Connect with us

EVENIMENT

VIDEO FOTO. Armament militar, tiroliană și atelier de pictură: Ziua Porților Deschise la Divizia 4 Infanterie „Gemina”

Publicat

Sediul Comandamentului Diviziei 4 de Infanterie „Gemina” din Cluj-Napoca, și-a deschis marți, 23 aprilie, porțile pentru sute de vizitatori, dornici de a pătrunde, pentru o zi, în universul forțelor armate.

Evenimentul, ce a avut loc în intervalul orar 10:30- 14:30, a fost unul dinte cele încadrate în celebrarea „Zilei Forțelor Terestre Române”. Acesta le-a oferit vizitatorilor o experiență captivantă, inclusiv expoziții statice cu tehnică militară, armament și echipament de infanterie, dar și interacțiuni directe cu militari experimentați.

gemina

VIDEO FOTO. Armament militar, tiroliană și atelier de pictură: Ziua Porților Deschise la Divizia 4 Infanterie „Gemina”

„Este o oportunitate de a fi alături de populația civilă, de a da ocazia celor interesați sau curioși, să ne cunoască, să vadă tehnică militară și armament, expuse la standurile noastre de prezentare. Avem specialiști de la forțele terestre speciale, reprezentați ai centrului militar zonal, avem și o tiroliană pentru cei mai curajoși”, spune căpitan Oana Boier, șef compartiment Informare și Relații Publice la Comandamentul Diviziei 4 Infanteriei Gemina.

Sediul Comandamentului Diviziei 4 de Infanterie „Gemina” din Cluj-Napoca, și-a deschis marți, 23 aprilie, porțile pentru sute de vizitatori, dornici de a pătrunde, pentru o zi, în universul forțelor armate.

Evenimentul, ce a avut loc în intervalul orar 10:30- 14:30, a fost unul dinte cele încadrate în celebrarea „Zilei Forțelor Terestre Române”. Acesta le-a oferit vizitatorilor o experiență captivantă, inclusiv expoziții statice cu tehnică militară,

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Minivacanța de Paște 2026, 4 zile libere consecutive. Calendarul sărbătorilor legale din an: unele generează minivacanțe

Publicat

minivacanța de paște 2026, 4 zile libere consecutive. calendarul sărbătorilor

Minivacanța de Paște din 2026 oferă 4 zile libere consecutive. Vinerea Mare, duminica de Paște si a doua zi de Paște se îmbina perfect cu weekendul pentru a crea o pauză binevenită la început de primăvară.

Paștele Ortodox va fi celebrat în 2026 la data de 12 aprilie, ocazie cu care legislația din România prevede acordarea unor zile libere legale pentru salariați.

Vezi și: Cum va fi vremea de Paște 2026: Temperaturi de primăvară și precipitații moderate. Prima prognoză...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Mușchi de cerb, căpșuni în ciocolată și coșuri speciale cu trandafiri, de Ziua Îndrăgostiților la Cluj

Publicat

flori.png






Pregătirile pentru Valentine’s Day – Ziua Îndrăgostiților sunt în toi, iar cuplurile fac deja rezervări la restaurante pentru o cină romantică, ori pentru cadouri. 

Pentru sâmbătă, 14 februarie, restaurantul Hubertus New Age din Cluj-Napoca a pregătit un meniu speciale, care conține trei aperitive, șase feluri principale și trei deserturi.

Chef Mihai Florea a explicat pentru Cluj24 că aproape...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Bărbatul care s-a dat drept căpitan SRI și a trimis în misiuni de spionaj foști militari, trimis în judecată de DIICOT Alba Iulia

Publicat

bărbatul acuzat de diicot alba iulia că s a dat drept

Bărbatul care s-a dat drept căpitan SRI și a convins mai mulți foști militari să execute ”misiuni de spionaj”, a fost trimis în judecată. Este vorba despre Isfan Teodor Manuel, care a fost trimis în judecată de procurorii DIICOT Alba Iulia pentru uzurparea calității oficiale. Dosarul a fost înregistrat pe rolul instanței superioare din Alba, Curtea de Apel Iulia, în data de 11 februarie 2026. 

Momentan dosarul se află în stadiul de măsuri și excepții de cameră...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Ziua porților deschise: Spitalul Dr. Holhoș din Alba Iulia devine funcțional

Publicat

ziua porților deschise: spitalul dr. holhoș din alba iulia devine

Sâmbătă, 14 februarie – Ziua porților deschise la Spitalul Dr. Holhoș din Alba Iulia. Noul spital privat îi așteaptă pe toți cei care doresc să-i treacă pragul între orele 10:00 și 15:00.

Alba Iulia, 11 februarie 2026. Rețeaua de Oftalmologie Dr. Holhoș invită locuitorii din Alba Iulia și din proximitatea orașului să participe la Ziua porților deschise. Evenimentul este dedicat prezentării noului Spital Dr. Holhoș din Alba Iulia, cel mai mare spital privat de oftalmologie...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe