României a fost huiduit de ”patrioți” la Alba Iulia, de Ziua Națională. O mare de simpatizanți AUR și Călin Georgescu, au generat un moment fără precedent în orașul Marii Uniri.
Au huiduit pe muzica Imnului Național. Fluierăturile au început înainte de parada miliatară, la apariția premierului Ilie Bolojan.

La sosire, premierul a fost huiduit puternic. Amintim că la Alba Iulia sunt mii de susținători…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Avem în imagini prima hartă oficială a României Mari (arhiva cluj24), editată imediat după Marea Unire din 1 Decembrie 1918. Harta a fost tipărită în 15 februarie 1919, la două luni de la Marea Unire. Pe ea figurează, cu hărţi detaliate, oraşe din România de la acea dată. Printre ele se numără Cluj şi Cernăuţi, ultimul, acum, în Ucraina.
Hartă cu graniţa cu Ungaria haşurată
Graniţă…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
LIVE VIDEO Parada militară de 1 Decembrie 2025 la Alba Iulia: peste 1000 de militari, vehicule blindate, elicoptere, avioane
Parada militară de 1 Decembrie 2025 de la Alba Iulia: Unul dintre cele mai spectaculoase evenimente organizate de Ziua Națională a României se desfășoară pe Bulevardul 1 Decembrie 1918 din municipiu. Peste 1000 de militari, aliați UE, trupe NATO participă la parada militară.
Municipiul este survolat de elicoptere IAR 330 M, IAR 330 PUMA NATO și avioane F-16 Fighting Falcon.
Parada militară de 1 Decembrie 2025 la Alba Iulia
La Alba Iulia este prezent și premierul Ilie…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Bărbatul care l-a trimis pe Călin Georgescu la Moscova, de 1 Decembrie, la Alba Iulia, susține că a fost agresat
Bărbatul care l-a trimis pe Călin Georgescu la ”Moscova” când acesta a coborât din mașină, la Alba Iulia, susține că a fost agresat de fanii lui Georgescu.
Momentul s-a petrecut chiar în timp ce Georgescu ieșea din autoturism. Atunci bărbatul, Adrian Băzăvan, a scos o hârtie, pe care scria ”Marș la Moscova”.
Pe pagina sa de Facebook, acesta a scris că „Am fost bătut si lovit pentru ca am îndrăznit să-mi exprim opinia, civilizat: Călin Georgescu este un…
Citește mai mult pe Alba24.ro




