EVENIMENT
VIDEO: Dosare penale în Alba pentru fraudă la vot și fals. Un bărbat ar fi încercat să voteze de două ori
Dosare penale în Alba pentru fraudă la vot și fals. Potrivit datelor centralizate la nivelul Centrului Județean de Conducere Integrată Alba, până la ora 16.00, în județul Alba au fost sesizate 6 posibile incidente electorale, transmite IPJ Alba.
În urma verificărilor efectuate de către polițiști au fost înregistrate două dosare penale și au fost aplicate două sancțiuni contravenționale.
O sesizare este în curs de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Podcast Cluj24. Ion Novăcescu critică derapajele politicienilor. Cazul deputatului Ciortea stârnește controverse
Podcastul Contraste de pe Cluj24 a analizat marți evenimentele locale și naționale petrecute în ultima săptămână. Istoricul și analistul politic Ion Novăcescu a abordat subiecte sensibile legate de comportamentele controversate ale unor politicieni români, atrăgând atenția asupra necesității unui standard moral mai ridicat în viața publică.

Citește mai mult pe Cluj24.ro
Doi bărbați din județul Cluj au fost reținuți marți de polițiștii Secției 6 Poliție Rurală Florești, la doar o zi după ce au agresat un tânăr de 33 de ani și i-au furat telefonul mobil în apropierea Parcului Poligon din Florești. Suspecții au fost depistați lângă o unitate bancară și au ajuns direct în arest.
Potrivit IPJ Cluj, incidentul a avut loc în 17 noiembrie, în jurul orei 13.00, când…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
„Creditul-fantomă” care îți fură identitatea. DNSC avertizează: Un nou val de fraude lovește utilizatorii din România
Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC) semnalează miercuri un nou val de tentative de fraudă ce lovește utilizatorii din România. Atacatorii se dau drept angajați ai unor bănci și, sub pretextul unei „cereri de credit” sau „oferte speciale”, încearcă să obțină date personale și financiare.
Specialiștii avertizează că numerele de telefon pot fi falsificate, iar presiunea psihologică…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Primarul Emil Boc a transmis miercuri seară un mesaj în direct din Piața Unirii, unde au loc probele tehnice pentru iluminatul festiv al Târgului de Crăciun.
Edilul a prezentat în premieră imaginile cu bradul, cupola, roata panoramică și modul de amplasare al căsuțelor, înainte de deschiderea oficială programată pentru vineri, 21 noiembrie.
Emil Boc: „Nu e deschiderea oficială, sunt doar probe”
În…
Citește mai mult pe Cluj24.ro


