EVENIMENT
UPDATE/ VIDEO: ”Deszăpezim românește” pe Autostrada Soarelui. Drumarii, ținta ironiilor de pe internet pentru modul în care își fac treaba
Un filmuleț de câteva secunde a reușit să adune mii de comentarii ironice pe rețelele de socializare. Din imagini se observă cum se face deszăpezirea pe Autostrada Soarelui.
UPDATE: În urma apariției imaginilor pe Facebook, oficialii Companiei Naţionale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) au venit cu explicații privind modul în care se face deszăpezirea pe respectivul tronson al Autostrăzii Soarelui.
Potrivit acestora, aruncarea zăpezii de pe o parte pe alta se face atunci când tronsonul de autostradă este închis circulaţiei.
„Intervenția autoutilajelor de deszăpezire ale D.R.D.P. Constanța se desfășoară în conformitate cu prevederile ”Ghidului privind prevenirea și combaterea lunecușului și a înzăpezirii drumurilor publice, emis în baza Deciziei nr.9 a CNAIR S.A. /07.01.2009”.
În conformitate cu Ghidul menționat, în cazul în care drumul este supus acțiunii unui vânt lateral puternic, zăpada NU va fi îndepărtată în sens contrar vântului.
În cazul intervențiilor efectuate pe autostradă, aruncarea zăpezii de pe o cale pe alta se face numai atunci când tronsonul de autostradă este închis circulației publice.
Imaginile publicate pe Facebook demonstrează, încă o dată, indisciplina unor participanți la trafic care au încălcat restricțiile impuse, intrând pe un tronson de autostradă închis circulaței publice în scopul realizării activității de deszăpezire, punând în pericol atât siguranța personală, cât și a personalului care participă la intervenția pentru deszăpezire.”, a transmis CNAIR.
Știrea inițială: Un utilaj de deszăpezire care acționează pe un sens de mers spulberă zăpada, pe care o aruncă pe celălalt sens de mers. Astfel, drumarii își ”conservă” locurile de muncă, fiind nevoiți să dea zăpada ”depusă” chiar de ei, și de pe celălalt sens.
„Deszăpezim româneşte…”, a scris autorul postării, care susține că filmarea a fost făcută pe Autostrada Soarelui.
Imaginile au fost surprinse de o cameră de bord şi postate pe Facebook și a adunat sute de mii de vizualizări și comentarii ironice la adresa drumarilor.
EVENIMENT
Podcast Cluj24. Ion Novăcescu critică derapajele politicienilor. Cazul deputatului Ciortea stârnește controverse
Podcastul Contraste de pe Cluj24 a analizat marți evenimentele locale și naționale petrecute în ultima săptămână. Istoricul și analistul politic Ion Novăcescu a abordat subiecte sensibile legate de comportamentele controversate ale unor politicieni români, atrăgând atenția asupra necesității unui standard moral mai ridicat în viața publică.

Citește mai mult pe Cluj24.ro
Doi bărbați din județul Cluj au fost reținuți marți de polițiștii Secției 6 Poliție Rurală Florești, la doar o zi după ce au agresat un tânăr de 33 de ani și i-au furat telefonul mobil în apropierea Parcului Poligon din Florești. Suspecții au fost depistați lângă o unitate bancară și au ajuns direct în arest.
Potrivit IPJ Cluj, incidentul a avut loc în 17 noiembrie, în jurul orei 13.00, când…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
„Creditul-fantomă” care îți fură identitatea. DNSC avertizează: Un nou val de fraude lovește utilizatorii din România
Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC) semnalează miercuri un nou val de tentative de fraudă ce lovește utilizatorii din România. Atacatorii se dau drept angajați ai unor bănci și, sub pretextul unei „cereri de credit” sau „oferte speciale”, încearcă să obțină date personale și financiare.
Specialiștii avertizează că numerele de telefon pot fi falsificate, iar presiunea psihologică…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Primarul Emil Boc a transmis miercuri seară un mesaj în direct din Piața Unirii, unde au loc probele tehnice pentru iluminatul festiv al Târgului de Crăciun.
Edilul a prezentat în premieră imaginile cu bradul, cupola, roata panoramică și modul de amplasare al căsuțelor, înainte de deschiderea oficială programată pentru vineri, 21 noiembrie.
Emil Boc: „Nu e deschiderea oficială, sunt doar probe”
În…
Citește mai mult pe Cluj24.ro


