EVENIMENT
VIDEO: Criminalistul Dan Antonescu la Alba Iulia. Povestea unei crime care a zguduit România, lansată la Muzeul Principia

Colonelul (r) Dan Antonescu a fost prezent, luni, la Alba Iulia, pentru a-și lansa cartea ”Crima imperfectă”. Evenimentul a fost organizat la Muzeul Principia. Volumul relatează povestea unui caz de crimă soluționat la sfârșitul anilor 1990 de către cunoscutul criminalist și echipa de atunci de la Serviciul Omoruri ai Poliției Capitalei.
Dan Antonescu, autorul cărții, a explicat pentru alba24 contextul în care a scris cartea.
”Această carte s-a născut din dorința de a…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Președintele Senatului, Mircea Abrudean, a început o serie de întrevederi bilaterale în Tokyo, Japonia, în contextul consolidării relațiilor parlamentare și strategice dintre România și Japonia.
Oficialul român s-a întâlnit cu Fukushiro Nukaga, președintele Camerei Reprezentanților din Dieta Japoniei, și cu Akiko Ikuina, viceministrul parlamentar pentru afaceri externe.
„Am început întrevederile bilaterale în Tokyo, Japonia. După Ziua României de la Expo…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Elevi ai Colegiului Militar din Alba Iulia, în tabăra de instruire practică de la Cincu, alături de traineri români și străini

Elevii claselor a XI-a au participat în perioada 20 – 26 iunie, în Centrul Național de Instruire Întrunită ,,GETICA” de la Cincu, la tabăra de instruire.
Activitatea este programată în fiecare an la finalul anului trei de studiu pentru familiarizarea elevilor cu condițiile unei tabere de instrucție și punerea în practică a noțiunilor pe care le-au învățat la orele de pregătire militară.
De asemenea, tabăra urmărește și dezvoltarea de abilități și aptitudini pentru…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Un bărbat de 53 de ani din localitatea Ormeniș a fost prins de polițiști în timp ce conducea beat și fără permis.
Potrivit IPJ Alba, la data de 26 iunie 2025, în jurul orei 22:50, polițiștii Secției 3 de Poliție Rurală Aiud au oprit, pentru control, pe raza localității Ormeniș, un autoturism condus de către un bărbat de 53 de ani, din localitate.
În urma testării acestuia cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,95 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. “Pensie lungă”. Doi șefi din Poliția Cluj și-au încheiat cariera după mai puțin de 30 de ani de activitate

Comisar-șef de poliție Dan Câmpan, șeful Poliției municipiului Dej, și comisarul-șef de poliție Constantin Deaconu, șeful Secției 2 Poliție Cluj-Napoca, s-au pensionat.
Momentul a fost marcat la Inspectoratul de Poliție Județean Cluj, unde cei doi au primit plachete de onoare, în semn de apreciere.
Doi șefi din Poliția Cluj și-au încheiat cariera după mai puțin de 30 de ani de activitate
„Vin momente în viață care nu se măsoară în ani, ci în oameni….
Citește mai mult pe Cluj24.ro