EVENIMENT
VIDEO: Bărbat din Olt, prins în timp ce ridica de la o firmă de curierat un colet cu 600 grame de cannabis

Un bărbat în vârstă de 34 de ani, prins în flagrant în timp ce ridica de la o firmă de curierat un pachet cu 600 de grame de cannabis, a fost arestat preventiv cu acuzaţia de trafic ilicit de droguri de risc.
Potrivit unui comunicat al Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Olt, remis vineri AGERPRES, un bărbat de 34 de ani, din localitatea vâlceană Amărăşti, a fost prins în flagrant pe 12 iunie, de către poliţişti de combatere a criminalităţii organizate, sub coordonarea unui procuror din cadrul DIICOT.
Acţiunea de prindere în flagrant a avut loc în oraşul Corabia, unde bărbatul din Amărăşti ridica un colet de la o firmă de curierat.
„În interiorul coletului, printre alte obiecte, au fost descoperite 3 pachete din material plastic, înfăşurate cu scotch de culoare maronie, ce conţineau cantitatea de aproximativ 600 grame fragmente vegetale, de culoare verde, sub formă de muguri, posibil cannabis. Materialul vegetal a fost ridicat şi înaintat Laboratorului Central de Analiză şi Profil al Drogurilor Bucureşti”, se precizează în comunicat.
Tribunalul Olt a dispus arestarea preventivă pentru 30 de zile a bărbatului din Amărăşti, cercetat pentru trafic ilicit de droguri de risc. AGERPRES
EVENIMENT
12 octombrie: Filmul ”Cardinalul”, prezentat la Alba Iulia. Povestea impresionantă a episcopului greco-catolic Iuliu Hossu

Duminică, 12 octombrie, la Alba Iulia este prezentat filmul ”Cardinalul”, în sala Atrium Centurionum de la sediul Consiliului Județean Alba.
Evenimentul face parte din festivalul ”Școala Ardeleană – Dialoguri”.
În anul omagial Iuliu Hossu, vă invităm duminică, 12 octombrie, începând cu ora 16.00 la o celebrare a acestei personalităţi istorice marcante a României secolului XX.
Evenimentul va începe cu Te Deum, la bustul Cardinalului Hossu aflat în Parcul Unirii.
De…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
U-BT Cluj-Napoca debutează în Liga Adriatică. Misiune imposibilă sau șansă istorică la Ljubljana?

Sâmbătă, 11 octombrie, de la ora 21:00, baschetul românesc trăiește un moment istoric: U-Banca Transilvania face debutul mult așteptat în prestigioasa Liga Adriatică, confruntându-se cu KK Krka, echipă emblematică din Slovenia.
Alb-negrii intră în Grupa A, alături de șapte formații din fostul spațiu iugoslav și debutanta Euroligii, BC Dubai. După ce au stat în runda inaugurală, românii pornesc în etapa…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Activitatea Serviciului de Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor Cluj, suspendată temporar luni

Instituția Prefectului – Județul Cluj anunță vineri suspendarea temporară a activității Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor (SRPCIV) luni, 13 octombrie, din motive tehnice, între orele 17:00 – 19:00.
„Aducem la cunoștința cetățenilor faptul că, din motive de ordin tehnic, activitatea Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere și…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. ”Caruso de Banat”, tenorul Traian Grosăvescu. Misterele unei crime și ale unui proces controversat

Asociația Cluj24, împreună cu Institutul de Istorie ”George Barițiu” Cluj-Napoca al Academiei Române, lansează proiectul ”Sub cupola extremismului – Figuri istorice românești între așa – zisa trădare și patriotism”.
Motto: Traian Grosăvescu a fost cel mai înzestrat tenor pe care l-a avut vreodată poporul român (…) A fost Prinţul Operei din Viena între 1923-1927
„Caruso de Banat” –…
Citește mai mult pe Cluj24.ro