Connect with us

EVENIMENT

VIDEO. Florin Danciu (Cluj24), despre prezidențiale: Nu cred că PNL va merge până la capăt cu Ciucă în postura de candidat

Publicat

Jurnalistul Florin Danciu de la Cluj24 a constatat că există o criză de candidați la alegerile prezidențiale de la sfârșitul acestui an, anticipând că PNL, de exemplu, ar putea să nu îl mai propună pe președintele Nicolae Ciucă, pentru că nu crește în sondaje.

Florin Danciu a declarat la Prima News că Eduard Helvig, fostul șef al SRI, nu ar fi soluție pentru președinție.

”E criză de candidați, parcă nu găsesc partidele mari omul potrivit. Nu cred că cineva e încântat de candidatura lui Eduard Helvig la prezidențiale, pentru că e vulnerabil, după scandalurile legate de SRI și dezvăluirile care îl privesc pe Florian Coldea.

I se pot întoarce d-lui Helvig, a condus acest serviciu care nu prea știe nimeni ce face, ceea ce este o mare problemă a României, pentru că nu suntem în stare să controlăm aceste servicii prin Parlament, căruia i se subordonează SRI, STS, SIE, SPP.

Jurnalistul Florin Danciu de la Cluj24 a constatat că există o criză de candidați la alegerile prezidențiale de la sfârșitul acestui an, anticipând că PNL, de exemplu, ar putea să nu îl mai propună pe președintele Nicolae Ciucă, pentru că nu crește în sondaje.

Florin Danciu a declarat la Prima News că Eduard Helvig, fostul șef al SRI, nu ar fi soluție pentru președinție.

”E criză de candidați, parcă nu găsesc partidele mari omul potrivit. Nu cred că…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Focuri de artificii la nunți, botezuri, majorate și alte evenimente, doar cu aviz de la ISU și Poliție. Legea a intrat în vigoare

Publicat

focuri de artificii la nunți, botezuri, majorate și alte evenimente,

Focurile de artificii folosite pentru divertisment la nunți, botezuri, majorate sau alte evenimente pot fi utilizate doar cu acordul primăriei și cu avize de la ISU Alba și IPJ Alba, potrivit noilor modificări legislative.

Astfel, din 9 august 2025, legea nr. 92/2025 aduce modificări Legii nr. 126/1995 privind regimul materiilor explozive.

Legea prevede:

  • organizarea de jocuri cu articole pirotehnice de divertisment din categoriile F2, F3 și F4 este permisă numai în condițiile în…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Atenție! Cum procedăm în cazul în care întâlnim un urs în drumul nostru? Sfaturi utile

Publicat

urs.jpg






Întrucât și în județul Cluj a fost semnalată prezența mai multor urși în apropierea unor zone locuite, Cluj24 vă oferă câteva sfaturi utile în cazul în care ajungeți în situația de a vă întâlni cu un astfel de animal sălbatic.

La ce trebuie să fiți atenți

-nu porniți singur în pădure, pe drumuri sau în zone izolate;

-faceți zgomot, vorbiți tare astfel încât să fiți auziți de animalele…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

O nouă ediție a concursului de turism montan ”Cupa Trascău”, în comuna Întregalde. De la sport la ciorba cu afumătură. PROGRAM

Publicat

o nouă ediție a concursului de turism montan ”cupa trascău”,

O nouă ediție a concursului de turism montan ”Cupa Trascău” va avea loc în satul Necrilești, Comuna Întregalde, Județ Alba, în perioada 22-24 august.

Este vorba despre ediția a XXI-a a “Cupei Trascău”, a concursului organizat de Asociația de Turism și Ecologie Trascău Corp.  Tabăra de corturi va fi situată în satul Necrilești, în Munții Trăscăului, în perimetrul Casei Găldița (Găldița Home).

Cele mai apropiate orașe sunt Alba Iulia și Teiuș. Satul…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Dan Tarcea: Locurile de joacă trebuie sa fie curate, sigure și primitoare. Campanie de igienizare la Cluj-Napoca

Publicat

captura ecran 145.png






Viceprimarul municipiului Cluj-Napoca, Dan Tarcea, anunță intervenții ample de curățare, igienizare și dezinfectare în parcuri și spațiile de joacă din oraș, după ce în ultima perioadă au fost primite mai multe sesizări de la părinți privind mirosuri neplăcute și condiții de igienă precară.

În ultimele săptămâni, Primăria Cluj-Napoca a primit numeroase sesizări de la părinți despre situații…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe