EVENIMENT
VIDEO: Cultură de canabis, descoperită de DIICOT într-un apartament din Satu Mare
Procurorii DIICOT au reţinut un bărbat acuzat că a dezvoltat o cultură indoor de canabis într-un apartament din municipiul Satu Mare.
Potrivit unui comunicat al DIICOT, inculpatul A.A. a fost reţinut luni pentru săvârşirea infracţiunii de trafic de droguri de risc.
Anchetatorii susţin că, în perioada ianuarie - aprilie 2020, bărbatul a achiziţionat seminţe de canabis, precum şi alte produse necesare înfiinţării şi întreţinerii de culturi indoor, plantele fiind cultivate într-un apartament situat pe raza municipiului Satu Mare.

Luni, procurorii DIICOT - Biroul Teritorial Satu Mare împreună cu ofiţeri de poliţie judiciară din cadrul SCCO Satu Mare au efectuat o percheziţie la locuinţa bărbatului, unde au găsit 11 plante de canabis de diferite dimensiuni, în cantitate totală de 8 kg de masă verde şi aproximativ 136 de grame de muguri, instalaţia aferentă creşterii acestora în condiţii indoor, un grinder de culoare verde cu urme de materie vegetală, un cântar de culoare neagră, de mare precizie, care prezintă urme de materie vegetală.
Acţiunea a fost efectuată cu sprijinul Serviciului Criminalistic al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Satu Mare, precum şi al jandarmilor din cadrul Inspectoratului Judeţean de Jandarmi Satu Mare. AGERPRES
EVENIMENT
Traficul din Alba, supravegheat cu radarele mobile e-Sigur. Amenzile vor fi trimise direct acasă
Polițiștii rutieri acționează sâmbătă, 27 decembrie, prin sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice.
Potrivit IPJ Alba, sistemele e-sigur vor acționa în zonele cu risc rutier din județul Alba.
Sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR folosește dispozitive radar, montate pe trepiede mobile.
Acestea surprind, în timp real, vehiculele care depășesc limita legală de viteză sau care...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Un deținut închis la Aiud pentru o faptă greu de descris în cuvinte a vrut să fie eliberat condiționat. Victima a fost sora sa
Un bărbat închis la Penitenciarul Aiud care și-a violat sora a vrut să fie eliberat condiționat. Mai exact, deși pedeapsa de opt ani pe care a primit-o ar urma să se termine în 2028, bărbatul vrea să iasă mai devreme din penitenciar.
În data de 17 decembrie 2025, magistrații Judecătoriei Aiud au dat o decizie legată de cererea acestuia. Mai exact executarea pedepsei a început în data de 13 iunie 2020 și ar urma să se termine la data 12 iunie 2028.
Potrivit documentului...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Sărbătorit pe 27 decembrie de Biserica Ortodoxă, Sfântul Ștefan este considerat primul mucenic al creștinismului, fiind ucis pentru mărturisirea publică a credinței în Isus din Nazaret.
Relatarea vieții și a martiriului său se regăsește în Faptele Apostolilor, una dintre cărțile fundamentale ale Noului Testament.
Un diacon ales pentru credință și înțelepciune
Sfântul Ștefan a fost evreu din...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Horoscop de weekend 27-28 decembrie: Bilanț interior și pregătire pentru marea trecere în noul an
Horoscop de weekend 27-28 decembrie: Acest sfârșit de săptămână ne găsește în acea perioadă specială suspendată între Crăciun și Revelion, când timpul pare să curgă altfel, mai lent și mai contemplativ. Zilele de 27 și 28 decembrie sunt momente perfecte pentru reflecție, bilanț interior și pregătire pentru marea trecere în noul an.
Din punct de vedere astral, ne aflăm în continuare sub influența puternică a Soarelui în Capricorn, care ne ancorează în realitate și...
Citește mai mult pe Alba24.ro
