Connect with us

EVENIMENT

VIDEO FOTO. Bei și dormi. Bere cu un ingredient special inventată de un student al USAMV Cluj-Napoca. Alte produse inovative

Publicat

Un student de anul IV al Universității de Științe Agricole și Medicină Veterinară (USAMV) Cluj-Napoca a prezentat, vineri, în cadrul Festivalului Alimentului o bere specială, cu melatonină, care ajută consumatorii să doarmă după ce o beau. Toate produsele celor peste 50 de studenți au fost jurizate de specialiști de la firme de profil.

Andrei Racz a declarat că s-a gândit la un produs funcțional, care să îi și ajute pe consumatori.

”Este o bere care, atunci când este consumată, deoarece are adaos de melatonină, induce o stare de somn și liniște. Berea, fiind roșie și echilibrată la gust, se poate bea la cină, cu mâncăruri mai grase. Are un gust dulceag, astfel că merge și la desert.

Berea este roșie deoarece include o combinație de malțuri, între malț de bază pilsner și malțuri brune. Berea MoonHop are 7% alcool, iar două sticle sunt suficiente pentru a induce o stare de somn, având 1 mg de melatonină pe suta de mililitri”, a explicat studentul.

Acesta speră ca produsul său să fie atractiv pentru un producător, care să dezvolte o bere care să fie și plăcută la gust și utilă.

Cârnați cu afine

Colega sa, Cătălina Feneșan, a pregătit cârnați cu afine, un produs inovator, cu un gust deosebit dat de fructe, bogate în oxidanți naturali.

”Se pot consuma cruzi, prăjiți la gril, se pot fierbe. Afinele aduc și puțină culoare în compoziție, iar cârnații sunt buni și pentru persoanele care adoptă un stil de viață sănătos”, a precizat Cătălina.

Brânză cu portocale

Un alt produs inovator este brânza maturată cu portocale, pregătit de Bianca Stanca. Aceasta a subliniat că a decis să folosească în compoziția de brânză coji de portocală deoarece este vorba despre un subprodus horticol care, de regulă, se aruncă.

”Folosirea cojii de portocale poate reduce și risipa alimentară. Eu am realizat două variante de brânză maturată, cu coajă de portocală și cu pastă de portocală. Gustul produsului este dulceag și poate fi servit ca și aperitiv, dar și ca desert. Cred că ar fi interesați producători de lactate de brânza maturată cu portocale.

Brânza a fost ținută la temperatură și umiditate controlată timp de 3 săptămâni”, a spus studenta.

Pâinea ”Morcoviață”, cu suc de morcovi, pentru vegani

Ioana Iuga a prezentat în fața juraților pâinea cu suc de morcovi, denumită ”Morcoviață”, și care este cu maia, având un gust deosebit, puțin dulceag.

”Se poate mânca pâinea cu supe, cu brânzeturi, se poate unge unt pe ea. Am ales suc de morcovi pentru că are o culoare atractivă, dar are și vitamine și antioxidanți, fiind un produs sănătos, recomandat și veganilor. Numele vine de la morcovi și de la viață, deoarece este o pâine sănătoasă”, a menționat Ioana.

Ciocolată cu pastă de semințe de dovleac, reinterpretare pentru ciocolata Dubai

Un alt produs inovator este ciocolata cu pastă de semințe de dovleac, care este o reinterpretare a ciocolatei Dubai.

”Am înlocuit o cremă scumpă, cea de fistic, cu una mai accesibilă, cea din semințe de dovleac, care aduce și beneficii nutriționale. Ciocolata are un gust crocant, deoarece am adăugat și cataif”, a arătat Carla Furtună.

Parteneriate cu mediul economic

Decanul Facultății de Știința și Tehnologia Alimentelor, Elena Mudura, a declarat la rândul său că Festivalul Alimentului este un eveniment important al USAMV, în cadrul căruia viitorii absolvenți își prezintă proiectul de cercetare din cadrul proiectului de diplomă.

”Studenții au propus soluții inovatoare, alimente funcționale sau tradiționale, dar reinterpretate. Oferta este diversificată pentru diverse tipuri de produse din carne, lactate, panificație, dulciuri sau băuturi.

Scopul festivalului este realizarea unor parteneriate cu mediul economic, iar la sfârșitul evenimentului se va realiza un parteneriat între firme și universitate, un internship între studenți și mediul economic”, a afirmat Mudura.

 

 


Un student de anul IV al Universității de Științe Agricole și Medicină Veterinară (USAMV) Cluj-Napoca a prezentat, vineri, în cadrul Festivalului Alimentului o bere specială, cu melatonină, care ajută consumatorii să doarmă după ce o beau. Toate produsele celor peste 50 de studenți au fost jurizate de specialiști de la firme de profil.

Andrei Racz a declarat că s-a gândit la un produs funcțional, care să îi și ajute pe consumatori.

”Este o bere care,…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Un nou semafor pe Calea Moților din Alba Iulia. Primăria a demarat procedura de achiziție a lucrărilor

Publicat

un nou semafor pe calea moților din alba iulia. primăria

Un nou semafor va fi montat pe Calea Moților din Alba Iulia. Primăria a demarat procedura de achiziție a lucrărilor.

Este vorba despre proiectul de „Montare sistem de semaforizare rutieră și a trecerii de pietoni strada Calea Moților – strada Albac”.

Primăria cumpără serviciile de proiectare, verificare tehnică, execuție lucrări și asistență tehnică a proiectantului.

Vor di montate semafoare pentru mașini și pietoni, la intersecția străzilor Calea Moților și Albac,…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO FOTO. Rock și simfonie. PRIME Orchestra a electrizat Cluj-Napoca și a adus speranță pentru Ucraina

Publicat

prime orchestra cluj.jpg






În 9 septembrie, Casa de Cultură a Studenţilor din Cluj-Napoca a răsunat de energie, emoție și solidaritate odată cu spectaculosul ROCK Sympho Show al PRIME Orchestra.

Sute de spectatori au umplut sala, bucurându-se de o experiență muzicală unică și având în același timp ocazia de a contribui prin donații la sprijinirea victimelor războiului din Ucraina.

Hituri legendare într-o interpretare…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Cum a fost prins un spărgător de locuințe din Blaj. O urmă l-a putut plasa la locul unei fapte: Ce a reușit să fure

Publicat

scandal în familie, într un cătun din apuseni: o vârstnică de

Un bărbat din Blaj a fost recent trimis în judecată pentru mai multe infracțiuni de furt. În data de 5 septembrie 2025, dosarul în care bărbatul are calitatea de inculpat, a trecut de stadiul de cameră preliminară, pe rolul Judecătoriei Blaj. 

Acesta va fi judecat pentru mai multe fapte de furt comise în perioada 18-31 ianuarie 2025.

Potrivit motivării instanței, inculpatul cauta casele în care proprietarii sunt plecați de la domiciliu. Modul de operare a fost similar: cu…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Accident rutier cu două autoturisme pe șoseaua de centură din Alba Iulia. Intervin pompierii și echipajele medicale

Publicat

accident pe autostrada a10, în zona comunei unirea: un autoturism

Accident rutier pe Șoseaua de Centură din Alba Iulia. Intervin pompierii și echipajele medicale. Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine miercuri dimineața pentru asigurarea măsurilor specifice și acordarea primului ajutor medical la un accident rutier produs pe Șoseaua de Centură din municipiu.

Potrivit informațiilor transmise de ISU Alba, în eveniment sunt implicate două autoturisme. Din primele date, nu sunt persoane încarcerate.

La fața locului acționează o…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe