EVENIMENT
VIDEO Elevii Colegiului Economic, MUTAȚI în sediul Liceului „Dorin Pavel”. Decizie și discuţii aprinse în CL Alba Iulia
Discuţii aprinse în şedinţa Consiliului Local Alba Iulia de marţi, la aprobarea proiectelor privind spaţiile ce vor fi puse la dispoziţia elevilor şi profesorilor de la Colegiul Economic, liceul al cărui sediu intră în lucrări de modernizare. Dacă una dintre soluţii a fost mutarea în spaţiile Şcolii Gimnaziale nr. 9, altă variantă este relocarea la Liceul Tehnologic „Dorin Pavel”, decizie cu care nu sunt de acord profesorii acestei instituţii de învăţământ.

Citeşte şi Elevii Colegiului Economic „Dionisie Pop Marțian” Alba Iulia, MUTAȚI din noiembrie la Școala nr. 9
UPDATE: Şedinţa a fost reluată în jurul orei 15.00, după „vizita în teren”, la sediul Şcolii nr. 9. Consilierii au aprobat mutarea elevilor de la Economic în sediul Liceului „Dorin Pavel” Alba Iulia (etajul I, II, III). Elevii Liceului „Dorin Pavel” vor învăţa temporar în spaţiile Şcolii Gimnaziale Nr. 9.
Totul s-a transformat într-un adevărat scandal în plină şedinţă de Consiliul Local. Au fost prezenţi atât reprezentanţi ai Liceului Tehnologic „Dorin Pavel”, cât şi directorul Colegiului Economic, Cristian Dincă. Ambele părţi au prezentat argumentele lor, în opoziţie una faţă de cealaltă.

Directorul Direcţiei Tehnice-Dezvoltare din Primăria Alba Iulia, Silvia Moldovan, a prezentat problema. Pentru executarea lucrărilor de modernizare la sediul Colegiului Economic din Alba Iulia, elevii vor fi relocaţi din corpul de clădire veche pentru maximum 20 de luni. „S-ar putea reduce şi la un an, în funcţie de lucrări”, a spus Silvia Moldovan.
Printre nemulţumirile comunicate în şedinţa de CL de către directorul Liceului “Dorin Pavel” este faptul că insituţia de învăţământ are dotare – laboratoare, spaţii speciale pentru specializări profesionale dezvoltate de 44 de ani, iar profesorii nu sunt de acord să le cedeze, pentru că le au pe inventar şi nu au unde să le mute şi că sunt singurul liceu de construcţii din judeţ.
De cealaltă parte, directorul Colegiului Economic a susţinut că spaţiile Şcolii Gimnaziale nr. 9 sunt prea mici, iar numărul elevilor instituţiei de învăţământ pe care o conduce este mai mare faţă de cel de la “Dorin Pavel”. A mai amintit şi de faptul că la Colegiul Economic promovabilitatea la Bacalaureat este cu mult peste media pe ţară, comparativ cu celălalt liceu.
S-a propus aprobarea amendamentului propus în comisia CL Alba Iulia prin care să se retragă temporar administrarea Liceului „Dorin Pavel” asupra sediului liceului, etajele I-III, pentru doi ani, moment în care şedinţa a fost suspendată temporar, pentru a permite consilierilor să vadă spaţiile în discuţie.
Reamintim că aproximativ 650 de elevi din 23 de clase ale celui de-al doilea liceu, ca mărime, din Alba Iulia, vor fi relocați pentru 2 ani și jumătate, din cauza lucrărilor la clădirile în care învață în prezent. Colegiul Economic ”Dionisie Pop Marțian” va fi modernizat cu aproximativ 1,6 milioane de euro. Data amintită în proiect de hotărâre din CL Alba Iulia pentru punere la dispoziţie a noilor spaţii a fost 1 noiembrie 2018.
În actualizare.
EVENIMENT
FOTO: INCENDIU în comuna Meteș. O șură aflată în localitatea Poiana Ampoiului s-a făcut scrum

Un incendiu a izbucnit în noaptea de miercuri spre joi, în jurul orei 00:50, în localitatea Poiana Ampoiului din comuna Meteș. Focul a mistuit o șură plină cu fân.
Potrivit ISU Alba, Detașamentul de pompieri Alba Iulia a intervenit pentru stingerea unui incendiu în Poiana Ampoiului. Salvatorii au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD.
La momentul ajungerii forțelor de intervenție la locul solicitării, incendiul se manifesta…
Citește mai mult pe Alba24.ro

De la scena UNTOLD la celula de arest: hoții de bijuterii, după gratii. Ei vor sta în spatele gratiilor timp de 30 de zile.
În cele patru zile de festival, autoritățile au primit 16 sesizări privind dispariția unor bijuterii, în special lănțișoare din metale prețioase. Polițiștii aflați în zona evenimentului au derulat acțiuni operative pentru identificarea suspecților.
Pe 10 august, un bărbat de 44 de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Drumul spre pârtia Buscat intră în reabilitare. Lucrări pe 22 km de infrastructură montană

Consiliul Județean Cluj a început asfaltarea unui tronson de 3,5 kilometri din DJ 107R, care leagă Stațiunea Muntele Băișorii de pârtia de schi Buscat, parte a unui proiect amplu de modernizare a peste 22 de kilometri de drum județean.
Tronsonul vizat are o lungime de 3,5 kilometri, cuprins între pozițiile kilometrice 47+350 și 50+850, în condițiile în care lucrările, în totalitatea lor, vizează întregul…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Polițiștii au fost alertați după ce un bărbat de 37 de ani a plecat din locuința sa din Cojocna și nu s-a mai întors.
La data de 13 august, Secția 2 Poliție Rurală Apahida a fost sesizată despre faptul că MOGA IONEL ADRIAN, în vârstă de 37 de ani, din localitatea Cojocna, la data de 8 august a.c., în jurul orei 04.00, ar fi plecat voluntar de la domiciliu, iar până în prezent nu a revenit.
Semnalmentele…
Citește mai mult pe Cluj24.ro