EVENIMENT
VIDEO: Campionul României la League of Legends 1 versus 1 este din Alba Iulia. Interviu cu Laurențiu Zidaru, gamer profesionist

Laurențiu Zidaru, CPM, Coatpustmain sau Tank of Romania este din Alba Iulia și este gamer profesionist. Recent a devenit cel mai bun din țară la League of Legends, 1 versus 1. Adică din peste 900 de jucători de LOL din România, Laurențiu a câștigat finala la nivel național a competiției Red Bull Solo Q.
Finala a avut loc în ultimul weekend din septembrie, la Circul Metropolitan din București. Cei mai buni 16 jucători de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Cod portocaliu de ploi torențiale și grindină la Bonțida. Vreme pentru Electric Castle

Administrația Națională de Meteorologie a transmis, miercuri, un cod portocaliu valabil până la ora 13,30 în județul Cluj.
Sunt vizate localitățile Apahida, Bonțida, Jucu, Mociu, Cămărașu, Căianu, Geaca, Pălatca.
Aici se vor semnala grindină de medii dimensiuni (2…4 cm), averse torențiale (25…35 l/mp), frecvente descărcări electrice.
Sursa Video&Foto: Vlad Pîrîu
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Rabla 2025 pentru persoane fizice va fi RELANSAT. Valoarea totală a ecotichetelor va fi de 200 de milioane de lei

Programul Rabla pentru persoane fizice va fi relansat în acest an cu un buget total de 200 de milioane de lei, a anunțat, miercuri, pe pagina sa de Facebook, ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor, Diana Buzoianu.
”Într-un an foarte dificil economic în care trebuie tăiate 30 de miliarde de lei, am reușit să salvăm programul Rabla persoane fizice.
În ultimele zile am primit sute de întrebări și am vrut să mă asigur, înainte de a da orice răspuns, că am toate cifrele.
Da,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Parchetul Tribunalului Cluj, despre cazul de la Panticeu: Nu a fost crimă, ci autoagresiune accidentală

Parchetul de pe lângă Tribunalul Cluj a transmis precizări despre cazul de la Panticeu din 14 iulie, unde a fost descoperit cadavrul unui bărbat.
”Informațiile dezvăluite în unele articole de presă apărute în mass-media locală și națională, potrivit cărora decesul persoanei s-ar fi produs în contextul unei acțiuni intenționate ale altei/altor persoane (titrările publicațiilor referindu-se la noțiuni…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Lista criteriilor pentru certificate de boli cu handicap va fi modificată. Ministrul Muncii: există fraudă în sistem

Lista criteriilor pentru acordarea certificatelor de handicap va fi modificată. Ministrul Muncii susține că sunt boli în România pentru care nu ar trebui eliberate astfel de certificate.
”’Sunt din ce în ce mai multe persoane care au astfel de certificate (de handicap, n.r.), de la același medic, pentru aceeași în ghilimele boală. Există fraudă în sistem și avem un mecanism de transparentizare.
Astfel încât, pe de o parte, să diminuăm, poate chiar să eliminăm frauda și,…
Citește mai mult pe Alba24.ro