EVENIMENT
VIDEO FOTO. Clyde Town, orășelul din Vestul Sălbatic, construit la marginea Clujului. ”Parcă ești într-un film western”
Un clujean a construit pe Valea Fânațelor, la marginea municipiului Cluj-Napoca, un orășel desprins parcă din Vestul Sălbatic american, unic în România, care are clădiri tipice de lemn, ca într-un veritabil film western, de la un Saloon, unde cowboy-ii își beau paharul cu whisky, la magazinul General Store, Bancă, Biserică, Fierărie sau Biroul șerifului, toate cu denumiri în limba engleză.
Clyde Town se întinde pe o suprafață de 3.000 de mp, la 5 km de Auchan-ul din Iris, orășelul având regim de muzeu, cu program de vizitare, miercuri și joi pentru grupuri organizate și de vineri până duminică pentru publicul larg.
Daniel Manolescu, omul care a construit orășelul de la zero, a declarat pentru Cluj24 cum a dezvoltat acest proiect în care s-a investit, până acum, o sumă de peste 300.000 de euro.
Îmbrăcat în ținută de cowboy, cu pălărie, încins cu o curea și pistol și având o stea aurie de șerif în piept, acesta povestește cum a plecat din România în străinătate în anul 2000.
Un clujean a construit pe Valea Fânațelor, la marginea municipiului Cluj-Napoca, un orășel desprins parcă din Vestul Sălbatic american, unic în România, care are clădiri tipice de lemn, ca într-un veritabil film western, de la un Saloon, unde cowboy-ii își beau paharul cu whisky, la magazinul General Store, Bancă, Biserică, Fierărie sau Biroul șerifului, toate cu denumiri în limba engleză.
Clyde Town se întinde pe o suprafață de 3.000 de mp, la 5 km de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Ceartă între doi căutători de aur care au vrut să intre în galeriile din Roșia Montană. Unul dintre ei a fost amenințat și bătut

Doi căutători de aur care voiau să prospecteze galeriile din Roșia Montană au devenit părți într-un dosar penal pentru loviri sau alte violențe. Mai exact, unul dintre ei inculpat, iar altul victimă.
Recent, judecătorii din Câmpeni au trecut dosarul de stadiul de măsuri și excepții de cameră preliminară. Deși pare un dosar banal, în ea apar detalii surprinzătoare. Cei doi voiau să ajungă în galeriile din Roșia Montană pentru a căuta pepite, însă a izbucnit o…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
A patra zi de proteste la ANAF Cluj. Angajată: Cumpărăm din banii noștri birotică. Vom ajunge să aducem și hârtie de acasă

Protestele angajaților de la Administrația Finanțelor Publice Cluj-Napoca au continuat vineri dimineață, în curtea instituției, pentru a patra zi consecutiv.
Zeci de funcționari au ieșit, vineri, în curtea instituției, nemulțumiți de tăierea sporului de condiții vătămătoare și de perspectiva unor eventuale disponibilizări. Reducerea acestui spor înseamnă, potrivit angajaților, o scădere a veniturilor lunare cu aproximativ 10%.
„Toată birotica noi…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Meteorologii au prelungit avertizările de caniculă. Județul Alba, sub Cod Portocaliu până sâmbătă și Cod Galben până duminică

Meteorologii au prelungit avertizările Cod galben și Cod portocaliu de caniculă până duminică dimineața.
Astfel, județul Alba se află sub Cod portocaliu până sâmbătă dimineața și sub Cod galben până duminică dimineața.
Avertizare Cod galben – caniculă și disconfort termic ridicat
- Interval de valabilitate: 4 iulie, ora 10:00 – 5 iulie, ora 10:00
Vineri, canicula și disconfortul termic ridicat se vor extinde în toate regiunile.
În Moldova, Dobrogea,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Premieră medicală la Cluj: prima cameră hiperbară din dotarea unui spital public din România, livrată la Spitalul de Recuperare

Prima cameră hiperbară din dotarea unui spital public din România a fost livrată la Spitalul de Recuperare din Cluj-Napoca. Aceasta a fost achiziționată de Consiliul Județean Cluj în cadrul unui proiect cu finanțare europeană.
Spitalul Clinic de Recuperare din Cluj-Napoca, unitate sanitară aflată în subordinea Consiliului Județean Cluj, a fost dotat cu o cameră hiperbară, cu tehnologie de înaltă performanță, singura de acest fel din cadrul unui spital public din…
Citește mai mult pe Cluj24.ro