EVENIMENT
VIDEO. Dudu Isabel, la Clujăreală: Cântatul nu te apucă. CÂNTATUL te alege pe tine și nu îl alegi tu pe el


Una dintre cele mai bune voci ale Clujului. Dudu Isabel, a fost prezent în podcastul lui Marius Aciu, „Clujăreala”. Dudu Isabel s-a născut la Cluj. A terminat liceul de informatică și Politehnica, deci e inginer cu diplomă și solist vocal cu diplome de participare. A cântat cu mai multe tribute band-uri, cum ar fi Hungry for Heaven, Rebel Yell sau, mai recent, Speak Floyd, dar și cu Voices of Silence, Vespera sau Seven. În 2013 a participat și la Vocea României. Este adeptul…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Universitatea ”1 Decembrie 1918” din Alba Iulia, dată în judecată de un fost student din Gaza. Cere daune de 50.000 de euro

Un fost student al Universității ”1 Decembrie 1918” din Alba Iulia a dat în judecată universitatea și cere daune de 50.000 de euro. Este vorba despre un student palestinan, din Gaza, căruia i-a fost retrasă bursa de studii din partea Ministerului Educației. Procesul în civil, în care palestinianul cere daune morale și materiale Universității, a fost înregistrat pe rolul Tribunalului Alba, în data de 17 ianuarie 2025.
Motivul retragerii bursei este detaliat de…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Fosta șefă a Comisiei Juridice din Camera Deputaților, Laura Vicol, și soțul ei, Vladimir Ciorbă, patronul Nordis, au fost arestați preventiv, miercuri seara, potrivit deciziei Curții de Apel București.
Magistrații Curții de Apel București au decis arestarea preventivă a trei persoane din dosarul Nordis. Este vorba de Laura Vicol, Vladimir Ciorbă și Gheorghe Poștoacă.
Laura Vicol și soțul ei, Vladimir Ciorbă, ARESTAȚI preventiv în dosarul Nordis
Alte 8…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Florin Roman, schimb dur de replici cu șefa POT, Anamaria Gavrilă: ”V-ați pus sora pe listă”

Deputatul de Alba, Florin Roman, și președinta POT, Anamaria Gavrilă, au avut miercuri un schimb dur de replici în Camera Deputaților.
Discuția, purtată inițial pe tema reducerii numărului de angajați ai Camerei, a deviat.
Gavrilă a fost acuzată de nepotism și a reacționat cu amenințări la adresa colegilor parlamentari, transmite Digi24.
Deputatul PNL, Florin Roman, a acuzat-o direct pe președinta POT că și-a promovat propria soră în Parlament.
EVENIMENT
Farmec Cluj, AMENDATĂ cu 5.000 de euro pentru încălcarea SECURITĂȚII datelor cu caracter personal

Compania clujeană Farmec SA a fost amendată de către Autoritatea Națională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal (ANSPDCP) cu suma de 5.000 de euro pentru încălcarea securității datelor cu caracter personal. În urma unui atac cibernetic, a fost accesată o bază de date cu utilizatori și administratori ai site-ului companiei, fapt care a condus la extragerea de date din sistemul de evidență menționat. Farmec a achitat amenda.
„Autoritatea…
Citește mai mult pe Cluj24.ro