Connect with us

ACTUALITATE

VIDEO: Desfășurare de forțe la Blaj, pentru pregătirea vizitei Papei Francisc. Orașul, împânzit de agenți de securitate

Publicat

YouTube video

Desfășurare de forțe la Blaj, în contextul vizitei Papei Francisc în România. Potrivit ziarului Alba24.ro, sute de agenți ai serviciilor de informații, polițiști, jandarmi și reprezentanți ale altor structuri ale statului, au realizat o repetiție generală a momentului vizitei, sub comanda SPP.

Organizatorii vizitei de stat a Papei Francisc la Blaj, au realizat o repetiție generală la rece, a tuturor momentelor acestui eveniment. Încă de la intrarea în oraș, mașinile de Poliție și agenții de circulație au putut fi observați la aproape fiecare intersecție.

Au fost exersate fluzurile de intrare auto și zonele de acces spre punctele ”fierbinți” ale evenimentului: zona pieței centrale și zona Câmpiei Libertății, acolo unde Papa se va întâlni cu aproximativ 50.000 de pelerini veniți special să îl vadă.

Cerul Blajului a fot survolat de două elicoptere, iar orașul a fost împânzit de forțe de securitate, pompieri, agenți în civil și tehnică specifică serviciilor de protecție și pază.

elicopter

La fața locului a fost prezent și secretarul de stat în MAI Raed Arafat, șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, căruia i s-au prezentat câteva elemente legate de organizare.

Totodată, au fost simulate mai multe momente importante: deplasarea coloanei care va însoți papamobilul, mașina cu care se va deplasa Papa, dar și sosirea în Piața 1848, precum și o intervenție a pompierilor, în aceeași piață.

elicoptere

În cadrul simulării a fost cuprins inclusiv zborul elicopterului care îl va aduce, în dimineaţa de 2 iunie, pe Suveranul Pontif la Blaj de pe aeroportul din Sibiu.

Toți timpii de intervenție au fost coronometrați și urmează ca alte simulări să aibă loc și în zilele care urmează.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Utilaj agricol oprit în trafic, la Unțeni. Bărbat depistat la volan fără permis de conducere

Publicat

utilaj agricol oprit în trafic, la unțeni. bărbat depistat la

Publicitate

Un bărbat din comuna Unțeni este cercetat de polițiști după ce a fost depistat conducând un utilaj agricol pe drumurile publice, deși nu deținea permis de conducere.

Incidentul a avut loc la data de 2 ianuarie 2026, când polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit pentru control utilajul agricol condus de bărbat, pe un drum public din localitate.

În urma verificărilor efectuate, oamenii legii au constatat că acesta nu deține permis de...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Doliu în comuna Sulița: Viceprimarul Dan Dumitru Balan s-a stins din viață la 49 de ani. PSD transmite condoleanțe familiei

Publicat

doliu în comuna sulița: viceprimarul dan dumitru balan s a stins

Publicitate

Comunitatea din Sulița traversează momente de profundă durere după trecerea la cele veșnice a viceprimarului Dan Dumitru Balan, la vârsta de 49 de ani. Vestea dispariției sale a îndoliat familia, prietenii, colegii și pe toți cei care l-au cunoscut și apreciat.

În ciuda speranțelor și rugăciunilor pentru însănătoșirea sa, boala a fost mai puternică, iar pierderea este resimțită ca una uriașă la nivelul întregii comunități.

De profesie...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Scene de violență în Durnești: Tânăr de 21 de ani, reținut după ce a intrat peste o familie și a amenințat o fată de 17 ani

Publicat

un bărbat din dorohoi a ajuns din control judiciar în

Publicitate

Un tânăr în vârstă de 21 de ani, din comuna Durnești, a fost reținut de polițiștii din cadrul Poliției Orașului Ștefănești, fiind cercetat pentru comiterea mai multor infracțiuni grave, printre care amenințare, violare de domiciliu și distrugere.

Potrivit IJP Botoșani, la data de 2 ianuarie 2026, oamenii legii au emis ordonanță de reținere pe numele acestuia, în urma administrării unui probatoriu care a indicat implicarea sa într-un incident...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

„Superluna Lupului”, sau prima lună plină din 2026, va putea fi observată pe cer alături de planeta Jupiter

Publicat

„superluna lupului”, sau prima lună plină din 2026, va putea

Publicitate

La început de an, cerul oferă unul dintre cele mai spectaculoase fenomene astronomice vizibile cu ochiul liber: Superluna Lupului, care va avea loc în noaptea de 3 ianuarie 2026. Evenimentul va marca prima Lună plină a anului și, în același timp, una dintre cele mai impresionante apariții lunare, datorită apropierii maxime a Lunii de Pământ, scrie alba24.ro.

Totodată Jupiter va fi vizibilă și va străluci intens, potrivit relatează Live Science.

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe