Connect with us

EVENIMENT

VIDEO: Descinderi în București și Ilfov: 5 bărbați ar fi falsificat pașapoarte, permise și diplome, pe care le trimiteau în străinătate

Publicat

Cinci bărbați au fost reținuți, fiind suspectați că, în perioada 2019-2021, ar fi falsificat zeci de documente, printre care permise de conducere, diplome de bacalaureat sau cărți de identitate și pașapoarte, pe care le trimiteau în străinătate, în schimbul unor sume de bani.

Potrivit IPJ Ilfov, polițiștii au făcut în acest caz 8 percheziții în București și una în Ilfov la domiciliile mai multor persoane, bănuite de săvârșirea infracțiunii de fals material în înscrisuri oficiale.

Din cercetări a reieșit că, în perioada 2019-2021, mai multe persoane, cu vârste cuprinse între 26 și 54 de ani, ar fi falsificat zeci de documente, printre care permise de conducere, cărți de identitate, diplome de bacalaureat, diplome de agricultură, caziere judiciare, permise de ședere, pașapoarte și alte documente care urmau să fie trimise în străinătate, în scopul primirii unor sume de bani.

Au fost duse pentru audieri la IPJ Ilfov 12 persoane

În urma perchezițiilor, au fost ridicate mai multe bunuri și documente, respectiv permise de conducere, cărți de identitate, pașapoarte, diplome de bacalaureat și certificate de calificare profesională, certificate de agricultor, permise de ședere, un certificat de înmatriculare, o ștampilă, 5 imprimante, 2 laminatoare, 1 scanner, 4 lanterne și 2 lămpi UV, 20 de stick-uri, 14 perforatoare/matrițe, 2 laptop-uri, o cutie cu folii autoadezive, 146 de coli cu holograme (o parte din acestea purtând însemnele mai multor state) și sigle, folii laminatoare, 5 șabloane pentru imprimantă, 1 racletă de întins folie laminatoare, 2 spray-uri cu efect de lac, 158 de carduri din plastic cu cip și 109 carduri fără cip, diferite chitanțe, mai multe seturi de hârtie fotografică, etc.

Cinci bărbați, reținuți pentru 24 de ore

Polițiștii au reținut pentru 24 de ore cinci bărbați, urmând ca aceștia să fie prezentați, sâmbătă, Parchetului de pe lângă Judecătoria Buftea.

„În prezent, cercetările sunt continuate de către polițiștii Serviciului Rutier din Ilfov, în cadrul unui dosar penal, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de complicitate la conducere a unui vehicul fără permis de conducere, complicitate la uz de fals și fals material în înscrisuri oficiale, precum și fals material în înscrisuri oficiale, urmărirea penală fiind coordonată de procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Buftea”, a transmis IPJ Ilfov.

(sursa: Mediafax)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

EXCLUSIV. Macarale gigant, de 800 de tone, aduse pentru coborârea celor două ”cârtițe” în puțul metroului de Cluj

Publicat

macara 1.jpg






Antreprenorul general al proiectului metroului din Cluj, firma turcă Gulermak, continuă lucrările la puțul de lansare al celor două ”cârtițe” – Tunnel Boring Machine (TMB), care au sosit în luna decembrie 2024 din China. Startul lucrărilor la pereții mulați ai puțului a fost dat în 11 august, și, din cauza complexității lucrării, nu există o estimare a finalizării acestora.

Reprezentanții Gulermak au…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Podcast Cluj24. Jurnalistul Florin Danciu și analistul Ion Novăcescu analizează rezultatul alegerilor din Moldova

Publicat

novacescu.png






Jurnalistul Florin Danciu și analistul Ion Novăcescu analizează, marți, de la ora 13, la podcastul ”Contraste” de pe Cluj24 rezultatele alegerilor din Republica Moldova, dar și evoluțiile de pe scena politică românească.

Podcastul va putea fi urmărit în direct pe site-ul Cluj24, pe pagina de Facebook Cluj24 și pe You Tube Cluj24.

 


Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

LIVE VIDEO. Podcast Cluj24. Jurnalistul Florin Danciu și analistul Ion Novăcescu analizează rezultatul alegerilor din Moldova

Publicat

imagine whatsapp 2025 09 30 la 13.09.39 23047646.jpg






Jurnalistul Florin Danciu și analistul Ion Novăcescu analizează, marți, de la ora 13, la podcastul ”Contraste” de pe Cluj24 rezultatele alegerilor din Republica Moldova, dar și evoluțiile de pe scena politică românească.

Podcastul va putea fi urmărit în direct pe site-ul Cluj24, pe pagina de Facebook Cluj24 și pe YouTube Cluj24.

Aurul ca indicator al crizei: „A dobărât pragul psihologic de 3.800 de…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Alin Tișe: Spitalul Monobloc pentru Copii din Cluj devine o telenovelă. Ce soluții există pentru a fi construit

Publicat

spitalul monobloc copii.jpg






Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj, spune că există speranțe ca Spitalul Monobloc pentru Copii să fie inclus printre primele pe lista din ghidul de finanțare pentru Sănătate.

Spitalul nu a fost inclus în PNRR pentru că s-a optat pentru alte opt unități sanitare din țară, proiecte care au fost însă abandonate între timp.

Alin Tișe: Am dat 16 milioane de euro pentru spital

Construirea…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe