EVENIMENT
VIDEO FOTO. Kelemen Hunor: Am votat pentru a nu ne întoarce în trecut, pentru a merge înainte. Mergeți la vot
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a votat, duminică, la alegerile prezidențiale, la secția nr. 143 din Cluj-Napoca, alături de soția sa, Eva, pe liste suplimentare.
”Am votat pentru a nu ne întoarce în trecut, pentru a merge înainte și pentru a evita o aterizare forțată care, pentru România ar însemna întoarcerea cu cel puțin 30 și 35 de ani în istorie. Îi rog pe toți cei care astăzi se mai gândesc să meargă sau să nu meargă la vot să meargă la vot fiindcă este, pe deoparte, datoria fiecăruia să voteze, dar este mult mai important să decidem noi fiecare, să nu lăsăm pe alții să decidă în locul nostru.
Deci haideți la vot, până la ora 21 se poate vota în secțiile de votare, inclusiv pe listă suplimentare dacă nu vă aflați în acest weekend la domiciliul dumneavoastră”, a spus Kelemen după ce a votat.
Acesta a precizat că a decis să voteze la Cluj-Napoca și nu în comuna Cârța, din județul Harghita, unde are domiciliul, deoarece duminică seară se va afla la București la sediul Alianței România Înainte unde va aștepta, alături de liderii PSD și PNL, rezultatele de la exit-poll-uri, și va zbura cu avionul de la Cluj.
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a votat, duminică, la alegerile prezidențiale, la secția nr. 143 din Cluj-Napoca, alături de soția sa, Eva, pe liste suplimentare.
”Am votat pentru a nu ne întoarce în trecut, pentru a merge înainte și pentru a evita o aterizare forțată care, pentru România ar însemna întoarcerea cu cel puțin 30 și 35 de ani în istorie. Îi rog pe toți cei care astăzi se mai gândesc să meargă sau să nu meargă la vot să meargă la vot…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO. Accident rutier pe A3, în apropiere de Câmpia Turzii. O femeie a fost transportată la spital
Pompierii din cadrul Detașamentului Turda au fost solicitați să intervină luni, în urma unui accident rutier petrecut pe autostrada A3, în apropiere de municipiul Câmpia Turzii.
Potrivit informațiilor preliminare, în eveniment au fost implicate două vehicule, un autoturism și o autoutilitară.
O femeie a fost transportată la spital
La sosirea echipajelor de intervenție, nicio persoană nu era încarcerată,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Modernizarea străzii Arțarului intră în linie dreaptă. Viceprimarul Dan Tarcea anunță finalizarea lucrărilor
Lucrările de modernizare de pe strada Arțarului se apropie de final, iar șantierul a intrat în etapa ultimelor intervenții. Potrivit viceprimarului Dan Tarcea, echipele au încheiat deja amenajarea trotuarelor și montarea bordurilor, iar în prezent pregătesc carosabilul pentru primul strat de asfalt.
Viceprimarul a precizat că înainte de asfaltare, fiecare segment de drum este nivelat și compactat, pentru a asigura…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Peste 7.300 de deținuți muncesc legal, iar veniturile sistemului penitenciar cresc cu 30%. Modelul clujean extins în toată țara
Inițiativa lansată la Cluj în toamna anului 2025 a devenit un model național. Administrația Națională a Penitenciarelor (ANP) a intensificat colaborarea cu mediul economic, iar numărul persoanelor private de libertate implicate în activități remunerate crește accelerat, susținând reintegrarea socială și reducerea riscului de recidivă.
Administrația Națională a Penitenciarelor anunță luni extinderea…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Cezar, elevul care luptă cu cancerul, întâmpinat cu aplauze la întoarcerea în clasă la Liceul Maranatha din Cluj-Napoca
Cezar, un elev din Cluj-Napoca care se luptă cu o boală cumplită, s-a întors luni la școală într-o atmosferă emoționantă, fiind întâmpinat cu aplauze, urale și îmbrățișări de la colegi și profesori. Gestul de solidaritate al comunității de la Liceul Teologic Adventist „Maranatha” din Cluj-Napoca arată câtă putere poate da empatia atunci când un copil curajos are nevoie cel mai mult.
Atmosferă…
Citește mai mult pe Cluj24.ro



