EVENIMENT
VIDEO: Descinderi la spitale și cabinete medicale din Galați, într-un dosar de înșelăciune, fals intelectual și uz de fals
Miercuri, 15 iunie, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Galați au efectuat 10 percheziții domiciliare, 9 în municipiul Galați și una în comuna Independența, în vederea administrării probatoriului într-o cauză în care se efectuează cercetări pentru înșelăciune, fals intelectual și uz de fals.
Au fost puse în executare 3 mandate de aducere.
În urma perchezițiilor efectuate la 3 spitale, cabinete medicale și domicilii ale unor persoane, polițiștii au descoperit și ridicat, în vederea continuării cercetărilor, documente și înscrisuri care au legătură cu cauza.
VIDEO: Descinderi la spitale și cabinete medicale din Galați, într-un dosar de înșelăciune, fals intelectual și uz de fals. Prejudiciu estimat la 200.000 lei
Din cercetări, a reieșit că, în perioada septembrie 2020 – septembrie 2021, trei bărbați ar fi solicitat și obținut certificate de concediu medical, cu privire la care există indicii de fals, certificate a căror decontare a fost solicitată și realizată, prejudiciul estimat fiind în valoare de aproximativ 200.000 de lei.
În baza probelor administrate, Parchetul de pe lângă Judecătoria Galați a dispus, față de cele trei persoane, măsura preventivă a controlului judiciar
EVENIMENT
Patru hoațe de haine, reținute de polițiștii din Florești. Au dezactivat alarma de la un magazin

Polițiștii din cadrul Secției 6 Poliție Rurală Florești, cu sprijinul jandarmilor din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Cluj și al Poliției Locale, au desfășurat, luni, o acțiune cu caracter preventiv pe raza comunei Florești cu scopul prevenirii și combaterii faptelor penale și contravenționale, precum și menținerea ordinii și liniștii publice.
Au fost puse în executare patru mandate de aducere, emise pe numele unor persoane bănuite de comiterea…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Consiliul local Cluj-Napoca a aprobat luni bugetul pe anul 2025 al Societății Termoficare Napoca SA. Societatea estimează profit de aproape 5 milioane de lei.
Societatea estimează pentru anul acesta venituri de 137,2 milioane de lei, în creștere față de anul trecut (124,7 milioane de lei), din care 137,1 milioane de lei venituri din exploatare și 22.000 de lei venituri financiare.
De asemenea, și cheltuielile estimate, în valoare 131,3 milioane de lei, sunt mai mari…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Persoanele care au deja un permis de conducere auto nu vor mai da proba teoretică, în anumite condiții, la examenul de obținere a unui permis dintr-o categorie apropiată. Astfel, candidații care au promovat examenul teoretic pentru anumite categorii inferioare nu vor mai trebui să parcurgă din nou această etapă atunci când doresc să obțină pemisul pentru o categorie superioară.
Măsura este propusă într-un proiect analizat de Profit.ro și care urmărește…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Pompierii din cadrul Detașamentului Turda intervin în aceste momente pentru stingerea unui incendiu care a cuprins o anexă a unui adăpost pentru câini, aflat în localitatea Viișoara.
Din nefericire, nu toți câinii au putut fi salvați din flăcări.
Doi câini, morți într-un incendiu la un adăpost din Viișoara
La fața locului acționează două autospeciale pentru stingerea incendiilor. Echipajele ISU Cluj au găsit o anexă, cu o suprafață de aproximativ 20 de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro